Call of Duty: Modern Warfare: Mobilized

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Ölüm makinesi DS
Platformlar NDS
Call of Duty: Modern Warfare: Mobilized
  • Yapımcı - Yayıncı N-Space - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Heyecanlı görevler, çoklu oyuncu modları, ekstralar
Eksiler Zor kontroller
İşte vakit geldi. Milyonlarca kullanıcı için sevimli bir el konsolu olan Nintendo DS, yılın bu zamanında güçlü bir bombaya dönüştü. Etrafta kaçmak için koşuşturan insanlar, huzuru bozmak için oluşan topluluklar var. İngiliz ordusuna mensup SAS komandoları ve Amerikan ordusuna mensup piyadeler, silah ve ekipmanlarını hazırlamış, karşı koymak için hazırda bekliyorlar.

Nspace firması tarafından geliştirilen Modern Warfare Mobilized, şimdiye kadar NDS konsoluna çıkmış en iyi FPS oyunu olmayı amaçlıyor. Bunu başarabilecek özelliklere ve heyecana da sahip. Öncelikle yapım, Call of Duty’nin diğer hiçbir oyunuyla bağlantı bulundurmuyor. Yani Modern Warfare Mobilized’i oynarsanız, NDS sınırları içerisinde oluşturulmuş ve heyecanla yoğrulmuş operasyonlarda görev alacaksınız demektir.

Tehlike artıyor

Yapıma bir İngiliz SAS komandosunu kontrol ederek başlıyoruz. Dünyayı tehdit eden terörist faktörüne karşı ittifak kuran ülkeler, birlikte hareket ederek sorunlu bölgeleri temizlemek için uğraş veriyor. Yanımızda görev aldığımız komutanımız ve takıma mensup diğer askerler var. Doğal olarak yalnız olarak ilerlemiyoruz. Bu durum sadece görüntü olarak oyuna eklenmemiş. Arkadaşlarımız isabetli atışlar yaparak bize fazlasıyla yardımcı oluyor. Yapay zekâ olarak istenilen düzeyde olduklarını söyleyebiliriz. Düşman karakterler için ise, aynı şeyi söyleyemiyoruz. Kimi zaman saklanıyor, kimi zaman dibinize kadar gelip bekliyor, kimi zaman ise sizinle yakın dövüşe giriyorlar. Kısacası ne yapacakları belli olmuyor, ama genellikle akıl kârı olmayan hareketlerde bulunuyorlar.

Modern Warfare Mobilized, bünyesinde on beşten fazla bölüm bulunduruyor. Her birinin uzunluk süresi olarak yeterli seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık sistemi tarzı “dinlen ve iyileş”, kayıt sistemi olarak da “checkpoint” uygulaması kullanılıyor. Çoğu yapımdan aşina olduğumuz birçok silah, oyunumuzda da yer alıyor. Görev çeşitliliği, tank kullanma ve ilk kez Call of Duty 4’te tanık olduğumuz AC-130 topçu uçağını kullanmaya kadar uzanıyor.


9 mm NDS

Gelelim kontrollere. Yapım, herkese uygun bir oynanış sistemi barındırmıyor. Zorlandığınız zamanlar olabilir. Hele de hızlıca gelen düşman faktörünü göz önüne alırsak, seri hareket etmek için ekstra çaba sarf etmeniz gerekecektir. Bu da karmaşa yarattığı için oyundan alacağınız zevke etki edebilir. Dokunmatik ekranın sağ alt köşesinde bomba, hemen üstünde de silah simgesi yer alıyor. Silah simgesine biraz basılı tutarsanız, ikinci silahı da seçebiliyorsunuz. Ortada yer alan radarda, çevredeki düşmanları görebiliyor, üst kısımdaki bölgeye tıklayarak da karakterinizi nişan alma pozisyonuna getirebiliyorsunuz. Yön tuşlarıyla sağa, sola, ileriye ve geriye giderken, DS kalemiyle de yönünüzü belirlemeniz gerekiyor. L ve R tuşlarıyla da ateş edebiliyorsunuz.

Oyunun grafikleri, Nintendo DS’e göre gayet başarılı. Sesler ve müziklerin de iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yetkililer, tek kişilik oyun modunun yanına bir de Bonus modları eklemiş. Bu başlığa adım attığımızda, ekstra bölümleri oynayabiliyoruz. Örneğin size verilen belirli sürede, belirli sayıda düşman öldürmeniz isteniyor. Bunu başarırsanız bir sonraki görevi oynamaya hak kazanıyorsunuz. Çoklu oyuncu kısmına göz gezdirdiğimizde ise, yerel veya Wi-Fi üzerinden oynanışa imkân tanındığını görüyoruz. Capture the Flag, Deathmatch, Search and Destroy ve Sabotage gibi oyun türleri bulunuyor. İster tek başınıza, isterseniz de bir takım olarak oynayabiliyorsunuz. Puan kazandıkça yeni silahlar da kullanabiliyorsunuz. Siz de bir süreliğine DS’inizin şirin kimliğini bir kenara bırakıp heyecanlı operasyonlarda yer almak isterseniz, Modern Warfare Mobilized sizi memnun edecektir.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 17:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Call of Duty: Modern Warfare: Mobilized

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×