Delta Force: Task Force Dagger

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Bunların askerliği kaç yıl sürüyor? Delta Gücü hala teskereyi almamış, askerliği yaktılar galba.
Platformlar PC
Delta Force: Task Force Dagger
Merlin Puanı 40
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%83
Artılar -
Eksiler -

"Yüzsüz Firmalar Listesi" diye bişey hazırlasak ve bu listeye sırf oyun satıyor diye aynı şeyi ısıtıp ısıtıp piyasaya süren firmaları soksak, birinciliği Core Design (bkz. Tomb Raider 78.2: Lara Croft Ana Rahminde), ikinciliği de NovaLogic (bkz. Delta Force 143: Operation Yaktık Askerliği Anasını Satayım) alırdı sanıyorum. Netekim tam da bu teorinin ispatı olarak Task Force Dagger lönk efektiyle düştü bavulcu amcalardan oluşan korsan oyun piyasasına.. Şu an medeni bir ülkede olsak "raflara" diye yazacaktım, aldırmayın..

Merakınızı derhal gidermek için acilen bildireyim: Oyun gelişmek şöyle dursun, inanılmayacak derecede berbatlaşmış. Zaten multiplayer dışında hiçbir özelliği olmayan bir oyundu, o bile çekilmiyor artık. Mesela çevirdiğimiz ufak bir LAN oyununda Murat'ı yirmibeş kere falan kafasından vurdum, sıktı. (Herif "bööle daha yakışıklı oluyorum" diye gözlükleri çıkardı, hiçbişey göremiyor. Vurmak çok kolay, tavsiye ederim.) Afganistan'a düzenlenen Aslan Amerikan Ramboları operasyonundan mide bulandırıcı bir şekilde esinlenen oyunda 25 tane görev var, hepsi de cümlenin başından da anlaşılacağı gibi Afganistan'da geçiyor. İlk görevden itibaren "Ulan operasyonun başına yetişemedik, bari iyice unutulmadan kaymağından yiyelim" mantığıyla alelacele hazırlanmış olduğu göze fena halde çarpıyor. Görevlerin hepsini de yüksek bir yere çıktıktan sonra onbeş saniye içinde bitirebilirsiniz, çünkü bir NovaLogic klasiği olarak düşmanlar cillop gibi parlayan pürüzsüz arazide tabak gibi görülebiliyor ve zeka yaşları tek basamaklı. Hatta hiç unutmam, Delta Force 2'de yerde tam siper yatarken bir düşman tam olarak üzerimden geçmişti de beni görmemişti. Bu sefer burnunun dibine bile sokulsanız tepki vermiyor. Düşmanın size ateş edebilmesi için tam olarak önünde (tercihan gözlerine üç santim mesafede) durmanız gerekiyor ki bu durumda bile ateş etmesi on saniye falan sürüyor. Bazen, her nasılsa dehşet bir zeka pırıltısı gösterip neft yağı sürmüşçesine tepinmeye başlıyorlar ve fakat endişelenmeyin, yollarında dursanız bile size yol verecek kadar nazikler.

NovaLogic'te berbat bir ırkçılık ruhu taşıyan elemanlar olmalı, aksi takdirde yapay zeka bu kadar kötü olamazdı. Buradan da anlıyoruz ki, oyun "Du bi iki Afganlı öldüriyim de rahatliyim" cümlesini ancak kuracak derecede kelime haznesine sahip psikopat Amerikalılara hitap ediyor. İşte ırkçılığın en nefret ettiğim kısmı da bu, biri çıkıp "uçakları gökdelene çarptırmaya çalıştığınız" bir oyun yapsa "vay terörist, vay insanlık düşmanı" oluyor da "yapay zekası bile olmayan Afganlıları çatır çutur vurduğunuz" bir oyun yapılınca hiçbirşey olmuyor. Afferim NovaLogic. En büyük Amerika. Heil Bush!

Daha fazla birşey yazasım da yok aslında.. Almayın canım kardeşim bu oyunu. Kopyasını bile almayın. Bırakın işin ırkçılık tarafını, oyun olarak da hiçbir şeye benzemiyor. Görevler baştan savma, grafikler rezalet ve hala bug dolu, single player görevlerinden üç tane oynadıktan sonra bilgisayarımdan acilen kaldırdım. Yok ben illa Delta Force oynıycam diyorsanız gidin ikincisini falan oynayın, o daha zevkli. Haa bir de bu oyunun Delta Force serisindeki en berbat oyun olduğu zannına kapılmayın. Çünkü Kasım gibi Delta Force: Black Hawk Down geliyor. Bahse varım ki o oyun bundan bile berbat olacak. Çünkü mantık aynı: popüler bir film, popüler bir seri, ee niye gidip Afrikalı vurmuyoruz? 

Oyun hakkında en az bilgi verdiğim yazım oldu. Hayırlı olsun. Kapitalizm ve ırkçılığın böylesine birleştiği bir yazılım paçavrasıyla ilgili birşey yazasım yok da ondan. Ben şimdi NovaLogic'e "Afgan bir gencin yapay zekası olmayan Amerikalı askerleri vurduğu bir oyun da yapar mısınız?" konulu bir mail atıyorum. Katılanlar parmak kaldırsın.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2022 04:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
Delta Force: Task Force Dagger

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×