Ankh: Heart of Osiris

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Assil yeni bir macerayla aramıza geri döndü
Platformlar PC
Ankh: Heart of Osiris
Merlin Puanı 72
35 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%93
Artılar Eğlenceli atmosferi, komik diyaloglar
Eksiler Bulmacalar yeterli değil, bazı program hataları
Güzel, eğlenceli, grafikleriyle sevimli bir macera oyunu arıyordum. Böylesi özellikleri ve eğlenceli yapısıyla bunu zamanında Sam&Max, Full Throttle, Grim Fandango gibi klasikler bana verebilmişti. Aradan zaman geldi geçti ama bu tipte macera oyununa pek fazla rastlayamadım. Lucas’ın o mükemmel macera oyunlarına uzun bir zaman rastlayamadım. Bende eskileri yükler yükler yeniden oynardım. Aradan yıllar geçti. Telltale Games, Sam ve Max’in yeni maceralarını yapıp bizlere sundu. Bunun dışında aynı şekilde çıkan bazı projeler geldi geçti. Ama onlarında çoğunun ne kadar iyi olduğu aşikardı. Arada bir yerlerde Ankh piyasaya sürüldü. Assil’i, Ankh’ta tanımıştım. Firavunun lanetlemesiyle beraber başı belaya girmişti. Beraber komik bir macera içine girmiş ve oyunu bitirmiştik.

İkinci macera daha bela

İlk Ankh klasik olacak kadar harika değildi, ama gene de çoğu yapıma göre oldukça başarılıydı. Birincisinin ardından ikinci için kollar sıvandı ve Anhk: Heart of Osiris çıkarıldı. Assil ilk Ankh’taki firavun lanetinden kurtulmuş ve rahatlamış. Ama bu sefer daha sürpriz bir olay yaşanıyor. Kendini daha kötü durumda buluyor. Çünkü Ankh ortalıklardan bir anda kaybolur. Yaşamın kalbi olan Ankh’ın yok olması büyük bir kötülük yaratmaktadır. Bulunmadığı her dakika insanlar hayatını tehlikeye atmaktadır. Ankh’ı bulmak ve tehlikeyi ortadan kaldırmak Assil’e yani bize düşer.

Heart of Osiris gerek grafikleri gerekse diyaloglarıyla gerçekten komik bir oyun. Çizgi film tarzında oyunun atmosferine uygun grafikler var. Bu grafikler ilkindeki istikrarıyla aynen devam ediyor. Çevre ve karakter modellemeleri yine eğlenceli ve rengarenk. Görüntü olarak oyunun üstünde biraz daha iyileştirme geliştirme yapıldığı da belli oluyor. Grafik kısmı böyleyken sesler ve diyaloglar da ondan aşağı kalır mı? Hayır kalmaz. Sesler oyun için yeterli. Diyaloglar ise gerçekten komik bir üsluba sahip. Girdiğiniz diyaloglarda ince espriler ve eğlenceli bir şeyler bulmak mümkün.

Sınıfı bunlardan geçti

Yapım grafik, diyalog ve ses konusunda verebileceği eğlenceyi güzelce sunuyor. Ama Heart of Osiris tür olarak macera ve macera oyunlarında bulmacalar önemlidir. Ama yapımdaki bulmacalar yeterli derecede sayıda değil. Ayrıca çözümleri de kolay oluyor. Açıkçası biraz daha fazla ve zorlayıcı bulmacaları tercih ederdim. Bazı zamanlar toplanılan birkaç parçayı farklı birkaç yerde kullanmadan, hepsi birleştirilip tek bir cismi ortaya çıkartıyor. Böylece durum hemen çözümleniyor. Üçüncü kişi kamera açısından oynanan Ankh’ın envanter sistemi son derece basit ve kullanışlı. Oyuncuyu sıkmadan gerekli olanı yapmasına imkan tanıyor. Zaten bazı bulduğumuz parçaları birleştirmek ve gerekli olanları gerekli şekillerde yerlerinde kullanmaktan başka bir amacı da yok.

Oyunun sonu

Ankh: Heart of Osiris komedi unsurları taşıyan güzel bir devam oyunu. İlk Ankh’ın istikrarı ve yapısı korunup biraz daha geliştirilmiş. Sam&Max’in yeni maceralarını bekleyene kadar bizleri güzelce idare edebilecek bir potansiyele sahip. Eğer benim gibi eski eğlenceli Lucas’ın maceraları gibi yapımlar arıyorsanız, Ankh onlar kadar olmasa bile bu özlemi bir nebze giderebilecek bir oyun.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 19.07.2024 23:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
Ankh: Heart of Osiris
İlginizi Çekebilir