1/3

Doom the Movie

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Yoksa First Person Movie mi demeli??!
Karanlık koridorların karanlık oluşları elinizdeki fenerin yetersizliği ile size daha da mı karanlık geliyor? Yoksa adımlarınızı kurtuluşunuza attığınızı sandığınız her hareketinizle birlikte ölümün kollarına bir sevgiliye kavuşma edasıyla yüreğiniz çırpına çırpına mı gidiyorsunuz, iki metre çapındaki cehennem küresinin tam merkezinde? Yoksa "OYUN(!)" oynarken mi hissettiniz siz bütün bunları? Siz değil miydiniz saklambaca da, körebeye de oyun diyen? Nasıl oyun bu madem öyle?!

Doom şöyle güzel bir oyun, Doom böyle aşmış bir oyun diye defalarca aynı şeyleri yazıp durmaya lüzum yok. Herkes en azından Doom'un ne kadar iyi bir oyun olmasından ziyade ne kadar önemli bir oyun olduğunu biliyor. Bu önem elbette ki yıllar yıllar öncesinin ilk Doom'undan kaynaklanıyor ve piyasaya ilk sürüldüğü zamanlar için görülmemiş bir şey olması özelliğinin etkisiyle birlikte yapılmış en dikkat çeken oyunlar listesinde üst sıralarda yer almasını biliyor. Hatırlayın Doom 3'ün çıkışını nasıl da büyük bir heyecanla bekleyip çıkar çıkmaz bilgisayarlarımıza kurup sömürmeye koyulduğumuzu. Filminin çıkması tüm bu keyfimizin üstüne bir de kaymaklı ekmek kadayıfı ziyafeti çekmekten farksız olacaktı ki 21 Ekim sabahı sinemaların birinci salonlarının ilk seanslarında gösterime giren film Doom the Movie idi. Şimdi tatlısına fıstık da isteyen var mı?

Say my name, say my name…

Filmde kullanılan mekânlar ve altyapı geçen sene piyasaya çıkan Doom 3 oyununun temasını taşıyorsa da konunun onunla bir ilgisi bulunmuyor("Doom 3'ün konusu neydi ki?" diye soranlarınız olabilir). Filmimiz neredeyse tamamında olduğu gibi büyük bir heyecanla başlıyor ve daha ilk karede kendimizi Mars'ta buluyoruz. Mars'taki arkeolojik araştırma üssü, UAC ve ortamdaki kalabalık normal yaşam görüntüsü korunuyor. Bilim adamımız Dr. Carmack (evet "Carmack!!", John Carmack) ve beraberindeki beş bilim adamı beşinci bölmedeki araştırmaları sırasında oyunda da bolca karşımıza çıkan impler tarafından saldırıya uğruyorlar. Carmack bu saldırıdan kendini kurtarabiliyor ve en azından diğer bölümlerin buradaki yaratıklardan etkilenmesini önlemek amacıyla bölgenin karantinaya alınması talimatını verebiliyor. Bundan sonra da destek birliklerin gelip bilim adamlarının mahsur kaldıkları bölüme giderek orada sıkışıp kalanları kurtarması için UAC, dünya ile temasa geçiyor. Peşinden de kahramanımız Sarge, emrindeki askerlerle birlikte Mars'a yollanıyor. Film boyunca bilim adamlarının arkeolojik kazı sırasında karşılaştığı şaşırtıcı gelişmeleri, 24. kromozom çifti ve etkilerini, Sarge'ın liderliğindeki grupta meydana gelen iç karışıklıkları ve çok daha fazlasını görebiliyoruz. Konunun tamamını filmi izleyip de kafanızda kendiniz ayrıntılıca kurgularsanız daha iyi olur, zira oyundaki konu derinliğinin defakez gelişmişini filmi izlerken ortaya çıkan yeni detaylarla bulabilirsiniz ve bunlarla birlikte son günlerde ayyuka çıkan devam filmi söylentilerine kendinizce bir senaryo türetebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×