1/4

Fight Night Round 4

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Acı yok Rocky!
Bilindiği gibi boks en kanlı spor dallarından biri. Hatta sırf bu yüzden bazı düşünür ve yazar dostlarımız, insana değer verilmediğini gerekçe göstererek boksun bir spor olarak anılmasını istemezler. En azından olimpiyatlarda yer almaması gerektiğini belirtirler, ancak her şeye rağmen bir etkileri olmamakla birlikte; boks, ortada dönen büyük paralarla, şaşalı hayatlar ve büyük çekişmelerle her daim ilgiyi üstüne çekmeyi başarıyor.

İçinde bulunduğumuz oyun dünyasında da fazlasıyla ilgi gören ve seveninin çok olduğu, geçmişi 1800’lü yıllara kadar dayanan güzide spor, Fight Night Round adı altında büyük bir hayran kitlesi oluşturmuş durumda. Bir önceki nesilde sahip olduğumuz konsollarımızda büyük bir heyecanla oynadığımız bu güzel seri, üçüncüsüyle birlikte kelimenin tam anlamıyla bizlere görsel şov yaşatmıştı. Bilhassa X360’taki versiyondan neredeyse 1 yıl sonra piyasaya çıkan PS3 sürümü; karakterler üzerindeki gerçekçi ter, damar, deri gibi özellikleriyle oldukça etkileyici bir görüneme sahipti. Bir sonraki oyun daha ne kadar geliştirilebilir diye düşünürken, EA’den yavaş yavaş gelen açıklamalar, görseller ve videolarla bir oyunun ne derece geliştirebildiğini görmüş olduk ve heyecanla beklemeye başladık.

Aslında EA gibi oyun dünyasında pek sevilmeyen, yaptığı projelerle iki kere düşünülerek yaklaşılan ve en kötüsü ise devam oyunlarıyla, o ismin kalitesini sürekli düşüren bir firmanın; bu seriyi her defasında bu kadar başarılı bir şekilde yapıp, karşımıza çıkarması da gerçekten ilginç bir durum. Nazar değmesin diyelim ve merakla beklenen Fight Night Round 4‘ün (FNR4) çıkmasına kısa bir zaman kala bir ön bakış yapalım.

Fight Night Round 4
"Tyson ve Ali boks dünyası için o kadar ağırlar ki, oyunun kapağını pek paylaşamadılar. Yapımcı da el ele dedi ve her ikisini kapağa sığdırdı."

Gelişmek, gelişmek ve gelişmek…

PS2 ve Xbox gibi platformlarda dahi muhteşem bir iş çıkartan yapımcı firma, yeni nesil konsollarda da bir şey dışında çok başarılı bir oyun ortaya koymuştu. O eksik olan nokta ise oynanabilirlikti. Aslında buna eksik değil de, aynı kısmı geliştirmeden önümüzde koymak desek daha doğru olur. Bahsettiğim FNR’nin şu zamana kadar çıkmış hiçbir oyununda yer almayan Motion Capture (Gerçek canlılardan yararlanarak 3D modellere gerçekçi hareket imkanı sağlayabilme olanağı) teknolojisinin var olmaması, yapımın gerçekçilik yönünü müthiş derecede baltalıyordu. Sanki insan derisiyle kaplanmış robotların dövüşüne tanık oluyor hissine kapılmamıza sebep oluyordu. Sıfır esnekliğe sahip karakterler, mekanik hareket ederek, kalıp gibi dövüş teknikleriyle birbirlerini yaralıyordu. Sadece yakın çekip kroşe vuruşlarındaki surat dalgalanması dışında, boksörlerin gerçekten etten, deriden bir yapıya sahip olduğunu pek anlamıyorduk. Yapımcılar bunun farkında olacak ki, FNR4’ün ilk duyurulmasıyla bu konuya da el attılar. Yayınlanan ilk videoda da, Microsoft’ta çalışırken X360’a kazandırdığı büyük sürprizleri koluna dövme yaparak dikkatleri üzerine toplayan ve daha sonra EA Sports’un başına geçen Peter Moore, garip bir şekilde ringe çıkarak, ünlü bir boksörle dördüncü oyunda yer alacak Motion Capture teknolojisini tanıttı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×