1/2

Brothers in Arms

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Biz kardeşler takımıyız, bugün kanını benimle birlikte döken kardeşimdir.

Taktiksel shooter oyunlarındaki patlamanın ardı arkası kesilmiyor. Devamlı bir timi yönettiğimiz ve askeri nitelikteki oyunlara rastlamaya başladık. Bu oyun türü ile uğraşan bir başka firma da Gearbox Software. Firma, Brothers In Arms’ın çok özel bir yapım olduğunu belirtiyorlar, yapımı için de her türlü detay ve bilgiyi kullanmaktan kaçınmıyorlar. Bu arada korkmayın, oyun bu sefer Vietnam’da geçmiyor, bu seferki zaman dilimi 2. Dünya Savaşı.

Oyun, 2. Dünya Savaşı esnasında geçiyor. D-Day’e yakın bir zamanda cereyan eden oyunun geçtiği zaman ile ilgili detaylı ve tarihi bilgiler toplanıyor. O zamanın çevresi, mekanları ile ilgili resimler kullanılıyor ve oyuna adapte ediliyor. Savaş uzmanları ile görüşülüp, savaş dinamikleri hakkında bilgiler alınıyor ve bu bilgiler ile gerçekçi bir oyun yaratabilmek için yapımcılar gerçekten uğraşıyorlar. Oyundaki görevler ve hikayenin gidişatı, tamamen gerçek olaylardan alınarak işleniyor, bunun yanında sadece olayları yaşamış insanların isimlerinde değişiklikler yapılıyor. 20 kadar görevin bulunacağı oyunda, ana karakter olarak Matt Baker’i kontrol ediyoruz.

Taktiksel shooter oyunlarının genelinde olduğu gibi, bu oyunda da yanlız başımıza değiliz. Savaş esnasında bizimle birlikte macera yaşayacak olan, bizim kontrolümüzde askerler olacak. Kontrol edebileceğimiz, 2 takımda toplam 6 adet asker bulunacak. Askerlerin yapay zekası üst düzey hazırlanıyor, böylece savaş esnasında bize çok fazla iş düşürmüyor, kendi kendilerini, hatta gerekirse bizi de koruyabiliyorlar. Yine de, savaş esnasındaki stratejilerimizi uygulayabilmek üzere, onlara emirler vermemiz gerekiyor. Bizimkilerin yanında, bizi yok etmek için uğraşacak olan düşmanların yapay zekaları da, bize epeyi iş çıkarabilecek bir biçimde hazırlanıyor. 

1. şahıs görünümünden oynayacağımız oyun, grafiksel olarak ayrıntılı bir biçimde hazırlanıyor. Oyun motoru, ışıklandırma ve gölgeleme efektlerini, göze oldukça hoş gelecek bir biçimde hazırlıyor. Karakter animasyonları üzerinde de oldukça fazla duruluyor. Askerlerimizin modellemeleri gerçeğe yakın olacak, o an neler hissettiklerini surat ifadelerinden anlayacağız. Bazı durumlarda çok hırslı gözükürken, bazı durumlarda korkudan titrediklerini görebileceğiz. Gerçekçi texture’ların kullanılacağı oyun, fizik modellemeleri yönünden de oyuncuları tatmin edecek. Zaten gerçek mekanlardan alınma olacağı için bize 2. Dünya Savaşı zamanlarında bulunduğumuzu sonuna kadar bizlere hissettirecek.