Dragon Riders: Chronicles of Pern

Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Ubisoft'un adventure denemelerinden biri mi desek acaba?
Platformlar PC
Dragon Riders: Chronicles of Pern
Merlin Puanı 70
20 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%77
Artılar -
Eksiler -

Bundan beş altı sene önce ilk defa platform oyunlarına sevimli üçüncü boyutu sokan Ubi Soft, bu seferde bir adventure oyunuyla karşımıza çıkmış bulunuyor. Ubi Soft.’un bildiğim, oynadığım oyunlarında hep bir yuvarlak, bol renkli ortam oluşturulmuş olurdu. Karakterler sanki sırf sevilmek için yaratılmış gibiydi. Dragon Raiders’ ta ise elimizdeki malzeme pekte sevilmek için yapılmamış. Oynadığımız karakter bir savaşçı, yardımcımız ise bir ejder. Karakterimizin oyundaki olayı ise bir ejder binicisi olması. Yaşadığımız yerde üst düzey özelliklere sahip olan savaşçılar ejder binicisi seçiliyor ve herkes ölene değin onu öyle tanıyor. Oyun adventure türünde ve hemen hemen Monkey Island IV benzeri bir oynanış stili var. Fare hiç kullanılmıyor. Zaten kullanmaya gerekte yok. Çünkü oyun içinde kullandığımız tuşlar üç dört tane sadece.

Tuşlar

Space : Alma tuşu. Eğer ortalıkta alınabilecek bir şey varsa (oklarla ifade edilen simge çıkınca ) almanızı sağlar.
Enter : Çantanızdaki malzemeyi elinize aldıktan sonra onu gereken yerde kullanmanıza yarar. ( Balyozu taşları kırmak için kullanırken mesela ]
I : Çantanızı açmaya yarar. Çantanızın içindeyken ok tuşlarıyla gezebilirsiniz.
Tab : Bulunduğunuz bölgenin haritasını açmaya yarar.
Shift : Kent içindeyken ( açık havaya çıkmamışken ) koşmak için basılı tutmanız lazım.
D : Herhangi bir yerde basıp ejderinizi çağırmanıza yarar ki çok faydalıdır. O andaki yeriniz ve yapmanız gereken görev hakkındaki her şeyi anlatır.
J : Güncenizi açar. Görevlerinizi takip etmek için güncenizi kullanmak zorundasınız. Eğer güncede boş sayfalar varsa, o sayfalardan önceki son yazılı görevi hala tamamlayamamışsınız demektir.

lk Bölümün Çözümü

Çözüm anlatılırken verilen isimlerle konuşmak zorundasınız (!). Yoksa hem görev alamaz, hem de ilerleyemezsiniz.

Uyandıktan sonra masanın üzerindeki notu, sağdaki odadan fırçayı ve duvardaki raftan “dragon oil” ’i alın. Kapıdan çıkıp ejderinizin önündeki suya “dragon oil” ve fırçayı kullanın. Tekrar eve girip soldaki kapıdan ilerleyin. Kütüphanede Lockenn ile konuşun. Sizden kendi güncesini (jurnal) isteyecek ve “knowledge” alacaksınız. Duvardaki raflardaki bütün yazıları okuyun.Arka odaya girmeye çalışıp ret edilin. Dışarı çıkıp sol odadaki V’Kai ile konuşun. Geri gidip Fin ile konuşun. Ejderin yanına dönüp K’Tan ile konuşun. Size bir bıçak verecek ve onunla alıştırma yapmanızı isteyin. Bıçağınızı seçili duruma getirin ve istediği hareketleri yapın (space basılıyken yön tuşlarını kullanın ). “Knife Skill” ve “Strength” verecek.

Bir alt kata inip “Middle Levels” ‘a girin. Sağda Gillian ile konuşun. Sizden çocuğunu bulmanızı isteyecek. Sol tarafa gidip V’Hul ile konuşun. Size mesaj verecek ve üst katta yapılacak konferans için gerekli olduğunu söyleyecek. Duvara harita çizen Emmera ile konuşun. Lytah ile konuşun, size Lockenn’in güncesini verecek. 

