G-Force

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Dünya'nın kaderi bir farenin ellerinde!
Platformlar PC
G-Force
  • Yapımcı - Yayıncı Eurocom Entertainment Software - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 63
Artılar Şirin fare ajanlar, eğlenceli oynanış, düşük sistem gereksinimi
Eksiler Bazı grafiksel hatalar
Son yıllarda film ve oyun dünyası hızlandı, hatta birbirine karışmaya başladı. Ardı ardına oyundan filme veya tem tersi şekilde duyurulan projeler var. Aslına bakarsak bazı Hollywood filmlerine taş çıkartacak senaryoya sahip yapımları, konsollarımızda ve PC’lerimizde oynuyoruz. Ama sonuca gelirsek, ne yazık ki ortaya konulan film-oyun ilişkisi içindeki yapımlar beklentilerin altında kalıyor. Her zamanki kural işliyor, “Film oyunları kötü olur”. Tabii ki arada istisnalar var, ancak bunlar çok az sayıda. Yine bir film oyunuyla karşı karşıyayız, ama bu seferki diğerleri gibi acı değil.

Dünyanın kaderi

Temmuz ayında Amerika ve başka ülkelerde gösterime giren G-Force, Eylül’de de ülkemizde sinemalarda oynayacak. Yapımda, dünyayı ele geçirmeye çalışan kötü bir milyarderin planlarını bozmaya çalışan, özel ajan birliğinin macerası işleniyor. Yalnız bu ajanlar birer fare. Eurocom tarafından hazırlanan oyun da, filmle aynı senaryoya sahip. Yapımda Darwin karakterini yönetiyoruz. G-Force’a başladığımızda bizi Tutorial bölümü karşılıyor. Burada özellikler gösteriliyor ve oyunun dinamiklerini uygulamalı olarak kısaca oynuyoruz ve sonrasında ana maceraya geçiyoruz.

Oyun, aksiyon, platform ve arada çözümü kolay bulmacaları harmanlayan bir yapıya sahip. Karakterimizle yerde, bazen de çatılarda ve yüksek yerlerde dolaşıp, belirli olan görev noktasına ulaşmaya çalışıyoruz. Karşımıza kötü milyarderin hain planları sayesinde canlanan, ekmek kızartma makinesinden, bilgisayar kasasından vs… bozma robotlar çıkıyor. Ancak Darwin, üstün teknolojik silahları ve kabiliyetleri sayesinden alayının hakkından geliyor. Karakterimiz bir Jet-Pack’e sahip. Jet-Pack ile kısa bir süreliğine uçuyor, yüksek yerlere çıkabiliyor ve artı olarak nitro özelliği sağlıyor. Böylece Darwin hızlıca ilerleyebiliyor.

G-Force
"Mooch oyundaki en büyük destekçimiz ve yardımcımız. Açamadığımız kilitli kapıları açıyor, hatta gerekli nesneleri alıp, bize getiriyor."

Karakterimiz iki saldırı imkanına sahip. Bir tanesi ışın kılıcına benzer bir kampçı, diğeri ise silahları. En fazla üstümüzde 3 silah oluyor ve yapımda farklı silahlar da var. Ayrıca silahlarımız geliştirilebiliyor. Bunu kahve, yiyecek sağlayan makinelere benzer olan noktalardan yapıyoruz. Geliştirme için Gold ve Silver data diskleri, artı belirli bir puan lazım. Diskler çevrede saklanmış bir şekilde çıkıyor veya görev gereği başka bir karakter verebiliyor. Bu noktalarda silahlarımızı geliştirebiliriz. Artı olarak diskler olmadan da, sağlığımızı, cephanemizi doldurabiliriz. Puanlar öldürdüğümüz düşmanların üstünden ve çevrede kırdığımız kutulardan çıkıyor.

Sinek valesi

Mooch adında sinek bir yardımcımız var. Mooch, Darwin’in giremediği yerlere giriyor, kilitli kapıları açıyor, hatta gerekli anahtarı alıp karakterimize getiriyor. Yalnız Mooch’u kontrol etmek biraz zorlu. İstediğiniz yöne gereğinden fazla dönebiliyor. Kilitli kapılar vs… diye bahsettik, yapımdaki bulmacalar da genelde bu yönde. Kilitli olan kapıları açıp, görev noktasına gidiyoruz. En başlarda tek bir tane kilitli yer karşımıza çıkıyor, ancak oyunda ilerledikçe bu biraz daha kombine hale geliyor ve ardı ardına kilitli yerleri açmak durumunda kalabiliyoruz.

Karakterimiz karanlık yerlerde görmemizi sağlayan bir gözlüğe ve artı olarak Scanner’a sahip. G-Force’un grafikleri genel olarak ortalama seviyede. Ana karakterler olan fareler şirin yapılmış. Görsellik yapımın eğlenceli atmosferine uyuyor. Seslendirmeler de yeterli. Sadece single player bir oynanış sunan G-Force, multiplayer modu barındırmıyor. Kötü bir film oyunu değil, ama bir kere bitirildikten sonra rafa kaldırılabilir.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2019 08:40
Oyunun dünyasında serbestçe gezme özelliği var mı?
Kalan Karakter : 300 Gönder
G-Force

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×