1/5

Ferrari Challenge Trofeo Pirelli

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
İsmindeki ihtişamı yeter "Ferrari"
Platformlar PlayStation 3
Ferrari Challenge Trofeo Pirelli
  • Yapımcı - Yayıncı Eutechnyx - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 85
Artılar Ferrari'ler, başarılı grafikler ve sesler, geniş içeriğe sahip olması, harika yağmur efekti
Eksiler Sürüş fiziği daha iyi olabilirdi, online alt yapısı oldukça zayıf, Splitscreen özelliği yok, zayıf hasar sistemi
Herkesin hayalidir bir Ferrari’ye binmek, sürmek ya da bir tanesine sahip olmak. Ancak ne yazık ki bu o kadar da kolay bir şey değildir, bu yüzden çoğu oyun düşkünü de bu merakını oyunlardaki Ferrari’leri kullanarak giderirler. Fakat bu tecrübe birçoğu için gerçek bir Ferrari’nin tadını vermez elbette, gamepad’deki X tuşunu gaz pedalı, analog’u da direksiyon simidi olarak kullanmanın pek de gerçekçi sürüş zevki verdiği söylenemez. Ancak 2000 yılında Dreamcast’e çıkmış Ferrari F355 Challenge simülasyon oyunu bu durumu değiştiren bir yapımdı. O zamanın şartlarına göre kokpit kamerasının da olduğu oyunun oynanışı da gerçekten çok başarılıydı, üstüne üstlük araç üzerinde birçok ayar yapabiliyor olmamız da ayrı bir güzellikti. Daha sonra PS2’ye port edilse de aynı kalitede olmadı ve yıllar sonra yeni bir Ferrari oyunu daha geldi “Ferrari Challenge Trofeo Prelli”.

Eutechnyx firması tarafından geliştirilen ve tüm Ferrari’lerin lisanslı olduğu bu oyun geçtiğimiz günlerde Avrupa da PlayStation 2, Nintendo DS, Nintendo Wii platformlarının dışında, görsel farktan dolayı yeni nesil konsollardan ise sadece PlayStation 3’e çıktı. Oyunun Amerika (US) çıkış tarihi ise 26 Ağustos olarak belirtildi.

Motor sesi eşliğinde başlıyoruz…

Başlarken olağanüstü bir müzik eşliğinde Start tuşuna basıyoruz ve Ferrari’nin o inanılmaz güzellikteki motor sesiyle ana menü karşımıza geliyor. İlk olarak menüye bakarsak, Singleplayer, Multiplayer, Showroom, Team, Accomplisments, Challenges Cards ve Leaderboards gibi oldukça fazla sayıda içeriğin olduğunu söyleyebilirim. Her birinden tek tek bahsetmek gerekirse, Singleplayer modu kendi içinde Tutorial, Quick Race, Arcade, Challenge, Trophy ve Time Trial özelliklerine ayrılıyor. Tutorial bölümünde yardımcı bir seslendirme ile F430 aracımızla pistte 2 tur atıyoruz. Bu turlar içerisinde ideal çizgide ilerleyip, doğru zamanda frenleme ve gaza basma ilişkisini gerçekleştiriyoruz, çünkü yarışlarda ideal çizgiyi takip etmek, atacağınız başarılı turlar açısından çok önemlidir. Her ne kadar bu durum arcade oyunlarda o kadar önemli bir şey olmasa da, simülasyon oyunlarında muhtemel bir birincilik için hayati önem taşımaktadır. Bu bölümde atmış olduğunuz 2 turdan sonra ne kadar başarılı olduğunuz size belirtiliyor ve bu sayede oyuna alışmanız ve kendinizi geliştirmeniz daha da kolaylaşıyor.

Bir diğer özellik ise Quick Race. Burada bilindik bir yarış ortamı yer alıyor. Herhangi bir ödül olmadan, amaçsız bir şekilde istediğiniz aracı, pisti, tur sayısını, hava şartını seçerek yarışa başlıyorsunuz. Bu bölümü de bir bakıma Tutorial’ın arabalı bölümü de sayabiliriz. Arcade kısmında ise, belirtilmiş olan 4 farklı zorluk seviyesi mevcut ve en basitinden başlayarak en zoruna doğru ilerliyorsunuz. Bunu başarmak içinde farklı pistlerdeki 4 yarışta da son sıradan başlayarak kürsü mücadelesi veriyorsunuz ve ilk üçe girdiğiniz takdirde bir diğer zorluk seviyesi açılıyor. Bir diğer kısım olan Trophy bölümünde de, her aracın kendine ait yarışları var. Oyun boyunca kazandığınız yarışlardan sonra çıkan araçlardan satın aldıklarınızı bu bölümde kendi yarışlarına sokarak deneyebilirsiniz. 3 farklı pistte yapılan yarışlara sürekli bir önceki yarışta bitirdiğiniz sırada başlıyorsunuz ve kazanmaya çalışıyorsunuz. Her aracın kendine ait sürüş fiziği olduğu için de zorluk seviyesi ona göre değişkenlik gösterebiliyor.

Başka bir bölüm ise Time Trial, burada isminden de anlaşılacağı gibi attığınız turlardaki zamanınızı geliştiriyorsunuz. Son olarak da Challenge modundan bahsedelim. Bu moda oyunun ilerlemeli bölümü de diyebiliriz. F430 aracımızla 3 farklı bölgeyi dolaşıyoruz. İtalya, Avrupa ve Kuzey Amerika. Burada amaç, her bölgede bulanan yarışlara katılarak ilk üç içerisinde bitirmeye çalışıyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×