1/2

Desert Rats vs. Afrika Korps

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Komutanım herkes Türkçe konuşuyor!
Platformlar PC
Desert Rats vs. Afrika Korps
  • Yapımcı - Yayıncı Digital Reality - Monte Cristo Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 79
Artılar Herşeyden önce oyunun Türkçe olması. Ayrıntılı hazırlanmış birimlerin özellikleri. Düşman araç ve teçhizatını kullanabilme.
Eksiler Türkçeleştirmede ki karakter hataları. Ufak tefek grafik ve yapay zeka hataları.
Desert Rats vs. Afrika Korps ismi hiç şüphesiz size tanıdık gelebilir. Oyunumuz, geçen sene piyasalarda yer bulmasına karşın, Türkiye’ye bir türlü getirilmemişti. Ancak “Rema” firması tıpkı Partners ve Dino Island gibi Desert Rats vs. Afrika Korps’u da ülkemize getirmeyi başardı. Hemde bir artı ile! Sesler dışında oyun tamamen Türkçeleştirilmiş!

Strateji severler için kaliteli bir oyun bulmak, şimdilerde pek zor olmasa gerek. Çünkü piyasada Empire Earth 2, Stronghold 2, Act of War vb... bir çok yapım bulunuyor. Ancak takdir edeceğiniz üzere, yabancı dil bilmeyen oyuncular, bu yapımları bitirselerde hikaye ve konudan çok fazla bir şey alamıyorlar. Rema ise bu tür oyuncuların derdine çare olacak şekilde, Desert Rats vs. Afrika Korps’u Türkçeleştirip, ülkemizde piyasaya sürmüş bulunuyor. Bakalım bu güzide oyunu Türkçe oynamanın tadı nasılmış?

Şubat 1941’den Mart 1943’e...

Oyunumuz Şubat 1941’de başlıyor. Erwin Rommel’in komuta ettiği Afrika Korps ile Bernard L. Montgomery komutasındaki İngiliz 7. zırhlı birliği arasında geçen çatışmaları konu alıyor. Bu tarihsel süreç Mart 1943’te son buluyor. Ancak konu bu kadar basit değil. Oyunu iki kişinin gözünden oynuyoruz diyebiliriz. İlk başta Yarbay Erich V. Hartmann’ı komuta ederken, ileri de Yarbay Gregory Sinclair’i kullanacağız. Bu iki Yarbay, ezelden beri dost olmalarına karşın, aynı kadının aşkı uğruna, bir çok şeyi feda ediyorlar! Yani oyunumuz sıradan RTS’lere karşın, içerisinde bir çok duyguyu barındırıyor diyebiliriz.

Desert Rats vs. Afrika Korps’un giriş videosu başarılı hazırlanmış. Öyleki düşman karargahına gizlice girmeye çalışan bir askeri izlediğimiz videoda, önemli karakterler bir bir tanıtılıyor. Tabii Türkçe alt yazılarıyla...

Ardından tamamen Türkçe olan menüye giriyoruz. Ayarlarımızı dilediğimiz gibi tamamladıktan sonra, nihayet oyuna ilk adımımızı atmak için hikaye mod’una tıklıyoruz. Oyun içi bir video eşliğinde, çölde yapılacak bir anlık gafletin nelere yol açabileceğini(!) gördükten sonra kahramanlarımız bizim kontrolümüze geçiyor.

Bütün kahramanlar uçağa ulaşmalı ve çevredeki düşmanlar yok edilmeli

Görevimiz kahramanlarımızı uçağa ulaştırmak. Ancak yolun üzerinde bir çok düşmanla karşılaşacağız. Yine de bunların hiç biri sizi zorlamayacaktır. Tahmin edileceği üzere ilk bölümlerin kolay olması alışılagelmiş bir durumdur. Bu yüzden birimlerinize uçağın bulunduğu noktayı işaret etmeniz, bölümü kazanmanız için yeterli olacaktır. Zaten onlar yolculuk esnasında, üzerinde techizat namına pek bir şey bulunmayan düşmanlarınızı, kısa sürede etksiz hale getireceklerdir.

Desert Rats vs. Afrika Korps’ta kullanılabilecek 70 civarı seçenek mevcut. Bunlar; tanklar, askerler; uçaklar vb... şekilde sıralanıyor. Anlaşılan yapımcılar ayrıntıdan kaçınmamışlar. Bir diğer önemli ayrıntı da birimleri yok etme konusunda! Sıradan RTS’lerde karşılaşamayacağımız, “belirli yerlere ateş etme sistemi” bu oyunda mevcut. Biraz açmak gerekirse, bir çok RTS’de birimlerinizi düşman tankının üzerine gönderdiğinizde, birimleriniz rast gele tankın heryerine ateş edeceklerdir. Ancak Desert Rats vs. Afrika Korps’ta daha mantıklı çözümler bulunuyor. Örneğin tankların paletlerine ateş edip, onları durdurabilirsiniz. Tabii bu durum tankın aktif saldırı görevini tamamladığı anlamına gelmiyor. Desert Rats vs. Afrika Korps’ta, içerisinde biri olduğu sürece tüm araçlar saldırabiliryorlar. Böyle bir durumda tank, olduğu yerde kalıyor kalmasına fakat menziline girdiğiniz anda, ateş etmeye başlıyor! Bu durumda taretlere de ateş edip, tankı tamamen etkisiz hale getirebiliyorsunuz. Gerçekten çok iyi düşünülmüş bir ayrıntı olmuş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×