Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 30.09.2020 - 11:04
Diablo 4 için üç ayda bir yayınlanan geliştirici güncellemelerinin yeni bölümünde oyundaki yetenek ve beceri sistemi hakkında bilgilere yer verilmiş.

Serinin hayranları tarafından büyük bir merakla beklenen Diablo 4 için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Oyun için yayınlanan yeni geliştirici güncellemesi bölümünde Diablo 4'ün yetenek ve beceri sistemine değinilmiş. Yapılan açıklamalar ve detaylar şu şekilde

Diablo 4 geliştirici güncellemesi yayınlandı

Son yazımıza dair düşüncelerinizi öğrenmek gerçekten çok güzeldi ve bunun toplulukta yol açtığı tartışmaları yakından izledik. Düzenli olarak paylaştığımız güncellemelerin temposunu ve erken dönem çalışmalarımıza dair perde arkası bilgileri beğenerek okumanız bizi çok mutlu ediyor. Ayrıca tasarımlara, sinematiklere ve Diablo serisine eklenen açık dünya oynanışına gösterdiğiniz olumlu tepkiler bizi heyecanlandırıyor. Ekip, eşya sisteminin mevcut doğrultusuna yönelik yapıcı geribildirimleri derinlemesine inceledi; yılın ilerleyen dönemlerinde bu konudaki bir güncellemeyi sizinle paylaşacağız. Kaydettiğimiz ilerlemenin bir kısmı doğrudan topluluktan gelen soruları yanıtlar nitelikte olacak. Bu yüzden bizi takipte kalın! 

Bugünün güncellemesinde diğer bir önemli konu olan yetenek ve becerilerden bahsetmek istedik. Oyunu BlizzCon'da duyurmamızın hemen ardından yetenek ve beceri sistemlerimizin sunduğu derinlik düzeyine, ilerlemeye ve kişiselleştirmeye dair büyük miktarda yorum aldık. Oyunu erken dönemlerinde test ederken genel anlamda biz de aynı gözlem ve deneyimlerle karşılaşmıştık. Dolayısıyla son birkaç ayımızı yetenek ve becerileri yenilemeye ayırdık ve artık kaydettiğimiz ilerlemenin bir kısmını sizinle de paylaşmaya hazırız. 

Tüm ayrıntıları bugünün güncellemesiyle size ulaştırmak harika olacak! Baş Sistem Tasarımcımız David Kim, bizi yeni yetenek ve beceri sistemlerinin derinliklerine götürecek. Şu anda yeni sistemlerin oynanış testlerini yapıyoruz ve erken dönem geri bildirimler de gerçekten umut verici. Umarız siz de yazımızı beğenirsiniz. Her zaman olduğu gibi hem forumlar hem de diğer topluluk sayfaları üstünde gerçekleşen tartışmaları yakından takip edeceğiz.

Oyunu geliştirme yolculuğumuz boyunca verdiğiniz geribildirimler ve gösterdiğiniz destek için hepinize teşekkürler.

-Luis Barriga,

Oyun Direktörü, Diablo IV

Bugün, pek çoğunuzun merak ettiği konulardan biri olan yetenek ve becerilere göz atacak olsak da gelin, geliştirici yazılarımızda daha önce paylaştığımız konulardan birini güncelleyerek başlayalım.

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Ata/İblis/Melek Güçleri (Ancestral /Demonic /Angelic Powers)

Öncelikle bazılarınız bize Ata/İblis/Melek Güçleri sisteminin mevcut haliyle kulağa pek de güzel gelmediğini belirtti. Bundan haberdar olduğumuzu bilmenizi isteriz. Fark ettiğimiz bir diğer sorunsa verilen emeğin elde edilen ödüle oranıydı. Örneğin belli ufak bonuslar kazanmak için oyuncuların fazladan birkaç parça eşya taşıması ve bunların hepsinin farklı miktarlarda Ata/İblis/Melek Gücü'ne sahip olması gerekliydi. Ardından sürekli bu eşyaların her birinin güç seviyesini hesaplamanız ve bunların genel gücünü karşılaştırmanız gerekiyordu. Bu da oyuncuların gereğinden fazla hesap yapmasını gerektiriyordu. 

