Buzz! Master Quiz

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Yarışmalar için televizyon izlemeye gerek yok!
Platformlar PSP
Buzz! Master Quiz
  • Yapımcı - Yayıncı Relentless Software - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 77
Artılar Gerçek yarışma tarzı sunum, çok sayıda soru, multiplayer modu
Eksiler Yüksek İngilizce gereksinimi, arada çıkan aynı sorular
Özellikle kış aylarının vazgeçilmez programlarından olan yarışmalar, kanalların prime time olarak bilinen en yüksek izlenme saatinde, reytinglerini arttırmak için kullandığı bir numaralı silah oldu. Hele ki işin içinde sabah ve öğleden sonraları süsleyen programları izlenme rekorları kırar hale geldi. Yarışmacılar ağlıyor, birbirlerine sarılıyor, kutular açılmıyor, cevaplar dakikalarca açıklanmıyor, heyecan tavan yapıyor… Ancak yurt dışında yayınlanan yarışmalar çok daha resmi şekilde gelişiyor.

Prime Time

Bilgi yarışması olarak tasarlanmış olan Buzz! Master Quiz, PSP’de yerini alan yeni yapımlardan birini oluşturuyor. Aslında yapım son birkaç yıldır PlayStation konsollarında görmeye alışık olduğumuz, ancak PSP’ye ilk kez misafir olanlardan biri. Karşıdan bakıldığında bilgi yarışması temalı bir oyunun hiç de eğlenceli olmayacağı, özellikle de PSP gibi daha hareketli ve taşınabilir bir platformda oynanabilirliğinin, oldukça düşük olabileceği akıllara geliyor. Keza evde ya da ofiste, bilgi yarışması temalı bir oyunu PC’de oynamak daha mantıklı görülüyor. Ancak bu ön yargı kısa sürede parçalanıyor. Zira yapımın sıkıcı olabileceğini düşünen firma, içeriği elinden geldiğince sadelikten uzak, tam anlamı ile hareketli bir televizyon şovu olarak hazırlamışlar. Kullanılan temalardan efektlere, kısacası görsel olarak her şey tam anlamı ile bir televizyon yarışması formatında sunuluyor. Tabi ki bu televizyon şovunun en önemli parçası olan sunucusu da unutulmamış. Programı sunan ve yöneten, görsel olarak da sürekli ön planda olan karakterimiz Buzz, böylece ilk kez PSP platformunda görülür olarak karşımıza çıkıyor.

Yerinde duramayan sunucumuzun sözünü dinleyerek, bizi temsil eden tuhaf karakterlerden birini seçerek yarışma haritasına giriş yapıyoruz. Her şey o kadar aslına uygun yapılmış ki, kendinizi gerçekten bir şova çıkan yarışmacı edasında hissetmeniz, atmosferin içine girmeniz içten bile değil. Harita üzerinde tercih edilebilecek ana yarışma türleri görüntüleniyor. Farklı alanlardan soru tercihi yapabileceğimiz oyunda, özellikle Snapshot oldukça eğlenceli geçiyor. Belli sayıda soru ardından bir resme ait parça verilip tamamının ne olduğu isteniyor. Resimlerse genelde hayvanlardan oluşuyor. Örneğin bir geyiğin boynuzu verilip resmin tamamının ne olabileceği soruluyor. Eğer doğru cevap verirseniz de ekstra puan veriliyor. Oyunda yaklaşık olarak 5000 civarında soru bulunuyor. Sorular ise ünlüler, bilim, tarih, spor, sinema gibi çok geniş bir alanda farklı zorluk seviyesinde karşımıza çıkıyor. Bu kadar çok soruya rağmen birkaç saatlik oyun ardından hata olarak bazen aynı sorular ile de karşılaşılabiliyor.

Buzz! Master Quiz’de sorular, genellikle çoktan seçmeli şekilde yöneltiliyor. Önce soru yazılı ve sesli bir şekilde size aktarılıyor, ardından süre işlemeye başlıyor ve cevaplar karşınıza getiriliyor. Dört adet cevap seçeneğinin başında PSP’nin şekil tuşları bulunuyor. Böylece zaman dolmadan doğru olduğunu düşündüğünüz şıkka ait butona basmanız isteniyor. Yalnız PSP’ye karşı da değil, arkadaş grupları ile oynanabilen ve oyun paylaşımı da destekleyen multiplayer modu da unutulmayan kısımlardan oluyor. Kısacası ister tek, ister grup olarak oynayın, Buzz! Master Quiz, eğlenceli yapısı ve yarışma sunumu ile sürekli olmasa da belli aralıklarla vakit geçirmek için oynanabilecek bir yapım olmuş.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2022 05:44
Kalan Karakter : 300 Gönder
Buzz! Master Quiz

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×