Dedikodu: Xbox TV cihazı 2013'te geliyor

Dedikodu: Xbox TV cihazı 2013'te geliyor

Berkant Jeff Akarcan
Berkant Jeff Akarcan 22.11.2012 - 16:02
Microsoft Apple TV'ye rakip olmaya çalışıyor
Dedikodu: Xbox TV cihazı 2013'te geliyor
Microsoft son zamanlarda piyasaya sürdüğü ürünlerle beraber Xbox markasını sadece bir oyun konsolu olarak değil, tamamiyle bir eğlence platformu ve markası olarak devam ettirmek istediğinin işaretlerini veriyor. Windows Phone'daki oyunların Xbox ile anılması, müzik servisinin Xbox Music olarak adlandırılması ve Xbox üzerinden film ve dizi izlemeye olanak tanımasıyla bu su götürmez bir gerçek. Ancak bunu senelerdir yapan Apple'ın AppleTV ürününe karşı henüz bir atağa geçmiş değil, ki Amerika'yı düşünecek olursanız Microsoft ve Apple en büyük rakipler diyebiliriz. Her evde bir Xbox 360 var ve bu evlerin çoğunda da Apple TV var. Netflix gibi uygulamalar her iki platformda da yer alsa da Xbox markası hala bir oyun markası olarak adlediliyor, bir eğlence markası değil. İşte Microsoft bunu değiştirmek istiyor belli ki ve bugün Xbox TV cihazının dedikoduları konuşulmaya başlandı.

The Verge'in aktardığına göre, güvenilir kaynakları tarafından Xbox TV (adı bu olmayabilir tabi) cihazının planlandığı doğrulandı. Görünüşe göre bir sonraki nesil için iki ayrı Xbox cihazı açıklanacak, birisi hepimizin merakla beklediği ve 2013'te açıklanacak olan, Xbox 360'ın devamı sayılacak olan hartkor oyun konsolu. Diğer cihaz ise casual oyuncuları ve aileleri hedefleyecek olan, belki biraz daha güçsüz donanıma sahip bir Xbox TV.

Peki bu Xbox TV'de neler olabilir ve neler bekliyoruz?

Birincisi, olası adından da anlaşılacağı üzre tıpkı Apple TV gibi izlencelere öncelik tanıması. Film ve TV yapımlarının on-demand olarak izlenmesi. İkincisi Windows 8 kullanması. Üçüncüsü, casual oyunculara yönelik oyunlara destek vermesi. Yani direkt olarak hartkor oyuncular dışındaki büyük pastaya yönelmesi ve insanların eğlence anlayışı üzerine yoğunlaşması. Böyle bir cihazda Kinect desteği olur mu olmaz mı orasını bilemiyoruz tabi ki.

Tabi bir de işin mobil cihazlar kısmı var, orada da direkt olarak Xbox Live hizmetlerini baz alan bir telefon görmemiz mümkün.

Ya da komple bir Xbox markalı akıllı televizyon da bekleyebiliriz. Yani Apple TV gibi bir kutu yerine, tamamiyle Xbox hizmetleriyle donatılmış ve evinize koyabileceğiniz bir televizyon. Ancak halihazırdaki televizyon dominansını düşünürsek, satış politikası olarak böyle bir yol izlenmesinin Microsoft'a büyük bir getiri sağlamayacağını düşünmekteyim ben açıkçası.

Öte yandan Xbox TV'nin, "her zaman açık" ya da "akıllı uyku" diyebileceğimiz bir donanımla piyasaya sürülmesi oldukça muhtemel. İnsanlar tek tuşa basıp hemen cihazı kullanmaya oldukça alıştılar ve Xbox TV böyle bir özellikle gelirse şukela olacaktır. Tıpkı MacOSX'in yeni versiyonunda olan bir akıllı uyku sistemi gelirse, konsolların bağlılık konusunda yeni bir çağa girebileceğini söyleyebiliriz. Sony'nin Playstation Plus hizmetiyle sunduğu "konsolun belirlenen saatte açılıp kendini senkronize etmesi ve güncellemeleri kurması" hizmeti mesela benim Plus'a dair en sevdiğim özelliklerden birisi. Tabi böyle bir özelliğin entegre edilmesi konusunda çevresel durumlar oldukça önemli, eletrik enerjisini sömüren bir sistem kesinlikle istemeyiz.

Xbox TV dedikoduları henüz çok taze, o yüzden bir kaç spekülasyondan öteye gidemiyoruz aktardığımız bilgilerde. Ancak Microsoft'un Xbox'ı bir eğlence markasına dönüştürmeye çalışması da sadece oyunlar değil, gündelik yaşantımızda köklü değişikliklere sebebiyet verebilir. Yeter ki Microsoft önceki politikalarından biraz ders çıkartmış olsun, yeter ki ürün markalaştırma ve kullanım çeşitliliği konusunda Apple'dan biraz feyz alsınlar.

Özetle, 2013 sadece konsolların yeni nesilleri açısından değil, eğlencenin de yeni nesli açısından önemli gelişmelere gebe.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 20.10.2020 12:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×