F1 Grand Prix

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Damalı bayrak bir kez daha kalkıyor
Platformlar PSP
F1 Grand Prix
  • Yapımcı - Yayıncı Traveller's Tales - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 63
Artılar Grafikler, TV modu
Eksiler Hasar modellemesinden yoksun, sesler ve müzikler
Yapım piyasaya yeni çıkmış bir oyun değil; hatta uzun bir süredir satışta olduğunu da söyleyebiliriz. Bununla birlikte özellikle PSP konsoluna ait oyunların kolay kolay vitrinlerden inmemesi, yeni çıkacak aynı türe ait oyunlarla karşılaştırma fırsatı yakalamak, yeni yaşadığımız F1 heyecanını kabartmak gibi nedenlerle F1 Grand Prix’i görücüye çıkartmak iyi bir fırsat.

Sony’nin resmi olarak F1 Grand Prix’in lisansını kazanması ardından geliştirilen yapım, dört ana oyun moduna ev sahipliği yapıyor. Tahmin edileceği üzere bunlardan başı çeken her zamanki gibi Dünya Şampiyonası oluyor. Bir ulus, bir takım ve bir sürücü seçtikten sonra Dünya’nın farklı pistlerinde yarışarak birinciliğe ulaşmaya çalışıyoruz. Şampiyonadan sonra muhtemelen en fazla vakit harcayacağınız yer ise senaryo modu olacaktır. Senaryo modunda önceden hazırlanmış belli kriterlere göre yarışıyor, kazandıkça da kapalı olan sıradaki senaryoları oynama şansına sahip oluyoruz. Ana menüde bir seçenek daha var ki gördüğümüz zaman hemen dikkatleri üzerine çekiyor: Tv Mode Race. Bu seçeneğe girildiği taktirde bir pist seçiyoruz ve oyun burada bir yarış simülasyonu yaratıyor. Burada amaç oynamak değil, izlemek. Keza üçgen tuşu ile farklı kamera açıları ve farklı yarışçıların kameralarına geçiş yaparak, yarışı TV’den izlermişçesine bir konumda oluyoruz. Oynamaktan yorulup yalnız izlemek istediğimizde iyi bir alternatif oluyor.

Bu ne sürat

PSP’de olmaması absürt kaçan Wi-Fi Multiplayer modu da yapımda mevcut. Kendi UMD’si olan arkadaşlarınızla yarışlar düzenlemek oldukça eğlenceli. Yapımda birde hasar sistemi bulunuyor. Araçlar birbirlerine ya da duvara çarptıklarında hasar aldıklarına dair uyarı mesajı çıkıyor. Ancak ne yazık ki bu durumu destekleyen herhangi bir görsel değişim ya da performans kaybı mevcut değil. Oyunda farklı zorluk seviyeleri olmakla birlikte, “kolay” dışındaki seviyeler ilk başta kilitli. Oyun zaten simülasyondan ziyade, daha çok arcade tarzına kaçan bir oynanış sunuyor. Şöyle ki, tam gaz gittiğimiz bir sırada keskin bir viraja gelindiğinde, son anda dahi yapılan bir frenaj genellikle sizi kurtarabiliyor. Bu nedenle diğer zorluk seviyelerinde oynamak çoğu oyuncunun daha çok hoşuna gidebilir. Zira yanlışlıkla geçilen dönüş noktalarında dahi oyun müdahale edere aracı otomatik olarak yavaşlatıyor. Bu da genellikle can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Grafikler açısından baktığımızda ise oyun en parlak noktasını burada ifşa ediyor. Zira çevre ve araç modellemeleri oldukça detaylı ve iyi bir görsellik sunuyor. Grafiklerden yana eleştirilebilecek birkaç kelime, ışıklandırmaların biraz daha iyi olabileceği ve pistlerin birazcık karanlık kaldığı yönünde olabilir. Bununla birlikte pistler yeterli uzunlukta olmakla birlikte birazcık dar oldukları söylenebilir. Frame rate açısından da nadir meydana gelen düşüşler dışında oldukça tatminkar. Grafikler konusundaki başarıyı ise ne yazık ki seslerden yana görmek pek mümkün değil. Çok kaliteli olmayan motor sesleri haricinde, Sony’nin müzikler konusunda da özenli davranmadığı, yalnızca 6 adet parçanın yapımda bulunması açısından da kendini belli ediyor. TV modunda herhangi bir yorumcunun bulunmamasının eksikliği de hissediliyor. Genel olarak baktığımızda F1 Grand Prix maalesef ipi birinci olarak göğüsleyemiyor. Hatta sıralamada ortalarda dahi olduğu söylenebilir. Yinede F1 heyecanının ateşlendiği geçtiğimiz günlerin ardından denenebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2022 05:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
F1 Grand Prix

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×