Berserk mangakası Kentaro Miura hayatını kaybetti

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 20.05.2021 - 11:13
30 yılı aşkın süredir devam eden Berserk mangası ile birçok çizere ilham kaynağı da Kentaro Miura hayatını kaybetti.

Kentaro Miura imzalı Berserk ucundan köşesinden anime ve manga kültürüne bulaşan hemen hemen herkesin muhakkak bildiği serilerden biri. Dile kolay 30 yılı aşkın süredir devam eden Berserk mangası yapılan anime serileriyle de karşımıza çıkmıştı. Son seri her ne kadar büyük eleştirilere sahip olsa da özellikle Berserk Golden Age üçlemesinin yapılan en iyi işlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer mangasını hala okumadıysanız bile Berserk Golden Age filmlerini kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Berserk mangakası Kentaro Miura 54 yaşında hayatını kaybetti

Berserk mangakası Kentaro Miura hayatını kaybetti

İşte çizimlerinin yanı sıra hikaye ve dünyasıyla da eşsiz bir ortama sahip olan Berserk mangakası Kentaro Miura'nın hayatını kaybettiği açıklandı. 6 Mayıs 2021'de öldüğü belirtilen 54 yaşındaki Miura'nın ölüm haberine dair resmi açıklama ise geçtiğimiz saatlerde yapıldı. Ölüm sebebi olarak ise aort anevrizması gösterilmiş. Yani vücudumuzdaki en önemli damarın genişlemesinden dolayı hayatını kaybetmiş.

Berserk mangası özellikle son yıllarda verdiği aralar ile okuyucuların tepkisini çeken bir seri olmuştu. Zaman zaman aralar verilse de normalde her ay bir bölümü ile karşılaştığımız seri özellikle son 7-8 yıllık süreçte sürekli verilen aralar ile gündeme gelmeye başlamıştı. Bu araların sebebinin Miura'nın rahatsızlığı olup olmadığı ise açıklanmadı.

Kentaro Miura kimdir?

Kentaro Miura imza attığı Berserk serisi ile şimdiye kadar profesyonel ya da amatör birçok çizere ilham kaynağı oldu. Kendi ekibine de eğitim veren Miura ilk çıkışını 1986 yılında imza attığı Miuranger ile yapmış sonrasında ise kısa seri olarak Ken e No Michi, Futatabi ve Noa gibi hikayelere imza atmıştı. 

Berserk mangakası Kentaro Miura hayatını kaybetti

Miura'nın asıl yıldızını parlatan ve kariyerinin odak noktası haline gelen seri ise Berserk oldu. İlk olarak 1988 yılında prototip olarak 48 sayfasını ele aldığı bu çalışma Comi Manga Okulu'ndan ödül ile ayrılmayı başarmıştı. Sonrasında ise 26 Kasım 1990 tarihinde Berserk mangasının ilk cildi Hakusensha yapımcılığında Jets Comic üzerinden piyasaya çıktı.

Berserk hikaye örgüsünün yanı sıra detaylı çizimleriyle de övgü toplayan bir seri olmuştu. Karanlık ve fantastik yapısı ile şimdiye kadar birçok hikaye ve oyuna ilham olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyunlar arasında Souls serisi gibi oldukça önemli yapımların olduğunu da hatırlatalım.

Berserk mangakası Kentaro Miura hayatını kaybetti

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 29.07.2021 02:58
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2021 14:17
Toprağı bol olsun. Üzüldüm. Berserk in yeni bölümünü iple çekiyordum. Editörler notlarını düzenler inşallah
MK Okuru
MK Okuru 27.05.2021 22:31
Magaka ölmüs ne bekliyorsun?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.05.2021 21:51
Efsane bir seri yarım kaldı ah be devam edecek biri çıkmaz çıksa ailesi veya bağlı olduğu yayın grubu izin verir mi? belirsiz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2021 18:25
Rest in peace Kentaro Miura :(
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2021 17:51
Berserk çok güzel bir seriydi Dark Souls tarzı oyunların ilham kaynağı olmuştu. Rip Kentaro Miura
Kalan Karakter : 300 Gönder
Berserk mangakası Kentaro Miura hayatını kaybetti

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×