1/3

Call of Duty serisi aslında nasıl olmalı?

Hakan Bozdemir
Hakan Bozdemir 20.12.2013 - 17:19
Düşüncelerimi sizlerle paylaştım
Call of Duty serisini seven insanlar arasında yer alıyorum. Call of Duty karakterleri olsun, hikayesi olsun, hızlı multiplayer oyun modları olsun çok eğlenceli bir oyun. Fakat Call of Duty: Ghosts ile birlikte serinin bitirilmesi gerektiğini, artık daha yeni plan ve projelerin yapılması gerekildiğini görmüş oldum.

Call of Duty serisi aslında nasıl olmalı?
Vur geç ve görevi tamamla. Böyle nereye kadar gider bu seri?
Modern Warfare 1’den belli fark ettiyseniz eğer hikaye modunda sadece ilerliyoruz ve bize sunulan sinematikleri izliyoruz. Bu ilerleme esnasında yapacağımız şeyler bize söyleniyor ve bizler de onları uyguluyoruz. Verilen görevlerin haricinde bir şeyi kesinlikle yapamıyoruz ve geriye kalan tek şey olan sinematikleri izliyoruz. Dördüncü oyundan belli seri böyle gidiyor fakat isimden dolayı yok satıyor. Peki bu satışlar ne zaman son bulacak? Call of Duty serisi düşüşe ne zaman geçecek? Yoksa bu durum böyle gidecek ve insanlar her çıkan Call of Duty’i alacak mı? Açıkçası bana sorarsanız üçüncü seçenek olacak gibi görünüyor, tabii bir yere kadar.

FPS oyunlarının yapısında bulunan zevki yok etmeye başlayan Call of Duty serisinin önümüzdeki 2 yıl boyunca yine güzel satışlar yakalayacağını düşünüyorum. Bir isim ve birden çok hikaye olduğundan dolayı senaryoyu yazan insanlar istediği yere çekebiliyorlar. İsterlerse uzaya yolluyorlar, isterlerse de çöllere. Fakat bu senaryoyu yazan kişiler FPS oyunlarında bulunan en kilit noktayı unutuyorlar, esnekliği.

Esneklikten kastım görevlerdeki rahatlık aslında. Görevlerin bize verilmesi veya gideceğimiz yolun bize gösterilmemesi gerekiyor. Hadi diyelim görev versinler tamam ama görevi nasıl yapacağımızı veya göreve nasıl ulaşacağımızı biz bulalım. Buna en uygun ve en basit örnek olarak Half-Life’ı gösterebilirim. Oyun içerisinde yapacağınız şeyler size gösterilmiyor veya herhangi bir şekilde size açıklanmıyor. Tamamen sizler bulmalısınız ve çeşitli bulmacaları çözmek zorundasınız. Düşünsenize gideceğiniz yol belli, ESC’ye bastığınızda yapacağınız görev belli. E zaten başka ne kaldı geriye, sürekli olarak üstümüze gelen düşmanları öldürmek. Bu şekilde oynasaydınız emin olun hiçbir zevk alamazdınız.

Call of Duty serisi aslında nasıl olmalı?
Ghosts'u henüz oynamadıysan burdan sonrasını okumamalısın
Call of Duty’nin isminden de anlayacağınız gibi oyun içerisinde göreve çağrılma durumunun olması gerekiyor. Yani bize her halükarda bir görev verilmeli fakat bu her zaman savaşlar ile bitmemeli. Şu andan itibaren yazacaklarım Call of Duty: Ghosts ile ilgili spoiler içerecek, eğer oyunu henüz oynamadıysanız ve oynayacaksanız burdan sonra yazacaklarımı okumayın.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×