1/2

Championship Manager 2008

Championship Manager 2008

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Menajer oyunlarına profesyonel bir bakış
Platformlar PC
Championship Manager 2008
  • Yapımcı - Yayıncı Beautiful Game Studios - Games-Masters.com
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 77
Artılar ProZone, ara yüz, detaylı istatistik bölümü, sistem gereksinimleri
Eksiler Sesler, saçma defans hareketleri, oyuncu resimlerinin olmayışı
"Yazı için Okan Saatçi'ye teşekkür ederiz."

Eidos'un artık bir klasik haline getirdiği Championship Manager serisi büyük bir kitleye sahip. Sistem dostu oluşu, eğlenceli yapısı ve bu türe profesyonel yaklaşımı kesinlikle oyunun en önemli artılarından. Eğlence demişken serinin aşinaları çok iyi bilirler, o küçücük adamları maç yaparken izlemek gerçekten çok keyiflidir. Hatta bir çoğumuz sırf bu yüzden bu oyunu bağımlılık haline getirmişlerdir. Buraya kadar iyi güzel ama 2007 sürümünden bahsetmeden geçemeyeceğim. Aranızda mutlaka Championship Manager 2007 (CM) oynayan serinin fanlarından vardır. Nasılda hayal kırıklığına uğramıştık. Birçok strateji eksiği, anlaşılası zor ses efektleri, saçma defans hareketleri ve daha sayamadığım birçok eksisi vardı oyunun. Bu sürümdeki hata bir sonraki oyuna tereddütle bakmamıza neden oldu. Çünkü Eidos öyle bir çuvallamıştı ki, serinin fanatikleri bile oyuna korkuyla bakıyorlardı. Neyse ki bu korkuyu yenip sonunda kendimi oyunu almaya ikna ettim. Bakalım 2008 versiyonu ile seri ne duruma
gelmiş?

Mükemmel dönüş

Kısa bir Loading süresinden sonra oyunun menüsüyle karşı karşıya kalıyoruz. Menü oldukça sade bir görünüşe sahip. Daha sonra "New Game" seçeneğine tıklayarak istediğimiz ligleri seçiyoruz. Ardından kişisel bilgileri ve almak istediğimiz takımı seçtikten sonra, takım ana sayfasına dönüyoruz. Başlarda oldukça karmaşık görünen seçenekler olsa da zamanla hemen ısınacaksınız. Hemen takım isminin altındaki menü, takımımızı yöneteceğimiz butonlardan oluşmakta. Bu butonlar arasında; Tactics, Training, League, Fixtures, Last Macth, Squad, Staff, Finances, Transfers, Information ve History seçenekleri yer almakta. Tactics seçeneği maça çıkarken belirleyeceğimiz stratejilerden oluşmakta. Ayrıca kadro diziliminin nasıl bir şekilde olacağını belirleyebiliyoruz. Burada oyunun belirlediği dizilişler mevcut. Bunlar oldukça uzun bir listede. Ancak siz dilerseniz oyuncuları istediğimiz yerlere yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca ara pasları buradan düzenleyebiliyoruz. Oyuncularımızın hangi bölgeler arası oynayabileceğini de buradan belirliyoruz. Training seçeneği ile maçlara başlamadan önce antrenman yapıp, oyuncuları maçlara hazırlıya biliyoruz. League seçeneği, isminden de anlaşılacağı gibi liginizde oynadığınız maçlarda aldığınız puanları, rakip takımlarla aranızdaki puan takip edebileceğiniz kısım. Bunların hepsinden teker teker bahsetmek istemiyorum. Birçoğu ismine bakıldığında anlayabilirsiniz.

Hoş geldin Prozone!

Prozone CM serisine 2007 yılında konuk oldu ve gerçekten hoş geldi. Prozone sayesinde takımımızın ve rakip takımın gollerini detaylı bir biçimde izleyebiliyoruz. Ayrıca "Replay" özelliği sayesinden tekrar tekrar izleyebiliyoruz. Gol atarken çizilen çizgiler golün nasıl atıldığı, hangi hatalar sonucu oluştuğu hakkında detaylı bilgi veriyor. Aslında Prozone birçok istatistiğin yaptığını bir arada yapıyor. Hem detaylı çizelge, hem hatalı oyuncuyu bulup belirlemede çok gerekli bir özellik. Ayrıca unutmadan Prozone golleri ve detayları size mesaj olarak geliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×