1/3

Demonik

Demonik

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Korkunun kendisi olmaya hazır mısınız?
Demonik
Clive Barker, korku temalı kitap, oyun veya filmlerle ilgilenenlerin mutlaka aşina olduğu bir isimdir. Yazdığı sayısız roman birçok filme konu olmuş ve hatta Undying adında bilgisayar oyunu bile yapılmıştır. 5 Ekim 1952 doğumlu olan Clive Barker, korku edebiyatının en önemli temsilcilerindendir. Öyle ki yazdığı Hellraiser ve Candyman beyazperde de oldukça yoğun ilgi görmüştür. Epik bir anlatımı tercih eden yazar, atmosferi eserlerinde ön plana çıkartır. Böylelikle okuyucuyu, karanlık ve derin bir korku girdabının içinde, elinde fenerle çıkış yolunu bulmaya iter...

John Woo, sinemada ağır çekim aksiyon sahnelerine tapanların, mutlaka tanıdığı bir isimdir. Öyle ki onun Slow Motion teknikleri, ondan sonraki bir çok yönetmene fikir vermiştir. Bu fikirlerin neticesinde oluşmuş filmlerden biri de Matrix’tir. Adeta bir ekol yaratmış olan Çin doğumlu John Woo, Asya’dan gelip Amerika’da film çekebilen en yüksek bütçeli yönetmendir. Şu sıralar oyun dünyasıyla da içli dışlı olan Hong Kong’lu yönetmen, Stranglehold ve Demonik isimli iki projenin üzerinde çalışıyor.

Clive Barker ve John Woo ortaklığı

Kendi dallarında son derece başarılı olan bu iki isim, şu sıralar tek bir yapım için beraber çalışıyorlar. Projenin ismi Demonik! Açıkçası her iki isim de oyuna bir çok artı değer katacaktır. Fakat bunlardan bahsetmeden önce Clive Barker’ın efsaneleşen oyunu, Undying’i biraz hatırlamalıyız.

21 Şubat 2001 tarihinde satışa sunulmuş olan Undying, aslında piyasaya sessiz sedasız bir giriş yaptı. Ancak oynandığında görülen bir gerçek vardı ki, son yılların en görkemli FPS oyunlarından biri karşımızda duruyordu. Oynanabilirliği son derece üst seviyedeydi ancak bu artıyı Clive Barker’a yüklemek yanlış olur kanaatindeyim. Bu tamamen yapımcı firma EA’nin eseriydi. Gelin görün ki, oyunun asıl oynanmasını sağlayan atmosferi ve kurgusuydu! Bu özelliklerin künyesinde ise Clive Barker ismi geçiyordu!

Yapımın atmosferi son derece oyuncuya etki edecek şekilde tasarlanmıştı. Öyle ki her an korkutucu bir öğe ile karşılaşacağımız hissi veren ortamlarda dolaşıyorduk ya da puslu bir havada, geniş arazide yapayalnız bir şekilde; “her an birşey olabilir?” sorusuna yanıt aramak ile vakit harcıyorduk. Oyun adeta odanızın duvarları gibi dört bir yanınızı sarıp sarmalıyordu. Seslerin ve oyundaki mistik güçlerin yardımıyla, korku iliklerinize kadar yaşanır hale geliyordu.

İşte böylesine başarılı bir yapımı gerisinde bırakmış olan Clive Barker, yeni projesi Demonik’e aksiyon filmlerinin usta yönetmeni John Woo’yo da davet ediyor. Belki Clive Barker, Undying’in aksiyon sahnelerinin yetersiz olduğunu düşündü, belki de yeni oyunu Demonik’te bambaşka sahneler hayal ettiği için böyle bir ortaklık kurdu bilinmez ama şu da bir gerçek ki, oyunculara doyamayacakları bir korku temalı oyun vaadediliyor. Clive Barker ve John Woo, bu işin de altından kalkacak kadar başarılı isimler. Ancak yapımın bir de teknik tarafı var. Yani oyunun mutfağı. Bu sefer Undying’te olduğu gibi yapımcı koltuğunda EA Games bulunmuyor. Clive Barker eserin oyun haklarını Terminal Reality ve ortağı Tiger Hill Entertainment’e vermiş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×