1/4

Ayrılıklardan doğan başarı ve başarısızlıklar - B1

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Kararlar, akışı değiştirir. Ama olumlu, ama olumsuz...
Bölüm 1

Bazen farklı hissedersiniz. Aklınıza yeni bir fikir gelir veya içinde bulunduğunuz durum, sizi ferahlamak için farklı çatıların altında konaklamaya iter. Tabii ki hiçbir şey kolay değildir, "ayrılık" en zor olanıdır, aynı derecede "yeni bir başlangıç da" öyle. Sürü psikolojisinden yola çıkarsak, her ekipte "kafa adam" diye tabir edebileceğimiz beyinler vardır. Toplam iş gücü, belki 100-200 kişiyle sağlanıyordur, ama ortaya başarılı bir iş çıkarabilmek için 3 - 5 (bazen daha az, bazen daha çok) kişi yeterlidir. O kadar önemlidirler ki eski sayfayı kapatıp, yeni sayfayı açabilecek kadar da cesaretlidirler.

Blizzard'tan Londra'ya açılan Cehennem kapısı: Flagship Studios - Hellgate London

Blizzard, her biri kült olan oyunlara ve milyonlarca kişiden oluşan devasa bir kitleye sahip. Her ay World of Warcraft'tan alınan abonelik ücretleri, geleneksel düzenlenen BlizzCon'a gösterilen büyük katılım ve yeni bir oyun duyurusunun bile eski ürünlere olan talebi aniden artırması, bu stüdyonun sağlamlığının en net kanıtları. Düşünün, Diablo III'ün duyurulduğu hafta, Diablo 2'nin koleksiyonluk versiyonu, Amerika'da en çok satan PC oyunları listesinde boy gösteriyor. Bu gerçekten büyük bir başarıdır. Tabii ki başarının mimarları da önemlidir. Tıpkı Bill Roper, Max Schaefer, Erich Schaefer ve David Brevik gibi. Blizzard'ı Blizzard yapan Warcraft, Diablo ve Starcraft gibi eserleri hazırlayan bu isimler, ansızın bu devi geride bırakarak, 2003 yılında Flagship Studios'u kurdu. Peki, ne yapacaklardı?

Ayrılıklardan doğan başarı ve başarısızlıklar - B1


Kurucu ekip, haliyle çok tecrübeliydi ve yeni oyun da kısa sürede gün yüzüne çıktı; Hellgate London. Aksiyon RPG olarak tasarlanan bu yapım, EA Games tarafından dağıtılacaktı. İlk videonun yayımlanmasıyla birlikte çok kaliteli bir oyun izlenimi oluştu. Zaten Blizzard'ın sinematiklerini bilen oyuncular, bu geleneğin Flagship'e de taşındığını görmüştü.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×