1/2

F.E.A.R. 2: Project Origin

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Korkunun ecele faydası yok
Son yıllarda özellikle Japon korku sinemasının etkileri, Hollywood başta olmak üzere oyun sektöründe de görülmeye başladı. Küçük kız ve yaydığı korku faktörü, ilk olarak F.E.A.R. ile oyunculara sunulmuştu. Yapımın arkasındaki isim Monolith, özellikle hazırladığı yapay zeka ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, bir çok ödüle layık görülen bir projeye imza atmıştı. İlk oyunun ardından yapımcı ve yayımcı şirketler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ayrılık kararı çıktı. Böylece F.E.A.R.’ın düşüşü de başlamış oldu. Oyunun isim hakları Sierra’da kalınca, birbiri ardına gelen ek paketler ve F.E.A.R.’ın X360 versiyonu haricindeki diğer konsol uyarlamaları, başarısız oldu. Tüm bunların arasından bir ses yükseldi ve Monolith, yeni oyunun hazırlanacağını duyurdu. İsim hakları elinde olmadığı için, yeni bir isim bulmak gerekliydi ve bu konuda oyuncuların seçimlerinden yararlanılarak “Project Origin” isminde karar kılındı. Oyunun geliştirme süreci devam ederken bir haber daha geldi ve F.E.A.R. isminin haklarının alındığı da duyurulunca yeni projenin ismi, F.E.A.R. 2: Project Origin olarak son halini aldı.

Nerede kalmıştık?

Project Origin, ilk oyunun devamı niteliğini taşıyan bir yapım. Yapımcılar, neden ek paketler üzerine bir oyun hazırlamadıklarını şöyle ifade ediyor: “Diğer ekiplerin hazırladığı ek paketlere saygı duyuyoruz, ama biz Alma’nın hikayesini devam ettirmek istiyoruz ve bu nedenle ilk oyunun devamı olarak hareket ediyoruz”. Project Origin, ilk oyunun finalinden 30 dakika öncesinde başlıyor. Bu kez yöneteceğimiz karakter, Delta ekibine mensup Michael Becket ve beraberinde hareket edeceğimiz takımı olacak. Ayrıca ilk oyundaki Spen Jankowski'nin erkek kardeşi de bu takımda yer alan karakterlerden bir tanesi. Başkarakterimiz Becket, oldukça önemli birisi. Gizemli bir karakter olan Becket, ayrıca oyunun esrarlarından da bir tanesini oluşturuyor ve Alma için çok önemli. Tabii ki bunun nedenini ve gerçeği oyuncular yapım içinde öğrenecek.

Alma, intikam istiyor

İlk oyun için Japon korku sinemasından ilham aldıklarını doğruluyor yapımcılar ve şimdiki amaçları da, bunu daha ileri seviyelere taşıyabilmek. Alma, intikam istiyor deniyor ve bu kez daha şahsi oynuyor. Yapımcıların deyişiyle Alma artık işkencelere maruz kalan küçük bir kız değil, yetişkin biri ve doğal olarak daha sinirli. Bu karakter hakkında yapımcıların etkilendiği tek unsur değil Japon sineması. Bir de işin isim boyutu var. Alma isminin nereden esinlenildiğini, ilk oyunun baş tasarımcısı Craig Hubbard açıklamış. Söylenene göre, favori kitaplarından birisi olan Ghost Story'de yer alan Alma Mobley isimli karakterden esinlenmiş.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×