1/4

Commandos 2: Men of Courage

Aybek Andican 3.06.2010 - 12:31
Bu caniler arasynda kalmaktan bizde oyun yazylary yazmaya ba?ladyk. He derseniz ki benim oyunlarla alakam yok, hele tam çözümlerle de hiç alakam yok, o zaman gidin MTG oynayyn.
Bu caniler arasında kalmaktan bizde oyun yazıları yazmaya başladık.(ehe) He derseniz ki benim oyunlarla alakam yok, hele tam çözümlerle de hiç alakam yok; o zaman gidin Magic yazılarımı okuyun. Neyse zaten oyun uzun, bir de böyle yer tutmayalım.

Şimdi eğer bu oyunu oynamadıysanız ve bir yerde takılmadıysanız, bence bu yazıyı okumayın. Sitede bir yerlerde oyun hakkında genel bir yazı olacaktı ilk önce onu okuyun. Oyunu alın, bakın ve sonra da bunu okuyun.

Bu arada ben bir Commandos hastası olduğumdan (yani oyunu şaka maka iyi oynarım) oyunu very hard'da bitirmiş olmama rağmen, oyunu normal seviyesinde de bitirdim ve normal seviyesi için açıklıyorum. Çünkü öbür türlü bu oyunu very hard'da oynamayanlar ne dediğimi anlamayabilirler. Zaten tam çözüm okuyan bir insanın very hard'da takılması da pek akla yatkın değil. Takılıyorsanız herhalde normal seçeneğinde oynuyorsunuzdur. Sonra ben genelde en çok Green Beret ve Spy'ı sevdiğim için genelde onları kullandım, bu da size biraz abartı kaçabilir. Oyunda bir çok insanın çözemediği ve takıldığı bir nokta var. Oyun üç boyutlu tasarlandığı için bir evin arkasında da asker olabiliyor. Onları görmek içinse yapılması gereken "Alt" tuşuna bastıktan sonra mouseun sol tuşu ile tıklamak. Bu arada oyunun başında komandolarınızın kendi aralarındaki konuşmaları KESİNLİKLE dinleyin. Son olarak şunu söylemem gerekiyor ki oyunda soru işaretinin altında yapmamız gereken görevleri görebiliyoruz. Yapmamız gereken şey ise bir görevin üstüne tıkladıktan sonra oyuna dönerek, ekranın üstünde beliren o hedef işaretine tıklamak. O ok size görevi yapmanız için nereyi gitmeniz gerektiğini belirtiyor.

Evet artık oyundan ilk bölümle başlıyoruz. Allah sonumu hayır etsin. Ama önce karakterlerin ne işe yaradıkları:
 • Tiny: Yeşil bereli adamımız. Bıçağı ile çok ölümcül bir insan halini alıyor.
 • Duke: Sniper. Genellikle onu "What is the new target?" sesi ile tanıyacaksınız.
 • Fins: Denizcimiz. Su altında iş görüyor ve bir çoğu bölümde de işe yarıyor.
 • Inferno: İşte bu da bombacı.
 • Tread: Arabacı (yani tank falan genelde bu kullanıyor. Yalnız lafa bak arabacı) ve tuzak kuruyor. Yani çok önemli bir şahsiyet.
 • Spooky: Gizli ajanımız. Düşman askerlerinin giysilerini girebiliyor ve giysisi general giysiyse o zaman askerlere emir de verebiliyor. Ama eğer normal rütbesiz bir asker ise ve rütbeli bir asker ile karşılaşırsa o zaman casus olduğunu anlayabiliyorlar.
 • Natasha: Bu da bizim seksi ve çekici kadınımız. Düşman askerleri etkileme gibi bir kabiliyeti var. Ancak generaller ve SS-Subayları tarafından fark ediliyor.
 • Lupin: Kısaca hırsız. Çok hızlı bir mahlukat (ehe)
 • Whiskey: Köpek. Bir bölümde yanımıza alacağız ve toplam üç bölümde kullanacağız.

  Training Camp 1: (Inferno-Lupin)

  Çok kolay bir bölüm. Inferno ile orada nöbette bekleyen askeri yumrukla etkisiz hale getirin ve sonra shift tuşuna tıklayarak onu iple bağlayıp sessiz bir yere çekin. Silahını alın ve oradaki diğer iki askeri temizleyin. Sonra sürünerek çalılar arasındaki askeri de temizledikten sonra Lupin ile anayoldan içeri girin. Haritanın üstünde bir askerin orda kilitli bir kasa olacak. Onu açın ve içindekileri alın. Sonra anayoldan geri dönün. Oradaki telleri kesin. Inferno ile mayın var mı diye bir bakın (ki var). Mayınları etkisiz hale getirin. Sonra Lupin'den bombayı alın ve Inferno'ya verin. Inferno ile silah olarak bombayı seçin ve ortadaki askerlerin tam ortasına atın. Tebrikler ilk bölümü geçtiniz.

  Training Camp-2 (Tiny-Inferno-Tread)

  Kısmen daha zor bir bölüm. Orada nöbette bekleyen askerleri (aşağıdakiler) zamanlama yardımı ile öldürün. Valla nasıl öldüreceğinizi yazmıyorum, çünkü her askeri nasıl öldüreceğinizi anlatsam en azından 500 sayfa sürer. Zaten Matrix'de denildiği gibi "Kapıyı gösterecek benim, ama içeri girecek sensin." Sonra hemen generalin üstündeki anahtarları alın ve yukarıdaki askerleri de temizledikten sonra, oradaki binaya girin ve içerdeki askerleri öldürün. Sonra Allied askerleri ile bağlantı kurun artık onlara emir verebileceksiniz. Binanın içinde bulunan telsiz ile ana merkezle konuşun. Oradan size oyunun ilerleyen kısımlarında bolca tanıyacağınız bir ses size kısaca "Almanlar geliyor hazırlanın ve gelecek TANK'I yok edin" dediğinde sakın kalp krizi geçirmeyin. Oradaki sandığı alın. Oradan bir bomba ve mayın çıkacak. Tabi ki bu mayın tanklar için. Bu arada unutmadan telsiz ile konuştuktan sonra sağ aşağıda bir ikon çıkacak. Sakın "aaa bu ne yahu?" diyip ona basmayın, çünkü bu tuş Alman askerlerinin gelebileceği iznini veriyor. Neyse bu tuşa kısaca Action Tuşu da diyebiliriz.(ehe) Sonra yolun başlarına bir yerine Inferno ile mayını döşeyin. Sonra askerleriniz dizin. Yalnız dikkat edin Allied askerleri çok çabuk ölüyorlar ve bir tanesinin ölmesi oyunu kaybetmeniz için yeterli. Neyse bu işi de bitirdikten sonra Inferno ile bombayı askerlerin geleceği merkez bir noktaya koyun. Askerler geldiğinde Inferno bombalarını sallasın ve bombayı patlatsın geri kalanları da, düşman geldiği anda öldür emri verdiğiniz komandolarınız halleder. Bu arada bu tuşu kullanmak için x tuşuna basmanız yeterli olur. Neyse askerler ölünce bir tank gelecek. Ama mayın bu tankın işini bitiriyor ve sizde bu bölümü geçmiş oluyorsunuz.