1/3

Football Manager 2006

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Futbolun kralı, tahtını daha da sağlamlaştıracak!
Malum, futbol sezonu açıldı! Takımlar sahaya indi. Bir heyecan sardı futbol severleri. Kimisi stadyumlara koştu kimisi televizyonun karşısına geçip, maçları pür dikkat izledi. Ancak her nerede olurlarsa olsunlar, hepsi aynı duyguyu aynı çoşkuyu paylaştı...

Bu yeni sezonla beraber, futbol oyunu yapımcıları da her sene olduğu gibi yeni transferleri, yeni kadroları, yani futboldaki her türlü yeniliği, çıkaracakları yapımlarına aktarmak için gece gündüz çalışıyorlar. Şöyle bir düşünüldüğünde, bu konuda en etkili ve en gerçekçi ismin Sigames olduğu açıkça belli oluyor. Önce Championship Manager ismi altında hazırladıkları efsanevi menajerlik oyununu, geçen seneden itibaren farklı bir isimle, Football Manager ismiyle piyasaya sürdüler. Her daim öteki menajerlik oyunlarından bir adım önde olan ekip, yeni sezonda çıkaracakları Football Manager 2006 ile de iddialı geliyorlar!

Sigames denince akla...

Her sene bir öncekinden daha başarılı yapımlara imza atan Sigames, kuşku yok ki bu sene de gayet kaliteli bir menajerlik oyununa imzasını koyacaktır. Nitekim oyuncuların gözünde Sigames’in yeri bambaşkadır. Öyle ki Sigames denildiğinde akla ilk olarak muhteşem derecede gerçekçi database gelmektedir. Bu öyle bir database’dir ki; Ronaldinho, Saviola, Tevez, Robinho gibi yıldızları şimdiki kulüplerinden bile önceden, biz oyuncular keşfetmiştik. Sigames’in bu olağanüstü database’i, öylesine güvenilir bir hal aldı ki, Football Manager artık futbolun önde gelen isimlerinin de vazgeçemediği bir yapım halini aldı. Nasıl almasın ki? Oyunda hayatımız boyunca hiç tanımadığımız ve tanımayacağımız futbolcuların, futbolu bırakıp menajer olduklarına tanıklık edebildiğimiz gibi, üstün menajerlik yetenekleri ve taktiksel zekaları sayesinde, bizi yenmeleri karşısında üzüntüden kahrolabiliyoruz! Hiç birşeyin gerçek hayattakinden farklı ilerlemediği ender yapımlardan biri olan Football Manager’in, Kasım ayında yeni versiyonu hem Mac’ler hemde PC’ler için çıkacak. Peki bu yeni versiyon yanında ne tür yeniliklerle gelecek?

2005/2006 sezonu

Yeni FM’de muhteşem kalitedeki database’in güncelliğini koruması için geliştirmeler yapılıyor. Son transferler tahmin edileceği üzere büyük bir hızla oyuna ekleniyor. Ayrıca müsabakalar ve kuralları güncelleniyor. Tabi bunlarla da kalınmayıp, FIFA’nın oluşturduğu Dünya ve Avrupa sıralamaları da yenileniyor.

Arayüzde de bazı ufak geliştirmeler yapılıyor tabi. Yetkililerin açıklamasına göre eskiye oranla çok daha kullanıcı dostu bir arayüz bulacağız. Hatta istediğimiz ekranlara bir kaç “tıklama” ile ulaşabileceğiz.

Medya

Her sene olduğu gibi medya’da oldukça geliştiriliyor. Artık transfer dedikoduları çok daha gerçekçi olacak ve eskiye oranla daha sık olacak. Tabi bu dedikodulardan rahatsız olan futbolcuların moralleri bozulacak. Bu durum birebir olarak takıma etki edecek. Ayrıca yeni oyunda kupalardan ve çeşitli organizasyonlardan sık sık bilgi alacağız. Bütün bunların haricinde, medya artık futbolcularla daha çok ilgili olacak. Özellikle yıldız futbolcuların her yaptığı olay olacak. Sakatlıkları, transfer dedikoduları, kulüple olan diyalogları...