1/4

Duke Nukem Forever

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
"Forever" sadece bir isimden ibaret mi?
Duke Nukem Forever

1996 ve 2007... Hatta Birkaç gün sonra 2008 yılına merhaba diyeceğiz. Bu yıl belki de oyun bolluğu açısından geçen en verimli yıl oldu, ama 10 yılı aşkın çıkması beklenen Duke Nukem yapacağını yaptı ve bu yıl da maalesef çıkmadı. Aslında PS için yeni Duke Nukem oyunları piyasaya çıksa da, daha önce duyurulan “Forever” isimli oyun bir türlü tamamlanamadı. Bu yapımcıların akıllarından zoru var (mı?) Neden sürekli yeni Duke'ler hazırlandığı halde Forever isimli sürekli olarak atlanıyor, erteleniyor, üzerinde bu kadar düşünülüyor ve sır gibi saklanıyordu. Bu hala büyük bir sır. Yapımcıların özellikle grafiksel özellikler üzerinde odaklı olarak çalıştıkları belli. Sürekli gecikmelerin en büyük nedeni de buydu belki de. 3D Realms, Quake motoru ile çıktığı yola Unreal ve onun geliştirilmiş haliyle devam etti. Görüyoruz ki tüm bu çabalara rağmen Duke, yine de çağı yakalayamamış, hatta geride kalmış diyebiliriz. Kendisi gibi sürekli ertelenen iki yapım daha bulunuyordu. Bunlar; Prey ve Stalker isimli oyunlardı. Hatta bu üç oyun için “Bermuda Üçgeni” de diyebiliriz. Bahsi geçen bu oyunlardan ilk olarak Prey, daha sonra da Stalker bizlerle oldu. İki oyun da rötarlı çıkışlarına rağmen güzel satış rakamlarına ulaştı ve birçok ödüle layık görüldüler. Doğal olarak ikiyi gören biz oyuncular bunu üçe tamamlayalım diyorduk. Düşünün, geçen yıla kadar Stalker asla çıkmaz deniyordu. Hatta çıkış tarihi belirlenmesine rağmen ihtimal vermeyenler bile vardı. Şahsen ben oyunu yüklerken bile bunun gerçek Stalker olduğuna inanmıyordum. Ta ki oyuna girip, ilk adımımı atana kadar. Artık sıra Duke Nukem'e gelmeliydi. Bu aralar hiç olmadığı kadar güzel bir şekilde ilerliyor oyunun gidişatı ve büyük bir ihtimalle bu oyunu oynayabileceğiz. İnanın…

Duke Nukem ismine tarihsel bir bakış
(Oyun dünyasının yapım aşaması rekorlara ulaşan oyunu)


Duke Nukem Forever

29 Ocak 1996: Duke Nukem 3D, PC için piyasalara çıktı. Arkasından Mac, PlayStation, Nintendo-64, ve Sega'ya port edildi. "Bu oyunu hiç unutmuyorum. İlk olarak yıllar önce gittiğim PC kursunda, ders değil de onun yerine üzerinde çalıştığımız oyundu."

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×