1/2

Blitzkrieg: Burning Horizon

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
"Jawohl Kommandant!" Almanlar'ın gözüyle II. Dünya Savaşı
Platformlar PC
Blitzkrieg: Burning Horizon
Merlin Puanı 76
Artılar RTS oyunlarında bir dönüm noktası sayılabilecek özelliklere sahip.
Eksiler Yapay zekanın üzerinde uğraşılması gerekiyor.

Her ne kadar Türkler olarak 2. Dünya Savaşı’na katılmamış olsak da dibimizde ki bu savaşı bilmeden geçmemize imkan yok. Hatta bir çoğumuz en ince detaylarına kadar biliyor. Kitap, belgesel ve sinema gibi ortamlarda takip ediyoruz. Açıkçası ben de bunlardan biriyim. Bir tarafta 500.000 kişilik dev ordusu ile dünyanın her tarafına yayılmış istila güçleri, diğer tarafta ise her ne kadar sayıca düşmanlarına oranla çok fazla olsa da birçok açıdan yetersiz olan ittifak güçleri. Dünyanın geleceğini belirleyecek bu savaşa ilgisiz kalmak imkansız gibi gözüküyor. Özellikle son birkaç yıldır Hollywood imzalı filmler tüm dünyanın ilgi odağı oldu. Bunun sonucu olarak da oyunlardaki yansımasını hepimiz görebiliyoruz. Nerede ise savaşın her gününü, her kişisini, her hikayesini ayrı ayrı konu alan oyunlar yapılıyor. Blitzkrieg de bunlardan birisi.

2. Dünya Savaşı, bir grup maceraperestin, kişisel çıkarları ve dünyayı ele geçirip hükmetme emelleri üzerine kurulup, insanlığın alnına sürülen kapkara bir lekedir. Bu doğrultuda işgale başlayan Almanlar, 1939-1941 yılları arasında, Polonya, Danimarka, Norveç, Hollanda, Belçika, Fransa ve Sovyet Rusya’yı işgal etmek için kullandıkları savaş stratejisine Blitzkrieg adını vermişlerdi. Blitzkrieg, düşmanı hazırlıksız yakalamayı ve durmadan yeni hedeflere doğru ilerlemeyi amaçlayan bir saldırı tarzı idi.

Bundan 1 yıl kadar önce çıkan oyun strateji severler tarafından çok beğenilmişti. RTS türüne kazandırdığı farklılıklar sayesinde de bugüne kadar oynanmaya devam etti. Kısa süre önce de yeni görev paketi ile yeniden karşımıza çıktı. Blitzkrieg: Burning Horizon, bu oyunun yeni görevlerini içeriyor. Genişleme setinde yeni görevler bulunuyor. Bunlardan 18’ini Erwin Rommel campaign’i oluşturuyor. Geriye kalanlardan 8 tanesi ise birçok 2. Dünya Savaşı oyununda rastlamadığımız Japonlar’a ait.

RTS öldü yaşasın yeni RTS

Blitzkrieg birçok Strateji oyununu temelden yıkıp, üzerine çok katlı bir yapı inşa etmiş. “Kaynak topla, üret, savaş” mantığını bir kenara bırakıp, elimizdekini kullanarak düşmanımızı yok edeceğiz. Gerektiğinde bozulan araçlarımızı tamir ederek, gerektiğinde ise yardım çağırarak var gücümüz ile görevlerimizi tamamlamamız gerekiyor. Mühimmatınız bittiğinde ordugaha gidip temin etmeniz gerekiyor. Detaylar kimi zaman “eh be artık” dedirtecek kadar fazla oluyor. Ama bir süre sonra bunun oyunun akıcılığını ne kadar etkilediğini fark ediyor ve kendinizi akışa bırakıyorsunuz.

Her ne kadar askerleriniz gruplar halinde olsa da hepsi ile tek tek ilgilenmeniz gereken vakitler oluyor; kimi zaman öncü birlik ile keşif yapmanız gerektiği gibi. Hatta kimi zaman işgal altındaki bir şehrin ara sokaklarında birkaç asker ile duvardan duvara ilerleyip, evlerin içinde saklanmanız da bunun sonucu olarak geliyor. Bu da oyunun zaman zaman RTS’den çıkarıp Role Playing öğeleri taşımasına sebep oluyor. Hali ile adamlarınız savaştıkça rütbe kazanıyorlar. Tabi hayatta kalabilirler ise.

Birçok genişleme paketinde olduğu gibi Burning Horizon’da da yeni birimler var. Bu birimlerin sayısı 50’den fazla. Mayın toplama ekipleri, Chi Ha ve Pz IV H tanklarının yanı sıra tank katili Zero, Blenheim ve Vickers Vildebeest uçaklarınıda oyunda bulabilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×