1/2

Desert Rats vs. Afrika Korps

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yıllar önce dostlardı, şimdi savaş yüzünden düşmanlar. İki dostun vatanları uğruna yaşadıkları.
Platformlar PC
Desert Rats vs. Afrika Korps
  • Yapımcı - Yayıncı Digital Reality - Monte Cristo Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 86
Artılar Detaylı birim modellemeleri, kaliteli sesler ve müzikler, akıcı görevler
Eksiler Ufak grafik sorunları, menüler daha göz önünde olabilirdi

Kuzey Afrika, 1941

General Rommel'in emrindeki birlikler Axis güçleri olarak Kuzey Afrika'ı ellerinde tutmaktadırlar. Diğer taraftan bir kısım çöl haydutu, İngiliz komandoları, Fransız lejyonerleri, Avusturalya ve Yeni Zelanda askerleri Allied güçleri olarak savaşa girmeye hazırlanmaktadır. Erich von Hartmann, Axis güçlerinin avantajını ellerinde tutabilmesi için pis işlerle ilgilenmektedir. Gelişen olaylar yüzünden olimpiyatlardaki İngiliz arkadaşı Albay Sinclair ile karşı karşıya gelir. Belki de bu sadece kötü şanstır. Kim bilir?

Ben kolay oyun beğenmem

C&C General's dan sonra ciddi bir strateji oyunu çıkmadı. Bazılarınızın çok beğendiği yapımlar olabilir, ama ben bu tarz söz konusu olunca maksimum gerçekçilik arayan biriyim. Gerçekçilikten kastım sadece normaldeki gibi modellenmiş tanklar değil. Örneğin araçlar kendi kendine değil, bir asker tarafından kullanılarak hareket ettirilebilmelidir. Aracın içindeki asker kullandığı araç zırhlı değilse vurulabilmeli hatta General sıfatı ile nitelendirilen şahıslar savaş sırasında öldüğünde görevler bitmelidir. 

Onlarca savaş birimi

Afrika Korps Vs Desert Rats, bu isteklerimi karşıladığı gibi, şimdi sayacağım özellikleride beraberinde getiriyor. Askerleriniz ile evlere, binara girilebilir pusu kurup düşmanlarınıza hoş anlar yaşatabilirsiniz. Görevimize başlamadan önce elde olan tank, asker, uçak vb. araçlardan kendinize ordu kurmamız gerekiyor. Her tanktan, askerden istediğiniz kadar alamıyorsunuz. Bütün üniteler kendi yeteneklerine göre puanlandırılmış. Tahmin edeceğiniz gibi sizinde cebinizde belli miktarda puanınız var. Güçlü bir ordu kurabilmek için yapacağınız görevi okuyup, duruma göre tedbir almanız gerek; çünkü bütün görevi eldeki birimler ile bitirmeniz gerekiyor. Ara sıra yardım geliyor fakat siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Araç olarak çok geniş bir yelpazeye sahibiz. Tank, top, asker, uçak ve aklınıza gelen bütün savaş birimlerinin yer aldığı 70 seçenek var. Bu tarz bir oyun için oldukça yüksek bir rakam.

Pusuya düşüp, koskoca orduyu kaybettim

Savaş sırasında kuvvetlerinizi doğru şekilde sıralamak çok önemli. Askerleriniz ile karşınızdaki darmadağın edebilmek ya da 4-5 asker ile tank patlatabilmek normal hayatta olduğu gibi burada da söz konusu değil. Tanklar çok kuvvetli. Düzgün atış yapabilirseniz çok sayıda askeri bir anda öldürebiliyorsunuz. Karşınıza tank çıktığında ise yapabileceğiniz en mantıklı davranış askerlerinizi çevreye dağıtmak oluyor. Bu şekilde hiç yoksa bir kaç askeriniz sağ çıkabiliyor. Öteki türlü koskoca asker birliği Afrika'nın kumlarına gömülüyor. Asker tank ilişkisi gibi, tank top ilişkisi de buna benzer gelişiyor. Toplar gerçekten çok kuvvetli ama kullanan askerleri kolaylıkla öldürebildiğiniz için dikkatli saldırdığınızda pek tehlikeli olmuyorlar. Diğer araçlarda olduğu gibi toplar için de belli miktarda askeri görevlendirmeniz gerekiyor. Herhangi bir yere götürmek isterseniz, yardımcı çekici kamyonlara ihtiyacınız var. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×