1/5

Command & Conquerer Generals

İzzet Berkay Karamanderesi
İzzet Berkay Karamanderesi 3.06.2010 - 12:31
General artık sizsiniz! Amerika bu sefer arap petrollerinin peşinde ancak Çin’li generaller buna izin verecek gibi değil!

Minimum Sistem Gereksinimleri:
Pentium 4 1.8 Ghz, 256 MB Ram, 128 MB Geforce 4 MX 4200 Ti Ekran Kartı, 20 GB HDD, Sabırlı ve zengin bir oyuncu

Çalışmaya Çalışır Sistem:
AMD K6 300 Mhz, 128 MB Ram, 32 MB TNT 2, 8.6 GB HDD

Şahsen ben böyle bir sistem de oyunu bitirdim. Ancak oyundan haz almak için akla hayale gelmeyecek şeyler yaptığımı da eklemek isterim... J

Command & Conquerer Hakkında Genel Bilgi:

C&C Serisinin tarihi DOS 6.22 işletim sistemleri zamanına dayanır. C&C serisinin babası ise ilk real time strateji oyunu olan Dune serisidir. Dune’un kitabını okumayan veya 4 CD’lik filmini izlemeyenler için bir hatırlatma ve özet anlatım yapayım. Günümüzde ve gelecekte geçmeyen hayali evrende Dune adındaki gezegende bulunan baharatlar zamanın yıldız gemilerinin rotalarını çizen yol gösterici uzaylı yaratıkların temel gıda ve enerji kaynağıdır. Bu yüzden çok değerlidir. Eskiden olan baharat yolu ve yemekler ile hiçbir ilgisi yoktur.

Herneyse... İşte bu hayali evrende Ordos, Harkonen ve Artedies adında üç imparatorluk bulunmaktadır. Dune adındaki gezegen kitapta ve filmde bildiğimiz arap topraklarına benzetilmiştir. Kitabı sonuna kadar veya filmi sonuna kadar izlerseniz baharatın kaynağının Dune gezeninin ölümcül ve devasa kum solucanları olduğunuda öğrenmiş olursunuz. Yavruyken 2 kişinin zor başettiği solucanlar büyüdüklerinde bir orduyu tek başlarına yutacak kadar güçlü ve büyük hale gelirler. Artedies krallığının varisi ise geçmişte yaşamış peygamberlere benzetilmiş ve Dune efsanesine mistik bir hava katmıştır. Kitap ve filmi izledikten sonra batı dünyasının doğunun felsefesi ve geçmişteki başarılarına hayranlığından dolayı kendileri uydurma geçmiş ve ideolojiler yarattığını düşünmemek elde değil. Çok tutulan bu efsaneyi konu alan bir oyn yapmak westwood firmasına epey karlı gözükünce ilk işleri bu efsanenin oyununu yapmak oldu. Bugün hemen hemen tüm strateji oyunlarında ana tema olan üs, ünite, maden ve madenleri toplayan amele veya daha değişik ünite fikrini ilk westwood Dune ile orataya attı. Daha sonraları birçok kopya ve benzer oyun piyasaya çıktı ancak sadece Warcraft, Starcraft ve Dune’un varisi C&C serisi real time stratejiler arasında hakkettikleri yeri alabildi. Başlangıçta Warcraft serisi Dune’un benzeri bir oyundu ancak daha oynanış, oyundaki grafik ve espriler ayrıca ünitelerin çeşitliliği konusunda gözle görülür ayrımlar ortaya çıktı. Starcraft ile birlik blizzard’ın real time strateji serileri ile westwood’un starteji serileri belirgin bir şekilde kendi farklarını gerek ara demolar gerekse oyunun multi desteği olarak ortaya koydular. Blizzard’ın battle.net’i Westwood’un westwood on-line’nına karşıydı artık. Yani kısaca C&C serisinin babası Dune. Dune ise real time startejilerin babası. Starcraft ile Warcraft kardeş ama C&C serisinden çok farklı!

Şimdi de C&C serisini anlatalım. C&C serisi ile westwood Dune’un kitabından bağımsız yeni bir efsane yaratmak için GDI, NOD ve Tiberiun üçlemesini uydurdu... Çokta başarılı oldu. NOD’lara karizma kötü adam Kane’i verdi. Öldürdü canlandırdı, yaraladı kesti biçti kılonladı. Yani bir karaktere bir dizide yapılabilecek her türlü eziyeti yaptı. Ne yapsın adamlar bir hikaye uydurmaları gerekiyordu. En sonunda ellerindeki tüm karakterlere herşeyi yaptıklarını farkedince oyunu FPS’ye (First Person Shooter) çevirdiler. Sonra oyunun içine Third Person Shooter özelliği ve yarı stratejik multiplay desteği ekleyip Renegade’i piyasaya sürdürler. Oda tuttu. EA Sports’ta baktı Fifalar ve NBA gibi spor oyunlarından ekmek yiyemiyorlar. Ekmek multiplay FPS ve RTS’lerde westwood ile ortak olup şerefine bir de Generals’i yaptılar. Ama bence pekte başarılı olamadılar. Eski oyunların tümünü (C&C serisi) oynamış biri olarak oyun onların gölgesinde kalmış diyebilirim. Nerde o eski gaz veren müzikler savaş çığlıkları, ünitelerin karizma ve otoriter diyalogları... Herşeye rağmen oyun çokta kötü değil. Eğer mükemmel bir sistem C&C bilginiz varsa oyun alınabilir. Ama almaya değer demiyorum!

Generals’in hikayesi ise Usame Bin Ladin’den ilham alan EA Sports terörist avına çıkan Amerikanın karşısına el altında el kaide benzeri GLA’ye yardım eden Çin kızıl ordusunu çıkarıyor. Ancak burada olayın ilginç yanı Çinliler GLA’lere yardım ederken GLA onlara da saldırıyor şeklinde veriliyor. Çin’in ve Amerika’nın ortak hedefi ise oyunda da bol bol ele geçireceğiniz petrol rafinerileri! :D Herşey petrol için! Diğer dergi ve web sitelerinde başka başka anlatılabilir ama siz benim sözümü dinleyin... Bu oyunda herşey petrol için. Para kazanmak için oyunda belli belirsiz yerlere atılmış mühimmat kutuları “UN” birleşmiş milletler yardım sandıkları toparlıyorsunuz. GLA ve Çin düşmandan da para çalabiliyor.