1/3

Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
DBZ:3 Budokai serilerinin en sonuncusu. Hayranlarının mutlaka denemesi gereken oyunu.
Platformlar PlayStation 2
Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi
  • Yapımcı - Yayıncı Spike - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Dövüş
Merlin Puanı 73
Artılar 2D'den 3D'ye başarılı bir uyarlama
Eksiler Bazen yalnız bırakan kamera açıları
Şu sıralar yeni nesil konsollar ve onların haberlerini duydukça artık elimizdeki konsollarla pek oynamak istemiyoruz doğrusu. Zaten bu oyunumuz da daha önceki serilerin devamı niteliğinde olan fakat grafikleri çok hoş bir oyun olan Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi. Bu oyunu pek bilen yoktur, hatta ve hatta bazıları adını bile ilk kez duyuyordur. Buna karşın ben çizgi filmini ilk bölümünden son bölümüne kadar izledim. Her ne kadar bizim kanallarımız bir yerden sonra artık yayınlamaz oldularsa da, ben yabancı kanallardan takip etme fırsatı buldum. Çizgi filmin o dövüş sahnelerindeki efektleri çok etkileyiciydi. Neydi o günler! Neyse…

İşte bunları tüm artılarıyla bir oyun haline getirmeyi başaran da tabii ki Atari Firması. Her ne kadar Dragon Ball Z: Budokai III tüm çizgi film’deki arenaları içerse de Teinkaichi’deki kadar mükemmel değildi. Bu oyunda Saiyanlarla birlikte 60’tan fazla oynanabilir karakter var.

Bu oyunu sevdiren özelliklerden birisi de tüm fanatiklerin de hayran kaldığı süper kahramanlarımızın uçabilme yetenekleri. Tenkaichi’nin bir özelliği ise kahramanlarımızın (Majin Buu gibi uçmasını beklemediğimiz karakterlerin bile) muazzam büyüklükteki bu 3D arenalarda uçmalarına olanak tanıması. Artık karakterlerin birbirlerini dövdüğü bildik yapımlardan sıkılanlara yeni bir yöntem sunuyor. Her ne kadar bazı yer çekimsiz ortamlarda ufak tefek hatalar görsek de, uğraşılan çabadan dolayı oyunu yapanları takdir etmek lazım. Karakterlerimizi havada kontrol etmek hızlı hareket eden kamera açılarından dolayı çok güç bir hal alıyor. Uçuş fikri çok hoş ama uygulamada biraz daha düzeltmeye gidilmesi gerekiyordu. Artık bu haliyle yetineceğiz. Belki bu açıklarını yeni nesil konsollarda kapatırlar.

Kamehame haaaaaa…..

Bu ses size tanıdık gelecektir. Kamehameha! Bu insana gazı veriyor ve siz bu hızla oyunun içinde kayboluyorsunuz. Tenkaichi’ye çok sayıda süper ölüm hareketi eklenmiş. Belki de bir önceki yapıma kıyasladığımızda karakterlerin sadece belli başlı süper ölüm hareketlerinin olması bizi bir yerden sonra sıkıyordu. Tenkaichi’ye birçok kombo hareket de eklenmiş. Bunların arasında animasyonlu bir şekilde rakibinizin hamlelerini tahmin ederek, kazanıp kazanamayacağınız tuş kombinasyonları da var.

Geçmişe bir dönüş…

2002’den önce DB tarzı animasyon oyunları pek revaçta değildi. O zamanlar Playstation 2’nin zirvede olduğu yıllar olduğundan 3D oyunlar daha çok tutuluyordu. Ta ki Dragon Ball serilerini görene kadar. İyisiyle kötüsüyle bugüne kadar da geldiler.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×