Forbidden Siren

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Korku oyunlarına Sony de el attı.

Korku oyunları denince akla ilk gelen oyunlar hiç kuşkusuz Resident Evil ve Silent Hill’dir. Bunlar uzun seriler haline gelmiş ve gerçekten kendini ispatlamış oyunlar. Şimdi ise Sony’nin geçen yıl Japonya’da piyasaya sürdüğü ve oldukça beğenilen Siren adındaki korku-macera oyunu nisan ayında bizlerle buluşuyor. Silent Hill ve Resident Evil karışımı bir tarzda olan Siren, küçük bir Japon kasabası olan Hanuda'da geçiyor. Oyunun konusu ise oldukça ilginç; Hanuda’da her otuz yılda yapılan gizemli bir seremoni ile bir çeşit tapınma yapılıyor; fakat bu defa seremoni sırasında bir deprem meydana geliyor ve her şey alt üst oluyor. Kasabanın çevresi ise kırmızı bir sıvı ile sarılıyor ve bunun yanı sıra tanıdık bir şekilde, kasaba Shibito denilen zombilerle doluyor. Tabi hikaye bu kadar basit değil, hikayenin tamamını anlamak için bu korkunç kasabayı dolaşmak zorunda kalacağız...

10 farklı karakter!

Siren’de her birinin kasabaya geliş sebepleri farklı 10 karakteri yöneteceğiz. Toplam 3 günlük periyottan oluşan oyunda 70’in üzerinde kısa görev olacak ve bu görevler genelde hayatta kalan insanları belirli bazı noktalara götürmek gibi şeylerden oluşacak. Oyunun bölümleri birbirine çok bağlantılı olacak; yani bir bölümde yaptıklarınız diğer bölümdeki gelişmeleri etkileyebilecek. Onun için bazı şeyleri yapmadan önce gelecekte ne olacağını da düşünmelisiniz. Bu sistem eğer detaylı ve tam anlamıyla söylendiği gibi olmuşsa, oyun oldukça ilginç ve yenilikçi bir yapıda olacaktır. Ki zaten böyle farklı yapıda fikirlerin kullanılması durumunda, Siren bir Resident Evil ya da Silent Hill’den ayrılabilir diye düşünüyorum. Oyunda yöneteceğiniz karakterlerin ve görev sayısının çok fazla olması, hiç kuşkusuz oyundan sıkılmanızı engelleyecek ve her görevde sanki yeni bir oyuna başlıyormuşsunuz izlenimi verecek.

Daha önce belirttiğim gibi kontrol ve oyun sistemi bakımından Resident Evil’ı andıracak olan Siren, atmosferi ile ise tıpkı Silent Hill’deki gibi sessizlikle kaplı olacak ve bu oyuncuya korkudan çok endişe verecek. Oyun sırasında zaman zaman bulacağınız el fenerleri de SH ve Alone In Tthe Dark’tan tanıdık gelecektir zaten.

Bazı bölümlerde görevinizi Shibito’lara görünmeden tamamlamaya çalışacaksınız. Shibito’larla silahsız bir şekilde karşılaştığınız an, hemen hemen hayatta kalmak için hiç şansınız olmayacak. Anlayacağınız oyunda gizlilik unsuruna da önemli ölçüde yer verilmiş. Bu da oyunda aksiyondan çok macera unsuruna yer verildiğinin kanıtı sayılabilir. Ayrıca silahınızın olmadığı durumlarda karakterlerinizde bulunan sightjacking (görme gücü) özelliği sayesinde kasabadaki diğer insanların ve Shibito’ların gözünden gerçek zamanlı olarak nerede olduklarını görebileceksiniz. Böylece hem diğer karakterlere ulaşmakta zorluk çekmeyeceksiniz hem de Shibito’ların gözünden görerek onlara karşı avantaj sağlayacaksınız. Bu sistem özellikle bir Shibito sizi takip ederken çok işinize yarayacak.

Belki kendi türüne çok fazla yenilik getirmeyebilir; ama kaliteli olacağı kesin.

Oyunda karşılaşacağınız bulmacalar ise çok ilginç olacakmış, gerçi ben yine de diğer korku oyunlarından pek farklı olacağını sanmıyorum ya hadi neyse(?) Ayrıca Siren’de biraz da Japon korku filmlerinin etkisi görülüyor. Oyunun Japonya’da geçmesi ve bir bakıma Japon kültürünü yansıtması da biz oyunculara oldukça ilginç gelecektir. Özellikle çevre mimari, kaliteli grafikler ile birlikte bize oyunun içindeymişiz izlenimi verecek gibi görünüyor. Çevre mimari demişken; dış mekanlar grafiksel olarak fazla ayrıntılı gözükmese de, iç mekanlar son derece ayrıntılı ve tamamen poligonal grafiklerden oluşuyorlar.

Siren görüldüğü gibi bu türün en iyi oyunlarına özenmiş ve sanki her birinden küçük birer parça almış; ama bu onun kötü bir taklit olarak kalacağı anlamına da gelmez. Daha doğrusu Siren’den kimse kendi türüne büyük yenilikler getirmesini beklemiyor, ama oyun büyük ihtimalle kendi türündeki oyunlarla yarışacak kadar kaliteli olacaktır. Sonuç olarak Siren, korku oyunlarında aksiyondan çok macera unsurunu seven oyuncuların beklemesi gereken bir oyun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2021 17:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Forbidden Siren

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×