1/2

APB-All Points Bulletin

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
GTA'nın yapımcısından yeni bir hamle!
APB ( All Points Bulletin ) aslında yıllar önce duyurulmuş bir yapım. İlk olarak 2005 yılı içerisinde duyuruldu, ancak sürekli ertelemeler ile karşı karşıya kaldı. Yine de, 2008 ve 2009 yıllarında yapılan fuarlarda görücüye çıkartıldı ve sürecinin devam etmekte olduğu her seferinde kanıtlanmış oldu. Konsept de bizlere hiç uzak değil. APB massively multiplayer bir aksiyon oyunu, tarz olarak da GTA baz alınmış durumda. Nitekim yapımını, ilk GTA’nın da yaratıcısı olan David Jones ve ekibi Realtime Worlds üstleniyor.

Kaos vakti

Oynanabilecek 2 grup var ve bunlardan biri seçildikten sonra oyuna dahil olacak. Bu gruplar Enforcement ve Criminals. Enforcement grubunu polisler olarak düşünebilirsiniz. Suçluları öldürme, etkisiz hale getirme gibi görevler üstlenecekler. Hırsızların amacı ise polislerle kapışmanın dışında; mağaza soyma, bir yeri sabote etme, spreylerle grafitiler yazma gibi aksiyonlardan oluşacak. Kalabalık gruplar halinde kapışabileceğimiz oyunda görevleri yapıp, düşmanları etkisiz hale getirdikçe para kazanacak; yeni silahlar, eşyalar ve araçlar satın alabileceğiz. Görevleri başarmanın bir diğer olumlu sonucu da, saygınlık kazanacak olmamız. Bu hem kendimiz, hem de grubumuz için büyük önem teşkil edecek.

APB-All Points Bulletin

Kazandığımız paraları keyfi olarak fiziksel görünümümüz için harcayabileceğiz. Dövmeler, çıkartmalar yapabileceğiz, hatta oyundaki bu tür tasarımlarımızı başkalarına satıp para kazanma gibi bir opsiyonun da olabileceği belirtiliyor. Kullanılabilecek 30 silah olacak, tabii hepsine bir anda değil, belirli bir seviyeye geldikten sonra ulaşabileceğiz. Araç sayısı da 30 olarak belirtiliyor. Şehir içerisindeki belirli noktalara gidildikçe araçlarımızı modifiye edebileceğiz. APB’ye şöyle bir kural getiriliyor; başkalarının modifiye edilmiş araçları çalınamayacak.