1/5

Civilization of Ottoman

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Türkiye'nin en iddialı, tarihi strateji oyunu geliyor
Türk oyun sektöründe güzel adımlar atılmaya devam ediliyor. Bağımsız bir grup geliştirici tarafından hazırlanmakta olan Osmanlı Medeniyeti, görkemli tarihimizi konu alacak en ciddi yapım olarak görünüyor. Ekipteki önemli isimlerden Gürcan Serbest ile yeni oyunları üzerine konuştuk.

1. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kendiniz ve ekibinizden bahseder misiniz?

Adım Gürcan Serbest. Bir yazılım uzmanı, fakat Osmanlı Medeniyeti içerisinde kişilerin önemi olmadığı için sanırım kendim hakkında bu kadar açıklama yeterli olacaktır. Şu an arka tarafta gece gündüz emek veren 23 kişilik ekip var. Bu ekip gönüllü kişilerden oluşuyor. Gönüllülük esasına göre de her gün büyümeye açık bir topluluk olarak, yeni katılım başvurularını almaya devam ediyoruz.

2. Böyle bir oyun geliştirme fikri nasıl doğdu, ilk adımları atmaya ne zaman başladınız?

Aslında her şey ansızın bir Msn sohbeti sırasında başladı. “Yapalım mı? Yapabilir miyiz? Hadi yapalım” olarak gelişti. Tabii ki o an biz bu işe başlarken imkânlarımız neredeyse sıfırdı. Bu açıdan da herkesin içinde olacağı bir projenin heyecan verici olduğunu düşünerek TOGOG’u kurduk.

Civilization of Ottoman

3. Civilization Of Ottoman nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Civilization Of Ottoman projesi, gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Tek kişilik senaryo modu ve çoklu oyuncu modlarıyla bizlerle olacak.

* Oyuncular, farklı devletleri kontrol ederek birbirine karşı savaşabilecek
* Bir ordunun farklı komutanları olarak StoX’a karşı mücadele
* Oyuncular, Osmanlı ordusunun birer karakteridir ve aynı şekilde gerçek oyunculardan oluşan başka bir devlete karşı mücadele edecekler

4. StoX nedir?

StoX Bir Multiplayer Game Engine buna biz bu adı verdik. Çoklu oyun modundan ziyade kullanıcı deneyimlerini toplayan ve derleyen bir kavram. STox'u kullanıcı deneyimlerinin yapay zâka motoru aracılığı ile aktarıldığı, değerlendirildiği ve cevap alındığı yer olarak niteleyebilirim.