Bunları Biliyor Muydunuz? #8

Bunları Biliyor Muydunuz? #8

Fasih Sayın
Fasih Sayın 9.07.2013 - 15:22
Microsoft'un ilk konsol deneyimi
XBOX ONE heyecanının içimizi kapladığı bu günlerde belki de bilmemiz gerekir ki Microsoft oyun konsolu piyasasına da teknik olarak aslında XBOX öncesinde girmişti.

Daha önce pek çok oyun konsolunun işletim sistemini yapmış olan Microsoft'un XBOX öncesinde belki de en önemli konsol tecrübesi SEGA'nın 1997 yılında start verdiği yeni konsol projesi KATANA ile olmuştur.

SEGA Saturn ile yaptığı hataları giderip konsol piyasasını tekrar ele geçirmek amacı ile özellikleri ile piyasadaki bütün konsolların ötesinde olan bir yeni jenerasyon konsol hayal ediyordu.

200 Mhz hızında bir SH-4 işlemcisine sahip olan KATANA'nın 100 Mhz hızında 16 MB RAM'ı, yine aynı hızda 8 MB'lık sadece GPU'ya ayrılmış RAM yanında, 2 MB'lık da ayrı APU RAM'ı vardı.


Japonya'da 1998, diğer bölgelerde 1999 yılında piyasaya çıkan, modemi sayesinde online oyun kavramını konsollara getiren ilk cihazlardan olan KATANA'yı belki de piyasayan çıkan ismi olan DREAMCAST diye tanıyorsunuz.

Dreamcast'ın kendine has bir işletim sistemi yoktu. Sega işletim sisteminin oyun disklerinde olmasını istiyordu. Böylece her oyun için update gerektirmeden işletim sisteminin en yeni versionu kullanılabilecek ve isterlerse geliştiriciler işletim sistemini modifiye edebileceklerdi.

Dreamcast'ın örnek işletim sistemi ise Microsoft tarafından hazırlanmıştır. Pek çok Dreamcast oyunu Microsoft'un Windows CE işletim sisteminin bir varyasyonunu kullanır. Microsoft'un asıl amacı Windows CE'nin Dreamcast'ın ana iştetim sistemi olmasıydı. Dedikodulara göre Dreamcast projesinin özellikle Sony'nin PS2'yi açıklamasından sonra tepetaklak gitmesinin arkasındaki sebeplerden biri de bu anlaşmazlıktır.

2001 yılında yıllık 52 milyar yen zarar açıklayan SEGA'ya pahalıya malolan proje aynı yıl üretimden kaldırılmış ve SEGA'nın donanım biriminin sonu olmuştır. Dreamcast hala bütün zamanların en iyi konsolları arasında gösterilir ve Japonya'da hala Dreamcast oyunları yapılmaktadır. Başta gamepad ve online servisi olmak üzere çeşitli özelliklerinin etkileri de XBOX projesi üzerinde hala görülür.

Fasih Sayın'ın yayınımız ile hiçbir ticari bağlantısı bulunmamaktadır.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 4.12.2020 13:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×