1/3

eFootball PES 2020 PC İncelemesi

Furkan Sakoğlu 17.09.2019 - 17:20
Yeni bir yıl, yeni bir PES...
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
eFootball PES 2020 İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 86
6 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar + Yenilenen top fiziği
+ Daha gerçekçi oynanış
+ TV kamera açısı
Eksiler + Lisans sorunları
+ Spikerler
+ Online bağlantı sorunları

2019'un da son aylarına yaklaşırken, yeni yapımlar bir bir raflardaki yerini almaya başladı. Ancak Özellikle Eylül ve Ekim ayı, futbol severler için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü piyasada oynayabileceğimiz hepi topu iki adet futbol oyunumuz var. Her yıl olduğu gibi de ilk olarak PES'in yeni üyesi ile karşılaştık. Ve oyun biraz geç de olsa elime ulaştı ve incelemesine giriştim.

Şimdi inceleme için parantez açıp birkaç ön bilgi vermek istiyorum. Öncelikle çok uzun yıllardır PES serisinden uzakta kalmış bir oyuncuyum. Sanıyorum ki 2010 yılından beri FIFA'dan vazgeçemedim. Ultimate Team sağolsun, her yıl saatlerimi çalmayı başardı. Ancak biraz geç de olsa EA'in FIFA'yı her yıl gözle görülmeyecek bir iki ufak değişiklik ile pişirip pişirip önümüze sunması, Ultimate Team'deki momentum, P2W ve şansa dayalı yapının artık iyice canımı sıkması, şahsen beni bu yıl PES'e bir şans vermeye itti. Her ne kadar ön yargılarımı tam olarak yıkamasam da, PES 2020, daha doğrusu yeni adı ile eFootball PES 2020 beni şaşırtmayı başardı. Bu incelemede ise PES 2020'nin yeniliklerine tabii ki değineceğiz ancak ağırlığı FIFA serisi ile karşılaştırmaya vereceğim. Yani eğer bir FIFA oyuncusuysanız ve artık yeter kıvamına geldiyseniz, incelemeyi dikkate alabilirsiniz.

eFootball PES 2020 İnceleme

Öncelikle PES 2020'nin yeniliklerinden bahsetmek istiyorum. Yeni oyunda yapılan yeniliklerin büyük çoğunluğu Ana Lig, yani Master League üzerinde yoğunlaştırılmış. PES'in kariyer modu hali hazırda FIFA'dan daha iyi durumda olsa da, lisans sorunları dolayısı ile hep geri planda kalıyordu. Bu yıl ise lisans problemleri aynı şekilde oyunda mevcut fakat kariyer modunda etkileyici yenilikler var. Bunlardan ilk ve en önemlisi yeni diyalog sistemi. PES 2020'nin Master League'deki yeni diyalog sistemi sayesinde artık kulübünüz oyuncuları ile birebir görüşmeler gerçekleştirebiliyorsunuz. Yaptığınız görüşmeler ise oyuncunun moralini yükseltebiliyor ve daha iyi performans göstermesine neden olabiliyor. Ayrıca oyuncular da size problemlerini söyleyebiliyor. Eklenen bu özellik ana ligin keyfini arttıran başlıca etkenlerden biri olmuş.

Ana lige eklenen bir diğer yeni özellik ise transfer sisteminde görülebiliyor. Konami PES 2020 ile birlikte gerçek dünyadaki verileri oyun içerisinde gerçekçiliği arttırmak amaçlı kullanmış. Ayrıca yeni diyalog sistemi sayesinde transfer etmek istediğiniz oyuncular ile görüşmeler gerçekleştirip şansınızı arttırabiliyorsunuz. Ayrıca takıma kattığınız yıldız oyuncular, takımdaki diğer oyuncuların moral ve motivasyonunu arttırabiliyor ve dolayısı ile daha iyi performans göstermelerine neden olabiliyor. Fakat ana ligde sevilmeyen reankarnasyon sistemi yine oyunda mevcut kalmış. Oyun içerisinde yıllar süren kariyeriniz sonrası yaşlanan oyuncular genç halleri ile yeniden sisteme dahil oluyor. 35+ suratı ile 18 yaşındaki bir futbolcuya baktığınızda ise oyunun gerçekçi hissiyatı yok oluyor. Konami burada FIFA'nın yaklaşımını taklit edip rastgele oyuncular yaratabilirdi.