Crime Scene

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Gerçekler günyüzüne çıkıyor
Esrarengiz olayların araştırıldığı filmler ve oyunlar, özellikle gizemli yapıları sebebiyle büyük merak uyandırırlar. Hele bir de sürükleyici hikâye kurgusu varsa, insanların ekran başına kitlenmemesi çok düşük bir ihtimaldir. CSI serisi, halen daha TV ekranlarında fırtınalar estirmeye devam ediyor. Oyun dünyasında ise, Condemned isimli yapım oldukça başarılıydı. Olay yeri incelemeleri neticesinde şekillenen suç dosyaları, çözümlenme yolunda büyük aşama kaydediyordu. Dehşet verici cinayetler, olaylar ve ne olduğu bilinemeyen gelişmeler, bu kez DS'in küçük ekranından oyunculara sunulacak. Crime Scene, tüm bilinmeyenleri ortaya çıkarmak için geliyor.

Bilinmeyenin peşinden
Acemi bir dedektif olan Matt Simmons, Crossburg şehrinde meydana gelen olayları çözümlemek için mücadele verecek. Biz oyuncular da yapımda Matt'i kontrol edeceğiz. Hikâyenin başlangıç noktası, eski bir dedektif ve karısının öldürülmesiyle oluşuyor. Adamımız da bunun arkasındaki sır perdesini aralamak için çıktığı yolda sayısız engelle karşılaşacak. Attığı her adım, hem içinde olduğu dosyanın açıklığa kavuşmasını, hem de yeni dosyaların önüne gelmesini sağlayacak. Doğal olarak her başarılı görev de onu daha iyi bir dedektif yapacak. Crime Scene'de "güven" faktörü önemli. Zira siz görevleri ne kadar çabuk ve hatasız hallederseniz, size duyulan güven de artacak. Tersi olduğunda ise, işler istediğiniz gibi olmayacak. Çünkü araştırmalarınız esnasında bulamadığınız deliller olursa, olayların çözümlenmesi sürecini olumsuz yönde etkileyecek.

Crime Scene
"İşte incelenmeyi bekleyen bir olay yeri"

Oynanış mekaniğine baktığımızda, detaylı bir araştırma sistemine sahip olacağız. Ekranın alt köşesinde yer alan alet simgelerine tıklayarak, olay yerlerindeki en ufak detayları dahi inceleyebileceğiz. Örneğin UV lambası, cımbız ve sprey gibi ekipmanlarımız olacak. Hemen belirtelim oyunun temeli, NDS'in kaleminin üzerine kurulmuş. Kalemimiz, macera boyunca en çok kullanacağımız kontrol cihazı olacak. Onu hareket ettirerek bir silahın üzerine sprey sıkabilecek, sonrasında üzerini silip parmak izi var mı diye bakabileceğiz. Bir diğer aşamada bulduğumuz kan örneklerini, kalemimiz yardımıyla analiz cihazına yerleştirip tahlil yapabileceğiz. Bulduğumuz parmak izlerini, daha önce işlenen suçlardan dolayı kayıtları bulunan kişilerin parmak izleriyle karşılaştırabilecek, bulduğumuz saç ve kıl örneklerini DNA testinden geçirebileceğiz. Yapımda labaratuvar aşaması çok önemli.

Sırlar zinciri
Cinayetlerin nasıl işlendiğini, hangi yolun izlendiğini ve kimler tarafından gerçekleştirildiğini bulabilmek için bir dizi araştırma evresi bulunuyor. İlerleyiş sırası: Suçu keşfet, araştır ve ip uclarını kullanarak sonuca gitmek olacak. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuç, belki de bir cinayeti değil, intiharı belirleyecek. Oyun boyunca tek başımıza ilerlemeyeceğiz. Eşimiz Peter Wayne de bizimle olacak ve bizim için bir rehber görevini üstlenecek. Crime Scene, tasarlanan arka plan üzerindeki nesnelerin yerlerini değiştirebildiğimiz, herhangi 3 boyutlu bir uygulamanın yer almadığı bir oyun olacak. Fakat görsel olarak çok hoş görünüyor. M derecelendirmesine sahip olan Crime Scene, araştırmayı seven oyuncular için şubat ayında raflarda olacak.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 13:58
Kalan Karakter : 300 Gönder
Crime Scene

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×