1/8

Dead or Alive: Ultimate

Dead or Alive: Ultimate

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Elbet bu ringden kurtulacaksın. Ölü ya da diri...
Platformlar XBox
Dead or Alive: Ultimate
  • Yapımcı - Yayıncı Team Ninja - Tecmo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 93
Artılar Müthiş grafikler, harika dövüş sistemi. Saturn versiyonu. Ve Kasumi!
Eksiler Kan ve benzeri dövüş efektleri yok. Rastgele tuşlara basarak kombo yapılabiliyor.

Son dönemde, dövüş oyunları platformunda deyim yerinde ise bombalar ardı ardına patlıyor. İlk olarak Def Jam; bizi yer altı dünyasında yasa dışı dövüşün tadını yaşattı. Ardından Mortal Kombat: Deception ile dövüşürken, kan ve dehşeti bir arada yaşadık. Bizler hangisi daha iyi diye tartışır, hangisi almalı ya da hangisinin kombolarını ezberlemeye başlayalım diye düşünürken, Dead or Alive’ın yenilenmiş versiyonu bir anda Xbox’ımızda boy gösterdi. Dead or Alive’ı hepiniz en azından duymuşunuzdur. Göğüs dekolteli çıtır kızlar ve dövüş teknikleri herkese ilan etmeye yeminli gençler ile gönüllerimize taht kuran, sadece Japonya’da değil tüm dünya’da büyük beğeni toplamış bir oyundu. Son çıkarılan oyunları Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball ise biraz reyting kaygısı ile çıkarılmış ve bikinili kızların güzelliklerine sığınılmıştı ama neyse ki yaklaşık 1 buçuk sene gibi süre sonunda oyun özüne döndü ve yine dövüş severlerin beğenisine sunuldu.

Team Ninja’nın sürprizi.

Dead or Alive Ultimate, Xboxçıların çok iyi tanıdıkları, geçtiğimiz senenin en iyi aksiyon oyunlarından biri olan Ninja Gaiden’in yaratıcısı Team Ninja tarafından yapılmış. Eski oyun severlerin bileceği üzere Dead or Alive ilk olarak SEGA Saturn’de boy göstermişti. Büyük beğeni toplaması üzerine tüm oyun platformlarına birer örneği yapılmıştı. Oyunu Xbox’a farklı bir yol izleyerek port eden yapımcılar 2 DVD’lik bir set hazırlamışlar. Eğer SEGA Saturn versiyonunu oynamamış birisi iseniz; birinci DVD’yi konsolunuza taktığınızda afallayıp; “Bu ne rezalet” diyebilirsiniz. Çünkü göreceğiniz 640x480 çözünürlüğündeki, şimdiki oyunlara kıyasla vasat altı grafikler epeyce şaşırtacaktır. Ancak oyunun bu ilk DVD’sinin SEGA Saturndeki oyunun bir iki grafik düzeltme haricinde orijinal hali olduğunu anladığınızda tüm düşünceniz değişecektir. Çünkü yapımcılar orijinal oyunu oynamayanların ya da oynayıp da tekrar hatırlamak isteyenlerin tam isteyeceği gibi bir DVD dolusu oyunu koymuşlar kutuya.

Asıl incelememiz gereken oyun Saturn versiyonu olan “Dead or Alive 1” değil ama çok kısa olarak değinmek istiyorum. DoA1 Saturn’e çıktığı zamanlarda deyim yerinde ise büyük patlama yapmıştı. O zaman için mükemmel olan grafiklerinin yanı sıra oldukça başarılı dövüş sistemi ile pek çok fan kazandırmıştı kendine. Bayan karakterlerin çoğunlukta olduğu ve genellikle her birinin göğüslerinin fazlasıyla oynak vaziyette olmasından dolayı da epey beğeni kazanmıştı. Ancak asla kenara atılmayacak bir unsur vardı ki; o da animasyonların mükemmele yakın derecede gerçekçi olmasıydı. İşte oyunumuzda yapılan bir iki grafik detay haricinde tamamıyla orijinalinin aynısı.

Belki asıl oyunu oynamak istediğinizden belki de grafiklerinden ötürü burun kıvıracağınızdan bu eski oyunla fazla vakit geçirmeyeceksiniz. Ama asıl oyunu belli süre oynayıp daha sonra buraya geri dönerseniz; 97 yılında SEGA’nın nasıl bu kadar başarılı animasyonlarla oyun yarattığına alkış tutacaksınız.

Nihayet, Dead or Alive Ultimate

İlk DVD ile işiniz bittikten sonra 2. DVD’yi takarak asıl oyunumuza geçiyoruz. Olağanüstü derecede kaliteli ve bir o kadar da uzun olan film kıvamındaki açılış videosunun ardından biraz dengemiz bozulmuş olabilir ama oyunu geçtiğinizde daha da fazla sarsılacağınızdan emin olun.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×