Ancak sistemin en sevdiğimiz yönlerinden biri, oynanışın nitelikleri anlamlı şekillerde yönetip belli ilave eşiklerine ulaşarak eşyalarınızı seçtiğiniz oyun tarzına daha uygun hale getirmek üstüne kurulu olmasıydı. Bu noktada biraz daha deneme yapmamız gerekse de bir sonraki yazımızda eşya sistemine dair daha fazla bilgiyi sizinle paylaşmayı iple çekiyoruz.

Efsanevi Eşyalar

Bu alanda bazı büyük değişiklikler yapmayı planlıyoruz ve bunun iki sebebi şöyle: 

1. Şu anda karakterlerin gücünün eşyalara biraz fazla bağlı olduğunu kabul ediyoruz. Oyuncu gücünün daha önemli bir kısmını yeniden karaktere aktararak dizilim seçimlerini daha önemli hale getirmeyi planlıyoruz. Böylece oyuncu gücünün büyük bölümü kullanılan eşyalardan gelmeyecek. Tabii eşya seçimlerinin her zaman anlamlı hissettirmesi için bu noktada doğru dengeyi tutturmak çok önemli.  

2. Ayrıca ekipten temel eşya sistemimize (core itemization) dair çeşitli geribildirimler aldık. Şu anda farklı eşya aşamalarını birbirinden en iyi şekilde ayırmanın yollarını arıyoruz. Örneğin büyülü eşyalar, nadir eşyalardan daha yüksek yan niteliklere sahip olmalı mı?

Bir sonraki yazımızda efsanevi eşyalar hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz.

Yeni Yetenek (Skill) Sistemi 

Luis'in de belirttiği gibi Diablo IV'ün yetenek ve beceri (talent) sistemleri için büyük değişikliklerimiz var. Topluluktan gelen pek çok yorumu okuduk ve beceri sisteminin daha derin olması gerektiği konusunda hemfikiriz. Benzer şekilde yetenek sistemi ilerleyişi de biraz fazla basit görünüyordu. Bu da oyuncunun yetenek puanlarını harcamak için anlamlı bir sebep bulamaması anlamına geliyordu. Bu değerli geribildirimlerle birlikte yeni yetenek sistemimiz için denemeler yapmaya koyulduk. 

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, yeni çizdiğimiz yetenek ağacında yetenekler ve pasifler için ayrı bölümler var.

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Büyücü yetenek ağacı. Dallar yetenekleri ve yetenek geliştirmelerini içerirken, kökler güçlü pasif etkiler içeriyor.

Üst taraftaki yetenek bölümü, seviye atladıkça kazandığınız yetenek puanlarını harcayacağınız yer. Buradan yeni yetenekler öğrenebiliyor, bu yetenekler için ilave işlevler elde edebiliyor ve ağacın pasif bölümünde kullanabileceğiniz pasif puanlarını açabiliyorsunuz.

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Yetenek puanlarınızı kare şeklindeki bölümler üstünde harcayarak karakteriniz için yeni aktif yetenekler açabiliyorsunuz.

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Yuvarlak geliştirme bölümleri üstünde puan harcayarak açtığınız aktif yetenekleri geliştirmeniz mümkün.

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Ağacın dallarını keşfettikçe pasif puanları bulacaksınız.

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Pasif puanlarını köklerde harcayarak güçlü etkiler açabilirsiniz.

Yukarıdaki yetenek ağacı, ekran görüntülerinde de görebileceğiniz pek çok belirli nokta içeriyor. Eğer bu noktaların her birinin yetenek ağacını tamamen değiştiren yetenekler olduğunu varsayarsak, seçtiğiniz yol önemli güç artışları ve oynanış seçimleri de içerecek. 

Sistemin pasif kısmıysa karakteriniz için daha genel geliştirmeler bulduğunuz bir yer. Bu etkiler belli yeteneklere özel değil. Dolayısıyla yetenek ağacının oyuncular için farklı türlerde pek çok seçenek içerdiği söylenebilir. 

