Britney's Dance Beat

Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Britney Spears'ın oyunu çıktı. Yarabbim, ya sabır..
Platformlar PC
Britney's Dance Beat
  • Yapımcı - Yayıncı Hyperspace Cowgirls - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 5
Artılar -
Eksiler -

Hmm.. Epey olmuş yazmayalı. Bakınız normalde onbeş saniye içinde giriş paragrafını yazdığım halde, bu sefer yarım sattir kabız olmuş leylek kibin düşünüyorum. Hamlamışız.. Ve fakat anlayışla karşılayın sayın okuyucu. İcra, haciz, hüküm, idam derken kafa mı kalıyor insanda? Hukuk zor meslekmiş.. Bu arada fuarda deli gibi dağıttığımız kartvizitlerle büroma gelirseniz, indirim yapıyorum. Daha doğrusu Murat yapmamı söyledi, aksi halde kafamı kıracakmış. Şimdii.. Hangi oyun varmış elimizde? Murat, iyi bi oyun ayırdın di mi, ne zamandır doğru dürüst bişey oynamıyodum. Teşekkür ederim, beni düşüneceğini.. Bu ne? Bu neee? Britni? Hem de Spiyırs?

La havle.. Şahsen Britni Spiyırs denen sarışın ibibikten zerre hoşlanmam sayın okuyucu. "Apış arasının durumu yüzünden meşhur olmuş kişiler bitek Türkiye'de yaşayabilir" tezime ciddi bir antitez teşkil etmesinden başka, sesi de güzel değil. Lakin görev başka tabii.. Britni yüzsüzlük yapıp oyun çıkardıysa, incelemek vazifemiz.  O kadar da kötü olamaz canım.. Yani bir bilgisayar oyunu ne kadar kötü olabilir ki gibi gayet iyimser düşüncelerle oturduğum bilgisayarın başından, onbeş dakika sonra kalktım sayın okuyucu. Zira oyunu bitirdim. Benzetme olsun diye söylemiyorum, hakikaten onbeş dakika sürdü oyunun bitmesi.

Sanıyorum oyunda Britni'nin sesi kullanılmış. Şahsen tanımıyorum, ses iletişimi gerektirecek birşey yaşanmadı aramızda, kulağıma balyozla vuruluyor gibi geldiği için müziğini de dinlemiyorum, yani sanırım kendi sesidir. Acelesi varmış gibi hızlı hızlı konuşmuş, büyük ihtimalle onbeş dakika içinde kaydı tamamlamıştır. Britni meşgul bir hanımkızımız olsa gerek, iki böğürmüş, gitmiş. Oyunu açtığınızda bir dansçı seçmeniz isteniyor. Kafanıza göre bir model seçip oyuna giriyorsunuz. Sakın sigara falan yakmaya kalkmayın, sigara bitmeden oyun bitiyor çünkü. Konsept şööle efendim: Britni dünya turnesine çıkmış, kendisine dansçı arıyor. Oyunun readme'sini türkçeleştirmek gerekirse "Britni'nin kadrosuna katılacak cesaretiniz ve yeteneğiniz var mı? Sorumluluk almaya hazır mısınız? Haydi öyleyse!". Burada özellikle cesaret kısmı beni çok güldürdü. Safariye çıkmıyoruz ki, turne bu. Veyahut Britni'nin kadrosundakiler gavur azabı çekiyorlar, tam bilemiyorum.

Oyunu oynamak dehşet verecek derecede basit. Britni'nin kadrosunda yer almak isteyen bir dansçı olarak, bazı dans figürleri yapmak zorundasınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Ok tuşlarıyla! Evet, aynen öyle. Ekranın sol tarafından ok tuşları sembolleri akıyor, siz de gösterilen sırada tuşlara basıyorsunuz. Doğru basarsanız dansçınız fügürü yapıyor, basamazsanız suratında acayip bir hüzün ifadesiyle öylecene kalıveriyor. Bu saçmalık yaklaşık üç dakika boyunca sürüyor. Yeterince figürü doğru bir şekilde yaptıysanız, bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Ayrıca Britni'nin "daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış" görüntülerden oluşan bir vidyo da hizmetinize sunuluyor. Hemen salyalarınızı akıtmaya başlamayın, duştayken çekilmiş vidyolar yok. Eminim, hepsini kontrol ettim çünkü.

Peki bu muhteşem oyun kaç bölümden oluşuyor dersiniz? Altı. Du bi daha yaziim: Altı. Arkaplan haricinde hiçbirşey değişmiyor, haa bir de müzik değişiyor, onu söylemeyi unuttum. Bütün bölümleri tamamlarsanız, ki bu aşağı yukarı on dakika sürüyor, son bölümde Britniyle beraber dansediyorsunuz, ki Britni'yi de Banu Alkan gibi modellemişler, acayip olmuş. Bu aksiyona doyamadıysanız, free dance gibi bir seçenek sizi bekliyor. Zabbahtan akşema kaden deliler kibin danz edebülürsünüz, yeterince zeka özürlüyseniz tabii.

Büyük ihtimalle bir bilgisayar oyununun bu kadar kısa olmaması gerektiği yapımcıların da aklına gelmiş olacak ki, "Britni Kuiz" gibi akıllara seza bir bölüm daha eklemişler. Bu bölümde tam 35 tane soru var, en az 20 tanesini doğru bilmeniz gerekiyor. Bilince ne oluyor, emin değilim. Belki duştaki vidyo görüntüleri açılıyordur. Britni'nin bilmemne klibinin yönetmeni kim, ilk erkek arkadaşının ismi neydi, hangi renk don giyer gibi ancak kayışı kopartmış bir fanatik hayranın cevaplayabileceği soruları hızla geçmenizi tavsiye ediyorum. Başka da birşey yok zaten. Aslına bakarsanız, oyunun verimli şekilde kullanılabileceği başka bir alan var, IQ testi. Evde 5-12 yaş arası bir velet varsa, oyunu derhal almanızı tavsiye ediyorum. Sözkonusu velet en geç yirmi dakika içinde oyunu bitiremezse, mongol olduğuna emin olabilir, salyaları akan yavrunuzu sevgiyle bağrınıza yaslayabilirsiniz. Mesela Nebi eğitim bölümünü bile geçemedi, şu an hepimiz ona embesil muamelesi yapıyoruz. Bu arada belirtmek istiyorum ki oyunlarınızı SiDi Hauz'dan alın. SiDi Hauz. Hertür oyunun bulunduğu, sorun çıkaran müşterinin itinayla dövüldüğü yer. (Üç cümle reklamlarını yaparsam bedava oyun veriyolar da o yüzden şeettim. NewerWinter Nights'ı alabilmem için bir paragraf reklam yapmam gerekiyor. Fakat o kadar uğraşmıyim şimdi, siz içinizden bir paragraf boyu SiDi Hauz lafını tekrarlayın, aynı hesaba gelir.)

Bir yazının daha sonuna geldik. Duruşmaya dönmek için bilgisayarımın başından kalkarken, yanaklarından sevgiyle öperim sayın okuyucu. Eskişehir civarlarında tutuklanacak olursan haberim olsun, ipten adam alırım. Kartviziti getirirsen indirim bile yapıyom, valla..

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 15.07.2024 17:35
Kalan Karakter: 300 Gönder
Britney's Dance Beat
İlginizi Çekebilir