Futbol Menajer 2002

Ozan Uzun
Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Hayaller Gerçek oluyormuş.
Platformlar PC, PC
Futbol Menajer 2002
  • Yapımcı - Yayıncı Vivid Image - Vivid Image
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -

Championship oynayan herkesin hayalidir ligdeki her takımın başka oyuncular tarafından yönetilmesi. Böylelikle oyun daha zevkli bir hal alacak ve tam gerçekçilik yakalanacaktır. "Sanal lig" olarak betimleyebileceğimiz bu hayal Dinç Interactive sayesinde gerçek oldu. Yüzde yüz Türk yapımı olan bu oyuna en azından bir kere bakmanızı öneririm.

Internet üzerinden oynanan oyun Java platformu kullanılarak hazırlanmış ve oyunun tamamlanması bir yıl sürmüş. Internet üzerinden oynanıyor tamlamasının üzerinde tekrar basmak istiyorum , bu oyun bir sms oyunu değil. Sadece oyuna kayıt olurken bir üyelik mesajı atıyorsunuz ve seçiminize göre günde haftada yada 10 dakikada bir mesaj alıyorsunuz. Haftalık mod gerçek ligle paralel gidiyor ve lig fikstürü birebir. Yani kendi takımınızın başına geçip gerçek ligle sanal liginizi karşılaştırabilir hatta "vay be takımı bana verselerdi 5 hafta öncesinden şampiyonluğumu ilan etmiştim, bu takımı bana vereceklerdi ki..." gibi geyikler yapabilirsiniz. Günlük modda günde bir maç, on dakikalık modda ise 10 dakikada bir maç oynanıyor.

Bana en uygun geleni günlük mod oldu

Oyunda Türkiye lig takımlarının birinin başına geliyorsunuz, takımı yönetmekle kalmayıp stadı büyütüp bilet fiyatları ile oynayabiliyorsunuz. İlk ekranda karşınıza ligler çıkıyor ve istediğiniz bir tanesinde boş olan takımlardan birini alıyorsunuz. Her takımın bir popülaritesi ve buna bağlı olarak bir taraftar kitlesi var. Oyundaki amaç sanılanın aksine şampiyon olmak değil. Zaten öyle olsa çok mantıksız olurdu , üç büyüklerden birini alan oyuncu hemen şampiyonluğa oynardı. Amaç en fazla menajerlik puanını almak. Tabi bunu kıstasları çok farklı. Galatasaray’ı ikinci yapmakla Göztepe’yi birinci yapmak arasında dağlar kadar fark var.

Teknik detaylara gelelim. Oyunu çalıştırmak içim Microsoft'un artık destek vermediği JM ' yi yüklemek lazım. Oyunun sayfasından JM 'yi hemen yükleyip kurabilirsiniz. Jm yi kurduktan sonra (sizde mevcutsa) Sun Java’yı deaktive etmeniz gerekiyor. Sayfa hatların koptuğu ve bağlantının çok kötü olduğu şu günlerde bile çok hızlı çalışıyor.

Kayıt olmak için 3370 e bir mesaj atıyorsunuz, size gelen şifre ile oyuna giriyorsunuz. Karşımıza, transfer , fikstür, kulüp bilgileri , puan tablosu linklerini içeren basit bir menu çıkıyor. Ayrıca kenarda stat kapasitesi ve bilet fiyatlarını belirleyebileceğimiz düğmeler var. Transfer menüsündan satılık futbolcuları görebilir, herhangi bir futbolcuya teklif yapabilirsiniz.

Oyunun kalbi kadro bölümünde atıyor. Burada kadromuzu , taktiğimizi belirleyebiliyoruz. Kendimize bir idman programı yapıp , takımıza nasıl oynayacağını ( Agresif, defansiv, kontra atak ...) söyleyebiliyoruz.

Oyuncuların yetenekleri asabiyet, dayanıklılık, kalecilik, bitiricilik, hız , top çalma , pas, top kontrolü başlıkları altında toplanmış ve yirmi üzerinden değerlendirilmiş. En büyük sorun isimlerde yaşanıyor, telif hakları yüzünden isimler biraz değişik , eski sensible oyuncuları buna nasıl olsa alışık.

Saf bir menajerlik oyunu olduğu için kimse ondan grafik beklemiyor. Eğer ısrarlıysanız ( maç oynandığı anda bilgisayar başında olmak zorunda değilsiniz, kendiliğinden gerçekleşiyor, sonucu sms ile size bildiriyor. ) basit bir canlandırma eşliğinde maçı izleyebilirsiniz. Kararlarınızdaki ufak değişiklikler bile sonuçları etkileyebiliyor. Oyunda başarılı olmak için oyunu sürekli takip etmek gerekiyor çünkü rakipler hiç boş durmuyor.

Programcı N. Özgür Soner tarafından yazılan ve geliştirilen oyunu bir kere denemenizi tavsiye ederim. Oyunu oynamak için www.futbolmenajer.com a girmeniz yeterli, burada sizi oyun hakkında tüyolar , menajer kahvesi olarak isimlendirilmiş bir forum ve fazlası bekliyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 10:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
Futbol Menajer 2002

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×