Escape the Museum 2

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Ailesini bulmak için depremin vurduğu şehirde tek başına mücadele etmeli
Platformlar PC
Escape the Museum 2
  • Yapımcı - Yayıncı Game Agents Corp. - Big Fish Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 72
Artılar Eğlenceli bulmacalar
Eksiler Bir süre sonra sıkabilir
Henüz sabah saatleriydi ve her şey olması gerektiği gibi gidiyordu. Önce birkaç çatırtı duyuldu, sonra derinden gelen ses sonucunda şiddetli sarsıntılar başladı. Tüm şehir, şiddetli depremin sona ermesinin ardından tanınmayacak hale gelmişti. İşte bu esnada maceraya dahil oluyoruz. Yapımda yönettiğimiz karakterimizin kızı ve eşi, depremden hemen önce müze gezisine gitmiştir. Bu durum karşısında panik yaşayan kahramanımız, bir an önce müzeye gitmeli ve onları bulmalıdır. Tabii ki çok geç olmadan...

Ailem olmadan asla

2008 yılında piyasaya sürülen Escape the Museum'ün devamı olan yapımda, yine dikkat ve sabır gerektiren görevler bizi bekliyor. Yıkıntılar ortasında ipuçları bulmaya, bu sayede de hayatta kalmaya çalışıyoruz. Unutmayalım ki, en ufak kararsızlıklar bile bize zarar olarak geri dönecektir. Öncelikle evimizden çıkmalıyız. Sarsıntılar sebebiyle etraf çok dağınık halde. Bu nedenle de istediğimiz eşyaları hemen bulamıyoruz, biraz araştırmalıyız. Böylelikle oynanış mekaniğini kavramaya başlıyoruz.

Ekranın sağ alt köşesinde, yer aldığımız bölgede bulmamız gereken eşyaların isimleri yazıyor; bir adet gözlük, kalem veya anahtar. Bulduğumuz eşyaları mouse ile tıklayarak envanterimize eklemeliyiz. Eğer yanlış seçim yaparsak, kalp atışlarımızda hızlanmalar meydana geliyor ve heyecanlanıyoruz. Zaten kaos ortamında olduğumuz için işler daha da zorlaşıyor ve vakit kaybediyoruz. Oysaki vakit, belki de oyun boyunca en çok ihtiyaç duyacağımız kavram.

Escape the Museum 2

Bir görevi örnek vererek açıklayalım: Diyelim ki cadde üzerindesiniz ve yolun ortasında geniş bir yarık var. Bu da sizin karşıya geçmenize engel oluyor. Hemen etrafı araştırmalısınız. Tabela, büyük bir kasa ve bir de kaykay işinize yarayabilir. Öncelikle kutuyu yolun kenarına koyun. Üzerine tabelayı getirerek rampa oluştun ve sonrasında da kaykay kullanarak rampanın üzerinden atlayın. Böylelikle bir görevi tamamlamış oldunuz. Hepsini sadece mouse aracılığıyla hallediyoruz. Buna benzer görevler, yapımda fazlasıyla bulunuyor.
 
İpucu bulmakta zorlanırsanız, ekranın sağ alt köşesinde yer alan "Hint" butonuna tıklayabilirsiniz. Belirli aralıklarla kullanılan bu yöntem, size bulmak isteyip de bulamadığınız nesnelerin yerlerini gösteriyor. Ayrıca ekranın sol üst köşesindeki ibareye tıklayarak, yapmanız gereken işlemler hakkında ekstra bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu gibi seçenekler, yapımı kolaylaştırıyor, ama tabii ki kullanıp - kullanmamak size bağlı. Escape from Museum 2'nin grafiksel bir iddiası yok. Hemen her şey ekran görüntüsü olarak yer alıyor ve ara geçiş sahneleri, slayt şeklinde hazırlanmış. Sesler de atmosfer için olumlu etki bırakıyor. Sonuca gelirsek yapım, size eğlenceli anlar yaşatabiliyor. Müzeye ulaşmak ve kayıp aileyi kurtarmak için, bu oyunu denemelisiniz.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 06:01
Kalan Karakter: 300 Gönder
Escape the Museum 2
İlginizi Çekebilir