1/2

Ezeli rakipler karşı karşıya

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Kıran kırana bir mücadele
EA Sports tarafından geliştirilen FIFA 10, konsollar ve PC platformu için 2 Ekim'de sahaya çıkıyor. Japon devi Konami'nin takımı Pro Evolution Soccer 2010 ise, konsolllar ve PC için 23 Ekim'de sahalarda olacak. Her iki taraf da iddialı, her iki tarafın da birbirine nazaran üstün ve düşük yönleri var. Kazanan kim olacak henüz belli değil, ama seyircilerin her zamanki gibi bu çekişmeden zevk alacaklarını söylemek yalan olmaz.

Geçtiğimiz günlerde her iki yapım için de oynanabilir demolar yayımlandı. Böylelikle oyuncular tarafından ilk gözlemleri yapılan PES ve FIFA hakkında, çıkışlarına az bir süre kala çoğu konuda fikir sahibi olunabiliyor.

Playstation 3 versiyonları için:

Oynanış

Her yapımda olduğu gibi futbol oyunlarında da en önemli unsurlardan birisi oynanıştır. Son yıllarda PES serisi, bu unsura farklı bir boyut getirirken, FIFA serisi de gözle görülür bir gelişim gösterdi. Top sürüşleri, ara pası isteme-atma, hava topu mücadelelerinde topu almak için öne veya arkaya doğru hamlelerde bulunma gibi girişimler, demo itibariyle FIFA 10'da oldukça başarılı hazırlanmış.

Ezeli rakipler karşı karşıya

PES 2010'da ise, bu denli özgürlük sağlanmamış. Bire bir adam geçmelerde PES serisi, şimdiye kadar rahat bir deneyim sunuyordu. Demo itibariyle PES 2010'da adam geçmek o kadar kolay değil. İlk adamı geçtiyseniz bile top ayağınızdan açılabilir ve diğer rakip tarafından kapılabilir. Ayrıca yapımda karambol pozisyonlar bolca var. Yani istemeseniz de o karambol içerisinde topu kapabiliyorsunuz.

PES 2010'un top fiziği, FIFA 10'a nazaran daha iyi. Topa vurulduğunda ağırlığını hissettiriyor. Böylelikle uzak mesafelerden rahat şutlar çekebiliyorsunuz. Ancak topun kavis alma oranı, yok denecek kadar az. Diyelim ki X futbolcusu şut için sağ ayağını kullanıyor. FIFA 10'da sol kanattan şut çekmek isterseniz, o futbolcu sol ayağıyla çekiyor. Fakat PES 2010'da yine sağ ayağıyla çekmeye çalışıyor ve garip bir görüntü oluşuyor.