1/2

Fifa Football 2005 - Demo

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
FIFA 2005'in demosuna buyurmaz mısınız?

Futbol oyunu denince ilk akla gelen muhtemelen FIFA’dır. 1994 yılından bu yana çok geniş bir hayran kitlesine sahip olan FIFA, zaman zaman diğer rakiplerine karşı zayıf düşse de, sahip olduğu çekirdek kitleyi hep korudu. Fakat bu kitle bile zaman zaman bu oyundan şikayetçi olmuştur. Nedendir bilmiyorum, EA bir türlü şu oynanabilirlik sorununu aşamadı. Peki bu sene ne olacak?

Hayranlarının her sene merakla beklediği FIFA’nın son sürümü FIFA 2005 Ekim ayında çıkacak. Şu an hakkında biraz olsun bilgi sahibi olabilmemiz için elimizde sadece oyunun 6 dakikalık bir demosu var. Sevgili FIFA’cılar! Son yıllarda beklentilerimizi bir türlü karşılayamayan EA bu sefer nasıl bir oyunla karşımıza çıkıyor acaba?

Öncelikle oyunun bize vaad ettikleri önceki senelerden pek farklı değil. 350 Lisanlı takımın bulunduğu 18 lig, 38 milli takım, 11.000 futbolcu. Farklı olarak bu sene çok gelişmiş bir Creation Centre eklenmiş. Buradan kendimiz futbolcu veya turnuva yaratabileceğiz. Bu gerçekten sevindirici bir haber. Bir diğer gelişme ise “First Touch”. Bu özellik futbolcunun topla ilk buluşmasıyla ilgili. Gerçekten çok güzel bir özellik. Eğer iyi kullanılırsa rakibinizi küçük bir hareketle oyundan düşürebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanmak için top futbolcunuzun ayağına gelmeden “shift” tuşuna basılı tutup ok tuşları ile ne yöne hamle yapacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Böylelikle topu alıp gideceğiniz yöne çok hızlı bir şekilde dönüp ilerliyorsunuz. Grafiklerine gelince, eski versiyonla arasında neredeyse hiç fark yok gibi.

FIFA’cılar grafik değil oynanabilirlik istiyor!

Bir çoğunuza ilginç gelecek fakat EA oynanabilirlik sorununun önüne geçmeye başlamış. Açıkçası ilk açtığımda pek bir fark göremedim. Hatta biraz hayal kırıklığına uğradım ve oyunu kapattım. Aradan 1-2 saat geçti ve masa üstünde duran FIFA 2005 logolu ikona bir daha tıkladım. Neden yaptım bilmiyorum. (Sanırım düşüncem şöyleydi; bu senede mi hüsranla karşılaştık! Hayır. Olamaz!) Menüden sonra birden takım seçme ekranında buldum kendimi. Zaten oyunun demo olması dolayısıyla seçebileceğimiz 2 takım var. Ac Milan’ı kendime Arsenal’i ise bilgisayara bırakarak “enter” tuşuna tıkladım. Takımımın dizilişi gösteren bir tablo çıktı önüme. Biraz karıştırayım derken buradan ilk 11’i değiştirebileceğimi keşfettim. Kadrodaki veya yedeklerdeki herhangi bir futbolcuyu temsil eden daire şekillerine tıklandığında, oyuncunun gayet güzel modellenmiş bir resmi, altında ise genel kalitesini gösteren yıldızlarla belirtilmiş bir tablo çıkıyor. Bir iki ufak değişiklik yaptıktan sonra bir kez daha “enter” tuşuna bastım. Evet artık futbolcular sahaya çıkıyordu. O esnada ekrana Ac Milan ve Arsenal’in kadroları geldi (Bence bir futbol oyunu için maç öncesi kadroların ekrana gelmesi her zaman güzel bir ayrıntıdır). Bir hevesle maça başladım. Birkaç saniye sonra ilk düşüncem oyuncuların hareketlerinin çok gerçekçi olduğuydu.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×