Catwoman

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Vahşi bir kediyle oyun oynamak sakıncalı olabilir! Miyaaww!

Catwoman’ın kaliteli bir yapım olduğunu belirtmek için, başında EA’in bulunduğunu beirtmemiz yeterli olacaktır herhalde. Zira, EA’in içinde bulunduğu hangi oyunda bir falsoya rastladık ki? Catwoman, EA’in en son bombalarından birisi, 3. şahıs görünümlü bir aksiyon oyunu olarak karşımıza çıkacak. Yapımı sürdürülen oyun, E3 fuarının da gözdelerinden olacak gibi gözüküyor.

Catwoman, aynı adlı filminden esinlenerek hazırlanıyor. Tamamen filmin senaryosuna bağlı kalınarak oluşturuluyor. Geçtiği yerler, çevreler ve hikayenin ilerleyişi film ile paralel bir biçimde seyredecek. Filmin başrol oyuncusu olan Halle Berry, oyundaki seslendirmeleri de yapmış, bu da oyunun diğer bir cezbedici yanı. Halle Berry hayranları, oyunu muhakkak oynamak isteyecekler. 

Catwoman, bir aksiyon oyunu olduğu için tabi ki dövüşler olayın ana temalarından birisini oluşturuyor. Toplam 23 level boyunca devam edeceğimiz oyunda kedi kadınımız, kendisine dövüş tekniği olarak, Brezilya’da ritmik bir dans olarak da kullanılan Capoeria’yı seçmiş. Bu teknik sayesinde, birbirinden değişik komboları, düşmanlarımız üzerinde uygulayabileceğiz. Bu teknik, çok sayıda düşmanın bize saldırdığı zamanlarda da oldukça işe yarıyor. Olayın özünü oluşturan bir diğer durum da, bulundurduğumuz kamçımız. Saldırı amaçlı kullanabildiği gibi ayrıca çevre ile etkileşime girmemiz gereken durumlarda, örneğin bir düğmeye basmamız gerektiği zaman da kullanabileceğiz.

Dövüş olayından biraz daha bahsetmek gerekirse, kamçımızı kullanarak düşmanlarımızı üzerimize çekebilecek, sonra da saldırımızı uygulayabileceğiz. Çevre ile etkileşimin oldukça fazla olacağı oyunda, çevrede bulunan herhangi bir materyali, kamçımız sayesinde kaldırıp düşmanımıza atabileceğiz. Kamçının yanında, dövüş tekniğimizi de kullanabilmek oldukça önemli. Çünkü, kendimizin oluşturacağı birbirinden farklı kombolar ile, düşmanlarımızı safdışı bıraktığımızda, uyguladığımız komboya göre puanlar kazanabileceğiz. Bu puanlar sayesinde, kedi kadınımızın yeteneklerini ve bunun yanında kamçımızın yeteneklerini de upgrade edebileceğiz. Böylece daha da güçlü bir Catwoman’a dönüşebileceğiz. Bu özelliklerden en önemlisi Wild Cat modu. Kombolarımız sayesinde, belirli bir göstergeyi doldurduktan sonra, Wild Cat moduna geçebiliyor, böylece bir süre, daha agresif ve etkili ataklar gerçekleştirebiliyoruz. 

Dövüşerek kazandığımız puanların yanında, bonus’lar sayesinde, oyunun kilitli içeriklerini de açabilme fırsatına sahibiz. Bu içerikler, çizgiroman sayfalarından kareler, yapım aşamasındaki eskizler ya da daha da önemlisi Halle Berry ile bir röportaj olabilir. Geçtiğimiz bölümleri de, “acaba birşey unuttum mu?” sorusunu aklımıza gelirse, tekrar oynayabilme imkanına da sahibiz. 

Catwoman’ın 3. şahıs görünümlü bir aksiyon oyunu olduğunu belirtmiştik. Bazı ufak bulmacalar ile uğraşacağımız oyunda, bazen “kedi hisleri” miz devreye girecek. Şöyle ki; çevrede etkileşime girebileceğimiz bir kol ya da düğme olduğu zaman, 1. şahıs görünümüne bir geçiş olacak ve etkileşime girilebilecek objeye, kamera zoom yapacak. Çevreler oldukça detaylı bir şekilde hazırlanıyor ve karakter modellemeleri de, vizyondaki Catwoman’ı ekranlarımıza birebir taşıyacak bir biçimde geliştiriliyor. Ses efektleri konusunda da fazla söze gerek yok, zaten Halle Berry’nin seslendirme yapacağı bir oyunda kalitesiz bir ses sistemi beklemek de hata olur zaten.

Catwoman, PC’lerin yanında, konsollar için de hazırlanıyor. Film bu yaz, temmuz ayında vizyonlara girecek, filmin girmesinin ardından kısa bir süre sonra da Catwoman’ın oyunu piyasalarda olacak. Oyun şu anki haliyle, oynanmaya değer bir yapım olacakmış gibi gözüküyor. Yine de çıkış zamanını bekleyip, çıktıkan sonra tekrar değerlendirmekte fayda var.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 15.06.2024 07:13
Kalan Karakter: 300 Gönder
Catwoman
İlginizi Çekebilir