1/2

Far Cry 2 vs Call of Duty: World at War

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Hangisi daha iyi olacak?
Bir yanda Crytek’ten sonra el değiştiren ve uzun süredir beklenen Far Cry 2, diğer yanda Call of Duty 4 ile gelen devrimci MP sisteminin üzerine geliştirmelere giden ve tekrar WW2 cephesinde boy göstermeye hazırlanan Call of Duty: World at War (WAW). Yılın en iddialı FPS oyunlarından olan bu iki yapım, şüphesiz tercihler bakımından birbirlerine üstünlükler kuracak. Birisi özgür oynanışıyla öne çıkarken, diğeri multiplayer olarak zirveye oynayacak. İşte her oyunda olduğu gibi Far Cry 2 ve World at War’da da öne çıkan başlıklardan üç tanesi…

En iyi savaş tecrübesi

World at War, her ne kadar tek bir askeri yönetseniz de bir takım oyunu ve çevre önemli. Bambudan evler, sığ bitki örtüsü ve dahası, oyunculara farklı türlerde saldırma taktikleri için fikirler verebilecek. Kurşunlar, duvarları delip geçebilecek. Flamethower sayesinde, tamamen deforme olabilir çevre, ateşe verilebilecek. Dolaysıyla düşmanlarımız da bu ateşten nasibini alacaklar. Daha özgür bir oynanış için tasarlanan savaş alanları sayesinde, sonuca gidebilmek için farklı yöntemler belirleyebilecek, pusular hazırlayabileceğiz. Ayrıca suda da yüzebileceğiz. Berlin cephesinde ise, karanlık ve daha soğuk bir atmosfer hakim. Yapıma eklenen çift başlıklı tüfek, oyuna farklı bir açı getirecektir. Elimizdeki çakmakla, bir şişe benzini tutuşturabilecek ve anında düşmanlarımızı yanan birer meşaleye çevirebileceğiz. World at War’un atmosferinin harika olacağı çok büyük bir ihtimal.

WAW, heyecan düzeyi yüksek bir yapım. Buna karşılık Far Cry 2'nin temposunda yükseliş veya düşüşler meydana gelebiliyor. Ek olarak Far Cry 2, hiçbir şey yapılmasa da etrafta gezinmenize ve dilediğinizi yapmanıza olanak sağlayan bir oyun. Devasa bir harita ve ucu belirsiz bir hikaye kurgusu sunuyor. Oyun esnasında tamamen oyuncuların kararlarına göre gelişecek oynanış biçimi, kimi zaman kolay, kimin zaman zor bir hal alacak. Kullanımımıza sunulmuş gelişmiş savaş aletleri ve araçlar sayesinde uzun mesafeler kısalacak, bulunması zor hedefler daha kolay belirlenebilecek. İster ani bir baskın yapın, ister gece karanlığından faydalanarak gizlice ilerleyin. Gece-gündüz dönümünün gerçek zamanlı olarak yaşanılacağı oyunda, gece yaptığınız bir baskında, uyuyan askerlerle karşılaşabilir ve onları kolayca alt edebilirsiniz örneğin. Yaralandığınız taktirde yalnız olduğunuz için, yarayı kendiniz temizleyebilecek, kendi kendinize bandaj uygulayabileceksiniz.

Multiplayer çılgınlık

Far Cry 2, multiplayer tecrübeyi 16 oyuncuyla sınırlandıran bir yapım. World at War'a nazaran farklı ve en güçlü yönü ise, oyunla birlikte gelen harita editörü. Oyuncular, bu sayede birbirinden farklı haritalar hazırlayarak, her defasında farklı bir MP deneyimi yaşayabilecekler. Oyunun sunduğu geniş haritalar da yapımın artılarından. Ayrıca oyunda yeni sınıf temelli tecrübe yükseltme sistemi yer alacak. Tabii ki oyunun videolarında da ayrı bir görsellik sunan Flamethower silahı, MP deneyimlerinde de kullanılabilecek. Özellikle rüzgar, ağaç ve sığ bitkileri hesaplayarak yapılacak saldırılar sonucunda rakiplere büyük zararlar verilebilecek. Far Cry 2; Deathmatch, Team Deathmatch, Territory ve CTF modlarıyla gelecek.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×