Belirtmek istediğimiz son bir şey de oyuncuların yetenek ağacındaki her şeyi alamayacak olması. Şu anda oyunun ileri aşamalarında ağacın %30-40 kadarının dolmasını planlıyoruz. Böylece oyuncular da karakterlerinin dizilimlerini farklı ve kendilerine has şekillerde oluşturabilecek.

Büyücü Efsun Sistemi (Sorceress Enchantment System)

Pek çoğunuz Barbar sınıfına özgü cephanelik sistemini hatırlayacaktır. Bu sistem farklı ve ölümcül silahlar arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlayarak karakterin gücünü büyük ölçüde arttırıyor. Tabii diğer sınıflar için de özel mekanikler üstünde çalışıyoruz. Buradaki temel amacımız, Diablo IV'te her bir sınıfın kendine özgü mekaniklere sahip olması. Kendimiz için böyle bir amaç belirleme sebebimizse, Diablo'da oyuncuların pek çok farklı dizilim veya sınıfı denemesi. Bu durum özellikle de sezon oynanışı esnasında öne çıkıyor. Diğer sınıflara kıyasla farklı güçlü yönlere ve oynanış tarzlarına sahip kendine has sınıf mekaniklerinin, diğer sınıfları keşfetmeyi ve genel olarak oyunu oynamayı çok daha eğlenceli kılacağını düşünüyoruz.

Büyücü içinse bir efsun sistemini deniyoruz. Sistem şöyle işliyor:

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Yıldırım Topu (Ball Lightning) yeteneği. Diğer sınıflardan farklı olarak her bir büyücü yeteneği iki farklı muhtemel etkiye sahip.

Büyücü yetenekleri iki ayrı noktaya yerleştirilebiliyor: Aktif yetenek yuvası (buna diğer tüm sınıflar da sahip) ve efsun yuvası. Eğer bir yeteneği efsun yuvasına yerleştirirseniz, bunu artık bir aktif yetenek olarak kullanamıyorsunuz ama karakteriniz ikincil bir ilave güç kazanıyor. 

Diablo 4 yetenek ve beceri sistemi nasıl olacak?

Efsun olarak kullanılan Yıldırım Topu. Yeteneklerin ikincil etkilerini, yetenekleri aktif yuvası yerine efsun yuvasına yerleştirerek elde edebiliyorsunuz. 

Efsunlardan elde ettiğiniz güç son derece önemli ve şu anda yalnızca efsunlarınız, yalnızca aktif yetenekleriniz veya bunların harmanlanması üstüne kurulu dizilimler oluşturmanız mümkün. 

Sistemin Meteor yeteneğini kullanan bir örneği. Meteor, alevler içindeki bir cismi gökten indirmenize olanak tanıyor. Eğer onu bir efsun yuvasına yerleştirirseniz meteorlarınızı kontrol edemeseniz de onlar düzenli olarak rakiplerin üstüne iniyor. Bu yetenek hâlâ geliştirme aşamasında ve nihai hali farklı olabilir.

Bu sınıf mekaniğini bir süredir test ediyoruz ve geribildirimler epey olumlu. Yeni sistemle birlikte artık hangi yetenekleri efsun olarak kullanacağınıza dair stratejiler üretmeniz mümkün. Keza aynı yeteneği iki ayrı yuvaya yerleştiremiyorsunuz.

Ayrıca şu anda Druid sınıfına özel bir mekaniği keşfetme aşamasındayız ve önümüzdeki dönemde buna dair bilgileri de paylaşacağız.

Oyunun İleri Safhalarında İlerleme Sistemi (End Game Progression System)

Son olarak, oyunun ileri safhalarındaki karakter ilerlemesi sistemi üstünde harıl harıl çalıştığımızı bilmenizi istiyoruz. Bu önemli özelliğin biraz daha zamana ihtiyacı olsa da (yani bir sonraki yazımıza yetişmeyecek) onu burada bir anmak istedik. Çünkü sınıfınızın sağladığı gücün önemli bir bölümü de buradan gelecek. Bu sistemin, Diablo III'teki Paragon sisteminin sağladığı derinlik ve yeniden oynanabilirliğin çok daha fazlasını sunmasını hedefliyoruz. “Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor” hem bizim hem de pek çok Blizzard oyuncusunun sık sık dile getirdiği bir konsept. Bu konseptin ustalaşması zor olan kısmınınsa ileri safhalardaki ilerleme sisteminden geleceğini düşünüyoruz. Bu sistem, en sıkı Diablo oyuncularının bile beklentilerini karşılayabilmeli.

