1/2

Falcon 4.0 Allied Force

Falcon 4.0 Allied Force

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Uçmak ama nereye kadar?
Platformlar PC
Falcon 4.0 Allied Force
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon
Merlin Puanı 78
Artılar Sisteminizi çok fazla zorlamıyor. Grafiklerdeki bazı detaylar ilgi çekiyor. Oyun 1 milyon m2'lik bir alanda geçiyor. Ekibinizdeki uçaklara komut verilebiliyor.
Eksiler Uçakların kullanımı bir hayli zor. Oyundan maksimum zevk almak için sıkı bir simülasyon oyuncusu olmak gerekiyor.
İnsanoğlunun ayakları yerden kesildiği andan itibaren içini bir özgürlük duygusu sarar. Günlük yaşantımızda ki somut olan kavramlarla bağımızın, iyiden iyiye azaldığına tanık oluruz gökyüzünde. Omuzlarımızdaki yükler sizden çok aşağılarda kalmıştır. Siz ise bulutların arasında, sanki dünyadan azade kalmış gibi hissedersiniz. Bu yüzden önemlidir uçak yolculukları ve bu yüzden önemlidir uçuş simülasyonları.

Diğer tüm oyun türlerini bir kenara alıp, uçuş simülasyonları ayrı bir şekilde değerlendirilmelidir. Çünkü onlar ayrı bir ilgi ayrı bir bilgi gerektirmektedir. Futbol oynamasını bilmeyenlerin futbol oyunu oynaması gibi birşey değildir bu. Malum, dünyamızın en popüler sporu futbol olduğundan ötürü, ne kadar ilgimizi çekmesede, TV ekranlarında sıkça gördüğümüz futbol programları, bize aşağı yukarı nasıl bir sporla karşı karşıya olduğumuzu verir. Ancak uçuş simülasyonları için bu geçerli değildir. Çünkü uçmak komplike ve hayati bir konudur. Bu yüzden TV’lerde “uçmayı öğreniyorum” gibi bir program yoktur(!)

İşin bilgi kısmından ziyade ilgi kısmı, uçuş simülasyonu oyunlarında çok büyük yarar sağlar. Çünkü monitörümüzün ekranında, günden güne gelişen ve güncellenen bir hayat var! En son teknoloji ile üretilen prototipler bile, kimi oyunlarda karşımıza çıkıveriyorlar. Bu kimi zaman bir otomobil oluyor, kimi zaman ise bir uçak! Ancak şu bariz bellidir ki, ekranda kullanılmayı bekleyen bir uçak varsa, (otomobil ile kıyasladığınızda) onu hareket ettirmek bir hayli vaktinizi alacaktır. Tıpkı Falcon 4.0 Allied Force’da olduğu gibi...

Çok şükür havada başlıyoruz!

Falcon 4.0 Allied Force, tipik bir uçuş simülasyonu. Malum uçuş simülasyonu deyince akla; “klavyedeki her tuşun bir özellik ifade ettiği” oyunlar geliyor! Evet Falcon’da aynen öyle bir oyun! İçerisinde F-16 Fighting Falcon’un 3 farklı modelini kullanabildiğimiz yapım, epey bir uçak bilgisi gerektiriyor.

Oyuna ilk açılışında gayet hoş bir video ile karşılıyor bizleri. Tamamen gerçek görüntülerden oluşan video, adeta kullanıcıyı gaza getiriyor. Ardından son derece sade tasarlanmış menü karşılıyor bizi! Ayarlarımızı yaptıktan sonra profilimizi ayarlıyoruz. Bu noktada gayet hoş bir ayrıntı gözüme çarptı! Profil ekranında kendimize arma seçmemiz gerekiyor. Sekmeye tıkladığımızda oyunda bulunan armalar karşımıza çıkıyor. Aralarında “Türk Hava Kuvvetleri” armasının da bulunduğunu söylemeden geçemeyeceğim!

Instant Action’a tıklıyoruz ve Falcon, şükürler olsun ki bizi havada başlatıyor. Bu noktada kontroller sadece klavye ile yapılamıyor. PC’nizde muhakkak bir Joypad veya Joystick bulundurmalısınız. Aksi halde uçağınıza manevra yaptıramıyorsunuz. Çünkü klavyedeki tüm tuşlar, uçağın farklı özelliklerini kullanmanızı sağlıyor. Öyle ki görev icabı sizinle beraber gelen uçaklar varsa, klavye ile onlara çeşitli komutlar verebiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×