Facebook, Android kullanıcılarının kişisel bilgilerini sömürüyor

Facebook, Android kullanıcılarının kişisel bilgilerini sömürüyor

Furkan Güler
Furkan Güler 27.03.2018 - 15:55
Apple kullanıcıları, Android'e nazaran daha az tehlikede

Geride bıraktığımız hafta ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook'un ve özellikle Mark Zuckerberg'in başı fena halde derde girmişti. Üçüncü parti bir şirketin Amerika'da gerçekleşecek seçimlerde halkı manipüle etmesi için kullanıcıların verilerini çalması, ortalığı ayağa kaldırmıştı. Facebook'u verileri saklayamamakla suçlayan kullanıcılar, bu sefer başka ortaya çıkan bir durum sonucunda Facebook'a daha çok kızdılar. Bildiğiniz gibi hali hazırda Facebook, kullanıcıların sunucularına yüklediği verileri bir dosya halinde indirmesine izin veriyor. Ancak indirilen dosyalara bakıldığında Facebook'un, Android kullanıcılarından SMS ve arama geçmişi gibi özel bilgileri de aldığı ortaya çıktı. Ancak aynı durumun Apple kullanıcılarına yansıtılmadığını belirtelim. Yani Facebook uygulamasına herhangi bir Apple cihazından giriyorsanız, kişisel verilerinizin bir bölümü Facebook ile paylaşılmıyor.

Facebook, Android kullanıcılarından daha fazla bilgi elde ediyor

Bilmeyenler için Facebook Messenger'ın, Facebook üzerinden her paylaştığınız dosyanın Facebook sunucularında sonsuza kadar saklandığını belirtelim. Hesabınızı açtığınız günden itibaren kişilere gönderdiğiniz ses kayıtları, fotoğraflar, resimler, videolar ve daha fazlası Facebook tarafından saklanıyor. Ancak bu bilgilerin nerelere gönderildiği ise meçhul durumda. Son olarak Facebook'a hangi bilgilerinizi verdiğinizi merak ediyorsanız, burada yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.01.2021 11:26
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×