1/2

Fallout 3

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Nükleer yıkımın sessiz diyarlarındaki çığlık!
Takvimler 1997 yılını gösterdiği zaman birçok kişinin oyunculuk hayatını değiştiren ve bağımlısı haline getiren ikon bir oyun piyasaya çıkmıştı “Fallout”. Oyun dünyasında efsane haline gelen rahmetli Black Isle Studios tarafından geliştirilen Fallout, nükleer felaketten sonra post-apocalyptic hale gelen dünyada geçiyordu. İnsanlar kendilerini yeraltındaki Vault’lar içine kapamış ve hayatlarına orada devam ediyordu. Ancak Vault’lar dışındaki dünyada da bir yaşam savaşı devam ediyordu. 13 numaralı Vault’un su arıtmak için kullandığı çip bozulmuş ve bizde yeni bir çip bulmak için, Vault’tan dışarı çıkıp büyük bir maceraya atılıyorduk. Oyun oldukça tutuldu ve başarılı oldu. Atmosferi, sistemi, yok olmuş dünyası, oyuncuların hayatına giren Power Armor lügatı, Maybe şarkısıyla akıllara kazındı. Bir sene sonrasında Fallout 2 piyasaya sürüldü. Mükemmel başlayan Fallout, ikinci oyunuyla aynı kaliteyi yükseltti. Bundan sonrasında bir Fallout 3 bekleniyordu, ancak aradan geçen zaman içinde herhangi bir ses seda çıkmadı. Daha sonrasında serinin fanlarınca üvey evlat muamelesi yapılan Fallout Tactics: Brotherhood of Steel raflardaki yerini aldı. Ancak oyun beklenen şekilde değildi. Bazı oyuncular tarafından beğenilse de, Fallout 1 ve 2’nin yaptığı etkiyi yapamadı. Zaten daha çok taktik aksiyona dayalı bir oyundu. Daha sonrasında PS2 ve Xbox platformu için Fallout: Brotherhood of Steel çıktı. Ancak bu iki yapımdan sonra seri büyük ve derin bir sessizliğe gömüldü. Fakat sessizliğini muhteşem bir dönüşle bozmaya hazırlanıyor.

Atom bombası

Fallout 3 hakkında kesin bilgiler ortaya çıkmadan önce, internet üstünde bir takım resimler ve bilgiler dolanıyordu. Black Isle’ın kapanmasıyla birlikte, Fallout 3’ün el altından geliştirildiği de ortaya çıkmıştı. Van Buren kod ismiyle hazırlanan oyun, firma kapandığından ve diğer bazı sebeplerden dolayı iptal edildi. Van Buren teknoloji demosu da No Mutants Allowed(Kısaca NMA, Fallout fanlarının içinde yer aldığı, seri ve Wasteland hakkında oldukça doyurucu bilgilerin bulunduğu bir site, oluşumdur) vasıtasıyla, oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Bunlar olup biterken, Fallout’un hakları Bethesda tarafından alındı ve oyunun geliştirildiği duyuruldu. Fallout 3 hakkında en başlarda ufak bir bilgi veya görüntü ortaya çıkmadı. Birçok fuarda da oyun sadece afişiyle yer aldı. Ancak sır perdesi aralanmaya başladı.

Yapım, Fallout 2’den 36 yıl sonra 2277 yılında geçiyor. Karakterimizin annesi doğum sırasındayken ölmüş. Babasıyla birlikte Vault 101’de yaşıyor. Ancak karakterimizin babası bir gün sırra kadem basıyor ve ortadan kayboluyor. Bizde başına ne geldiğini öğrenmek ve onu bulmak için Vault 101’in dışındaki mahvolmuş dünyaya adım atıyoruz. Böylece maceramız başlıyor. Yapımcılar ilk iki oyundaki atmosferi aynı şekilde Fallout 3’te de bulacağımızı söylüyor. Radyasyondan dolayı yaşam resmen dengesi göçmüş durumda, çorak topraklar her yeri kaplıyor. Böylesi bir ortamda yalnız başımıza değiliz. Rakiplerimiz her daim oyundaki yalnızlığımızı bozan etmen olacak. Bunlar arasında bir zamanlar bizim gibi normal bir insan olan, ama radyasyondan dolayı değişim geçirmiş rakipler. Bunların bazıları radyasyona daha çok bazıları ise daha az maruz kalmış olacak. Daha çok radyasyon yiyenler, artık düşünme ve akıl yetisini kaybettiğinden daha çok saldırgan olacak. Ancak daha az radyasyonun etkisinde olanların ise aklı ve duyguları yok olmayacak. Akıllı olanları kendi tarafımıza çekme ve böylece diğerlerine karşı savaşmak için ikna edebileceğiz. Oyunda değişim geçirenler dışında robotlar ve daha pek çok rakip bulunacak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×