1/3

Assassin's Creed 2

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yeni bir şehir, yeni bir dönem, yeni bir kahraman...
2007’nin sonunda yeni nesil konsollar PlayStation 3 ve Xbox360 için raflarda yer bulan Assassin’s Creed, ertesi yılın Nisan ayında PC kullanıcılarıyla da buluşmuştu. Kendini fazlasıyla tekrar eden oynanışına rağmen, son derece olumlu eleştiriler alan yapım, gerek atmosferiyle, gerek kurgusuyla kullanıcıların gönlünü kazanmayı bildi. Orta Çağ’da, Kudüs’ü almak için yola çıkan Üçüncü Haçlı Seferi’nin başındaki komutanlarını bir bir avladığımız yapımda, bir yandan da bize doğaüstü güçler kazandıracak olan artifact’lerin peşine düşüyorduk. Hatta oyunun son sahnesinde bir artifact ile neler yapılabileceğini gözler önüne seren Al Mualim’i öldürüp, diğer artifact’lerin yerlerini öğreniyorduk.

Assassin's Creed 2
"Yeni karakterimiz Ezio, ne kadar da Altair'e benziyor."

Kurgusu gereği, aslında modern zamanda yaşayan bir insanın DNA’larından, önceki nesillerinin anılarını öğrendiğimiz yapımda, Altair adlı bir suikastçıyı kontrol ediyorduk. Modern zamanda (2012) ise Desmond Miles isimli bir barmeni yönetip, laboratuvar ortamında “Animus” adı verilen makine sayesinde, anılara yani Altair’e dönüyorduk. Hem Altair, hem de Desmond Miles için ilk oyunun sonu bir hayli enteresan bitmişti. Öyle ki, diğer artifact’lerin yerini öğrenen Altair’in ne yapacağı merak konusuyken, 2012’de de işler iyice karışıyor, laboratuvarı silahlı adamlar basıyordu. Düşmanlar henüz Miles’e ulaşmadan oyunun sonu geliyordu ve sonrasında ne olacağı bir hayli merak uyandırmıştı...

Assassin's Creed 2
"Artık suya düşmekten korkmaya son!"

Da Vinci’nin tasarımları

Yeni oyun duyurulduğunda her şey kaldığı yerden devam edecek derken, bambaşka bilgiler yayınlandı. Evvela Assassin’s Creed 2’de Altair’i kontrol etmeyecekmişiz! Zira artık farklı bir zaman dilimindeyiz. Altair’i 1191’de bıraktık. Onun yerine Floransalı bir soylu olan ve ailesi, düşman aileler tarafında öldürülen Ezio Auditore de Firenze’yi 1476 yılında yöneteceğiz. Dolayısıyla oyunun geçtiği dönemde Leonardo Da Vinci henüz 24 yaşında. Yayınlanan ilk trailer gösterdi ki, yapımcılar Assassin’s Creed 2’de Da Vinci’nin tasarımlarından bir hayli yararlanacak. Zaten Da Vinci’nin Venedik’teki atölyesi de oyunda yer alan mekanlar arasında. Venedik’te ilerleyeceğimiz yapımda, Saint Marks Kilisesi, The Rialto Köprüsü, The Grand Su Kanalı ve The Little Su Kanalı gibi yerler de bulunuyor. Gerçeklerine göre birebir modellenen bu mekanlar, oyunda da sıkça kullanılacak. Ağırlıklı olarak Venedik’te görev yaptığımız için bolca su kanalı göreceğiz. Neyseki Altair’de eksik olan bir şey, Ezio Auditore de Firenze’de mevcut; kanala düşüp boğulmak gibi bir korkunuz olmasın, zira artık karakterimiz yüzebiliyor. Sadece yüzmeyle de kalmıyoruz. Da Vinci’nin tasarımlarından yararlanan yapımcılar, onun meşhur uçma makinesini de kullanmamıza imkan tanıyacak...

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×