Company of Heroes: Tales of Valor

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Göreve katılmak isteyenler el kaldırsın
Platformlar PC
Company of Heroes: Tales of Valor
  • Yapımcı - Yayıncı Relic - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 76
Artılar Yeni multiplayer modları, tansiyonu yüksek mücadeleler
Eksiler Tek kişilik senaryo çok kısa
Strateji oyunlarına yeni bir boyut getiren Company of Heroes (COH), inanılmaz grafikleri, farklı oynanışı ve epik savaş sahneleriyle birçok kişiyi etkilemeyi başarmıştı. COH’un ardından Relic’in sihirli elleri boş durmadı ve yapıma eklenti olarak Opposing Fronts ile yola devam edildi. Bu paketle birlikte yapıma, kontrol edebileceğimiz İngiliz ve Alman orduları da dahil edilmişti. Tales of Valor'da ise durum biraz farklı. Bu kez dev ordularla değil, ufak birliklerle hareket ediyoruz. COH için, Call of Duty’nin RTS hali diyenler olmuştu, ama belki de bir şey eksikti; savaşa farklı insanların gözünden dahil olmak. Tales of Valor'da bir savaş hikayesini değil, savaşta yer alan insanların hikayesini anlatıyor. Company of Heroes’un ek paketi olan yapımın, çalışması için ana oyuna ihtiyaç duymadığını da belirtelim.

Bir amaç uğruna binlerce asker

Yapımın tek kişilik senaryosu, oynanabilir 3 farklı Campaign sunuyor. Genelde tür belirtmeksizin çoğu İkinci Dünya Savaşı konulu oyun, Almanları kontrol etmemize izin vermez. Codename Panzers ve Opposing Fronts’un ardından Tales of Valor'da da Nazilerle oynama imkanımız var. Tiger Ace başlığında, bir Alman tank komutanını yönetiyoruz ve müttefik kuvvetlere karşı savaşıyoruz. Bir Fransız köyünde, Almanlar tarafından İngiliz askerlerinin durdurulmaya çalışılmasıyla savaşa adım atıyoruz. Aynı şekilde Falaise Pocket başlığında da müttefik güçleri durdurmakla yükümlüyüz. Causeway’de ise Amerikan paraşütçü birliğinin maceralarına şahit oluyoruz. Bölüm aralarında, hikayeye katkı sağlar nitelikte hazırlanmış sinematik videolar mevcut.

Company of Heroes: Tales of Valor
"Essence Engine ile geliştirilen yapımda, grafikler serinin ilk iki oyunundaki kadar kaliteli ve efektler etkileyici."

En başta kontrol et, sonra vur

Önceki COH yapımlarında olduğu gibi sağlam oynanış mekanizması, yeni oyun için de geçerli. Her haritanın, stratejik ve saldırı bakımından önemli noktaları var. Dikkat etmemiz gerekenler; bölgeler, mühimmat, insan gücü ve yakıt noktaları. Bu kez bireysel oynanışa daha çok odaklanılmış. Düşmana saldırırken, bir barikatın veya eski bir kamyonun arkasında saklanarak ateş etme seçeneği, sizin kolay ve en az hasarla düşmanlarınızı bertaraf etmenizi sağlıyor. Belirli zaman aralıklarında, özel saldırı seçeneklerinden bir tanesini de seçebiliyoruz. Buna karşın düşmanlarımızın yapay zekası, bazen zor durumda bırakabildiği gibi saçmalayabiliyor. Aslında bunlara zemin hazırlayan da yine sizsiniz. Örneğin, bir şehri ele geçirdiniz ve yaptığınız keşiflerde size doğru gelen bir düşman zırhlı birliği fark ettiniz. Bir kaç adamınızı görünür bir bölgeye yerleştirdikten sonra, bazuka timini çatı katına, havan topu timini de otların arkasına sakladığınızda düşmanlar, sadece gördükleri kişilerin üstüne gidiyor. Birden beklenmedik saldırı gerçekleştirdiğinizde ise, artık hiçbir şey yapamaz konuma geliyorlar. Başarılı her operasyon sonucunda madalyalarla ödüllendiriliyoruz ve bunlar da ilerde bize geliştirilmiş özellikler olarak geri dönüyor.

Bu ne acele?

Yapım, üç başlık altında toplamda dokuz bölümden oluşuyor. Böylelikle Tales of Valor, gerçekten beklenmeyecek derecede kısa bir deneyim sunuyor. Oyunu altı saat gibi bir sürede bitirebilirsiniz. Çoklu oyuncu seçeneklerine göz attığımızda, üç yeni modla karşılaşıyoruz. Operation: Panzerkrieg modunda, tankları yöneten oyuncuların mücadelesine yer verilmiş. Operation: Stonewall’da birden fazla oyuncu olarak, yapay zekaya karşı üstlük kurmaya çalışıyoruz. Son olarak Operation: Assault seçeneğinde ise belirlenen bölgeleri ele geçirmek ve yok etmekle sorumluyuz.

Grafiksel olarak Tales of Valor’un gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Önceki COH’larda kullanılan grafik motoruyla hazırlanan oyun, detaylı patlama ve parçalanma efektleriyle birleşince, görsel bir şölen sunuyor. Karakterlerin savrulma animasyonları ise sanki biraz abartılmış. İlk iki oyunu oynadıysanız ve sisteminizde bir değişiklik yapmadıysanız endişelenmeyin, Tales of Valor’u da aynı sistemde rahatlıkla oynayabilirsiniz. Sonuç olarak Company of Heroes: Tales of Valor, oynanası bir yapım, ancak çok önemli deşikliklerin olmaması ve oynanış süresinin çok kısa olması gibi sebepler nedeniyle, maalesef istenen düzeyde bir eklenti değil.
Yorumlar 30
MK Okuru
MK Okuru 4.06.2023 14:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
Company of Heroes: Tales of Valor

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×