Hemen yandaki odaya girip Slan ile konuş, Zar oyunu oynayan ikiliyle konuş ve zarlarını al. Konferansa katıldıklarında zarları geri alabileceklerini söyleyin. Önlerindeki odaya girip. F’Ben ile konuş. V’Hul’un mesajını vereceksiniz. Son odaya girip N’Eth ile konuşun. Biraz bilgi isteyecek. “Upper Levels” ‘a geri dönüp Lockenn’e gidin. Günceyi bulduğumuz için teşekkür edip onu kullanalım diye bize verecek. Konferans için bekleyenleri göreceksiniz. Onlarla konuşun. “Middle Levels” ’a inip “Kitchens” ‘a girin. Powarth ile, Tom’la ve Romo’yla konuşun. Sizden bazı yemek gerekleri isteyecek. Urik’le konuşun, yiyecek ve baş ağrısı ilacı alacaksınız. Geri dönüp “Lower Levels” ‘a inin. “Kevan” ile konuşun. Bize yeni bir ejder binicisi kostümü verecek. ”Upper Levels” ‘a geri dönüp V’Kai ile konuşun. “Lower Levels” ‘a dönüp V’Kai ile konuşup “Lower Levels” ‘a dönün ve açılan kapıdan dışarı çıkın.
“Fort Meyr Bowl” ‘a geleceksiniz. 

Kuyudan su çekmeye çalışın. Gücünüz yetmediği için başaramayacaksınız. Hal ve Perry ile konuşun. Öküzün yanındaki Jax ile konuşun. İleride göl kenarında oynayan Helan ile konuşun. Bize aradığımız çocuğun mağaralarda kaybolduğunu ve yerini bulmamıza Jax’in yardım edebileceğini söyleyecek. Biraz daha dolanıp J’Cob ile konuşun. Yel değirmeninin yanındaki Miller ile konuşun. Sizden kolu indiremediği için yardım isteyecek. Deneyeceksiniz ama gücünüz buna da yetmeyecek. Jax’in yanına dönüp kayıp çocuk hakkında konuşun. Size mağaraların haritasını verecek. Konuşma bittikten sonra Mullen kapalı mağara kapısına gelecek. Onun yanına gidip kapıyı nasıl açacağınız hakkında konuşun. Yıkmak için bir şey gerektiğini söyleyince Hal’a gidip elindeki balyozu isteyin. Geri getirmeniz şartıyla size verecek. Alıp gidip mağaranın kapısında kullanın. İçeri girdikten sonra Mullan’ın önünde durduğu duvarda tekrar balyozu kullanın ve içeri girin. Bıçağı elinize alın ve karşınıza gelen yaratıklarla savaşa hazır olun. Köprünün karşısına geçip ilerleyin. Taşların üzerinden zıplayıp ilerleyin. Yaklaştığınızda kapanan kapının oraya geldiğinizde yerdeki taşları kırın, hepsinden ayrılanı itip kapıyı durdurun. Altından geçtikten sonra kayıp çocuğu bulacaksınız. Balyozu önünüzdeki arabada kullanın. Sonra arabayı itin. Demo girecek ve tekrar saraya döneceksiniz. L’Tul ve Emmera ile konuşun. Artık Emmera sizden yardım isteyecek. “Upper Levels”’a çıkıp konferansa katılın ve ilk günü bitirin.

Son Sözler

Gördüğünüz gibi oyunda asıl önemli olan herkesle konuşmak. Bunun dışında önerebileceklerim aklınız karıştığında güncenize ve ejderinize başvurmak olur. Tuş alışkanlığınız zaten ilk savaştan sonra tam olarak oturur. Kolay da zaten. Oyunun grafik ve sistem özellikleri için herhangi bir şey yazmıyorum çünkü yavaş ve kötü grafiklerle bile olsa 166 MMX ve 24 Mb RAM ‘e sahip bir makinede de çalıştı.
Benim sistemim PII 350, 128 Mb Ram ve Voodoo Banshee’de sıradanın üstünde bir grafik ve hiç takılma olmadan çalışıyor.
O yüzden grafikleri inceleyemedim tam olarak ama bana tatmin edici geldi. İşin hikaye kısmı da bayağı sağlam açıkçası. Eminim ki Pern dizisini okuyanlarınız olmuştur (Anne McCaffrey’in dizisidir). Karakterlerin bir çoğunu oynadıkça hatırlayacaksınız. Kısaca alın oynayın herkes rahat etsin.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2024 02:55
Kalan Karakter: 300 Gönder
Dragon Riders: Chronicles of Pern
İlginizi Çekebilir