Far Cry: Instincts

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
PC'de büyük beğeni toplayan Far Cry konsolları vurmaya hazırlanıyor...

Bizler Doom 3 ve Half Life 2'yi deli gibi beklerken piyasaya öyle bir oyun çıktı ki hiç kimsenin beklemediği bir başarı elde etti ve serilerinin yeni oyunlarını beklediğimiz o ağızda sakız gibi dolaşan oyunları bize bir anda unutturdu (en azından şimdilik). Muhteşem yapay zekası, mükemmel grafikleri ve harika oynanışı ile PC sahiplerini çok eğlendiren Far Cry şimdi de konsollar için piyasaya çıkmaya hazırlanıyor; üstelik bu oyunu PC'dekinin daha da geliştirilmiş bir versiyonunu olarak oynama fırsatı bulacağız.

CryTek firması Far Cry'ın PC versiyonundan yüklü miktarda gelir elde etti. Şimdi sıra konsol versiyonundan kazanç sağlamakta; fakat oyuna yeni özellikler ekleyip PC oyuncularını da oyunun konsol versiyonunu oynatmaya kararlılar. 

Peki ama grafikler ne olacak?

Far Cry hakkında bilgi sahibi olmayanlar için hemen açıklayayım: Oyunda Jack Craver adında bir kişiyi yönetiyoruz. Tropik adalarda yatımız ile gezinirken saldırıya uğruyoruz ve kendimizi bir adada buluyoruz. Karşımızda birçok düşman var, korsanlar, denizciler ve mutasyona uğramış yaratıklar... Bizim ise tek çaremiz var savaşıp, hayatta kalmaya çalışmak; bunun yanında Valerie Cortes adında bir bayanı da kurtarmamız gerekecek (tabi kendimizi kurtardıktan sonra). 

Far Cry'ın konsol versiyonu açıklandığında aklıma ilk gelen soru grafiklerin nasıl olacağıydı. PC'lerde en kaliteli sistemin bile zorlandığını düşündüğümde konsol versiyonunun grafikleri hakkında düşüncelerim hiç de olumlu değildi; fakat ilk screenler yayınlandığında renk paletinin çok daha canlı olduğunu gördüm; ayrıca etraftaki nesnelerin poligon sayısı daha da artmış görünüyordu. Oyunun gerçekçi fizik motoru da cabası tabi ki. Hemen her şey ile de etkileşime girebilmemizin yanı sıra; müthiş yapay zeka ve çok geniş haritaları da düşünürsek konsol versiyonunun grafikleri hakkında neden endişelendiğimi anlarsınız. 

Fakat CryTek beni yine şaşırttı ve oyunu en hızlı anda bile (mesela Jack koşarken) 30 frame hızında oynayabileceğimizi açıkladı. 30 frame'lik hız bir oyunun kusursuz oynanabilmesi demektir; yine de bazı şüphelerim var; çünkü PC portu bir oyunun bu kadar sorunsuz çalışması zor gibi görünüyor. Tabi Xbox PC'ye yakın bir sistem ve her türlü sistemden oyunlar kolayca port edilebiliyor. Crytek, Ubisoft gibi deneyimli bir konsol firmasının da yardımıyla bu işin altından kalkabilir.

Konsol versiyonunda PC versiyonuna ek olarak 2 görevle birlikte toplam 15 bölüm bulunacak. Bu ek görevler Ubisoft firması tarafından hazırlanıyor; ayrıca Jeep, planör gibi araçlara artı olarak Jet ski de kullanacağımız araçlar arasında bulunacak. Multiplayer yönü de oldukça kuvvetli olacak olan oyunda capture the flag, death match ve team death match'in de aralarında olduğu 5 veya 6 adet mod bulunacak. Multiplayer modunu Xbox live 3.0 sayesinde 24 kişiye kadar online olarak oynayabileceğiz; ayrıca internet üzerinden yeni haritalar indirebilecek veya map editor sayesinde yeni haritalar düzenleyebileceğiz. 

Xbox'ın yanında PlayStation 2 içinde piyasaya çıkacak olan Far Cry: Instincts bu yılın sonlarına doğru konsollarımızı vurmaya hazırlanıyor. Kendisine yakın bir zamanda piyasaya çıkacak olan Halo 2 ile baş edebilmesi zor gibi görünüyor; ama yine de dört gözle beklemek gerek.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 09:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
Far Cry: Instincts

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×