1/2

FPS Savaşları

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Hangisi sizin FPS'niz?
FPS türü, oyuncular için en heyecan verici türlerin başında gelir. Çünkü herşeyi kendi bakış açılarıyla görmek, oyuncuların yapımın atmosferine kolaylıkla girmelerine olanak tanıyor. Tabi atmosferin ve oynanabilirliğin başarılı olması da büyük ölçüde önemli. Bunu da başaran id Software, Raven Software, Activision, Crytek Studio, Valve, Digital Illusions, Infinity Ward gibi başarılı firmalar var. Bu firmalardan çıkan yapımlar da, piyasada her daim ses getiriyorlar. Kimisi kullanıcılara görsel şölen sunuyor, kimisinin hazırladığı oyun motoru yıllarca konuşuluyor, kimisi atmosferiyle oyuncuları büyülüyor, kimisi sürükleyici hikayesiyle dikkatleri üzerine çekiyor...

Half-Life 2, Doom 3, Farcry, Battlefield 2 gibi yapımlar, rakiplerinin piyasadaki şanslarını iyiden iyiye zora sokmalarına karşın, diğer yandan yeni oyunlar veya devam oyunları da gelmiyor değil. Öyle ki 18 Ekim tarihi, FPS sevenler için tam anlamıyla festival havasında yaşanacak. Zira 18 Ekim, 3 tane beklenen FPS oyununun çıkış tarihi olarak gözüküyor! İkinci Dünya Savaşı’na doyamayanlar için Call of Duty 2, Quake evrenini özleyenler için Quake 4 ve korku FPS türünde tamamen yeni bir yapım olan F.E.A.R.! Yapımcıların ticari stratejileri gereği aynı dönemde çıkacak bu 3 FPS, şüphe yok ki oyuncuları uzun süre oyalayacak.

Tarih 18 Ekim: Varan 1!

2. Dünya Savaşı 1945’te sona erdi ermesine ancak yapımcılar, bu savaşı oyunlarına konu etmekten bıkmadı. Ancak şu da bir gerçek ki, 2. Dünya Savaşı konulu oyunların da çoğunluğu oldukça kalitesiz işler olarak su yüzüne çıktı. Fakat Call of Duty son derece ayakları yere basan bir yapımdı. 2. oyununda öyle sağlam olacağı, kuşkusuz demo’sundan belli oldu. Gerek grafikleri gerek oynanabilirliği gerekse yapay zekası akıllarda iz bırakacak cinsten kaliteli gözüküyor. Tam sürüm çıktığında kimi zaman Amerikan, kimi zaman İngiliz, kimi zaman ise Rus askerlerini kontrol edeceğiz. Ayrıca görevler içerisinde de özgür olacağız. Yani görevleri tamamlamak için alternatif yollar bulmak bizim elimizde. Uzun lafın kısası CoD 2 ile gayet keyifli saatler yaşayacağımız muhtemel.