Hem güncellenen yetenek ve beceri sistemimiz hem de Büyücü Efsun sistemimiz hakkındaki yorumları okumak için sabırsızlanıyoruz. Forumlarımız, Reddit, sosyal medya ve diğer pek çok mecradaki geribildirimlerinizi sürekli okuyoruz. Her zaman olduğu gibi lütfen buradaki hiçbir şeyin nihai olmadığını ve geliştirme sürecinin hâlâ devam ettiğini unutmayın. Bu özellikler hakkındaki yapıcı eleştirileriniz Diablo IV'ün geliştirme sürecinde bize en çok yardımcı olan şey olacak. Bitmeyen desteğinize ve oyuna dair tartışmalarınıza büyük değer veriyoruz.

Bir sonraki güncellememizde eşya sistemine dair değişikliklere etraflıca göz atacağız. Yeniden teşekkürler!

-David Kim

Baş Sistem Tasarımcısı, Diablo IV

Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2020 05:30
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.10.2020 09:46
Tasarım güzel ama içerik ve sistem hala yetersiz. Talent ağacı çok kısır. Genel sistem gene çok anlamsız. itemization konusunda ilk gösterdiklerine göre gelişme olsa da hala çok yetersiz.

Kusura bakmayın ama gene arpg türünü bilmeyen bir ekip yapıyor oyunu. Neyse Blizzfanboyları alır nede olsa
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2020 23:33
Senin içtiğinden içmediğimiz kesin. Okuduğunu anlama sorunu yaratıyor çünkü. Biz oyunun tümü eksik demiyoruz. İçinde bulunduğu sistemlerde eksiklik var diyoruz ki adamlarda zaten "evet feedbackler ile eksik olduğunu gördük" dediler. Şu an için hala da eksik diyoruz.

Tarikat gibisiniz arkadaş.
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2020 12:50
Ulan yapımı daha bitmemiş oyunun, sen gelmiş eksik diyosun. Size ne içiriyolar çok merak ediyorum?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2020 04:48
Blizzard üzerinde diablo yazan ceket bıraksın onu bile alırlar siz neyi aşağılamaya çalışiyosunuzki. Arpg diye bir tür diablo sayesinde var zaten. Git indir diablo 1 in demosunu yıl 1995 windows yeni çıkmış. O an anlicaksın diablonun gücünü.
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2020 19:54
Fanboyluk iyi bir şey değil çünkü düşünmene engel oluyor görüldüğü üzere.

Birincisi diablo arpg türünün ilki değil ama o türde çıtayı üste taşımış bir seriydi. Diablo 3 ise bunun tam zıttı. Activison olmadan önceydi o Blizz'tan babam çıksa oynarım lafı.

Şimdi sadece sağmalık oyunlar yapıyorlar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.09.2020 15:23
Türkçe desteği olmayan bir oyun için Türkçe basın bülteni yayınlamak? Blizooorrrttttthhh!! Herifler 5-10 yılda bir oyun yapıyorlar, don lastiği gibi sündüre sündüre. Gel gör ki blizort fanları adamları gene alkışlıyor. Diablo mu kaldı? Anasını belledi adamlar serinin!!
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2020 06:14
Adamlar ingilizce yayınlıyor fakat birileri sen bile anlayasın diye türkçeye çeviriyor. Sende aklınca laf sokuyorsun ama sizin gibi insanlara yağmurlu havada su bile farz değil...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.09.2020 17:29
Şimdilik umut veriyor alıcam her türlü
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.09.2020 16:30
sitenizdeki reklamlar insanı kanser ediyor.Ekranın dört bir köşesi reklam dolu.yetmiyor birde istemediğim video reklam lar çıkıyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×