1/2

G.I. Joe: The Rise of Cobra

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Cobra bir an önce düşsün, yoksa oyun severlerin canı yanacak!
Platformlar XBox 360
G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Yapımcı - Yayıncı Double Helix Games - EA Games
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 48
Artılar Vasatın üstünde ses ve müzik
Eksiler Grafikler, oynanabilirlik, monoton oyun yapısı
Hayat gerçekten çok ilginç… İnsanlara ne şartlar altında, ne gibi dersler vereceği belli olmuyor. Bazen de; var olan ama unuttuğumuz dersleri hatırlatıyor. Arka arkaya piyasaya sürülen birkaç başarılı film uyarlaması oyundan sonra; acaba makus kader değişti mi diye kendi kendime sormuştum. Lego serisi, Batman: Arkham Asylum gibi muhteşem olmaya aday bir yapım ve Ghostbusters beni umutlu olmaya itmişlerdi. G.I Joe: Rise Of The Cobra’yı inceledikten sonra şu yanıtı verebilirim; istisnalar olsa da, film uyarlamaları genellikle özensiz ve oyun piyasasına hiçbir şey katmayan, aksine o piyasadan çalan yapımlardır.

G.I Joe; çocukluğumuzun en önemli yapımlarından biriydi. Her ne kadar çoğu yönden popülist bir yapım olsa da, keyifli zaman geçirttiği gerçeği yadsınamazdı. Bu animasyon yapımı, günümüze kadar sürüp gitti ve birçok izleyicinin beğenisini topladı. Bu kadar popüler olan bir yapımın önce filminin çekilmesi, ardından bu filmin oyununun yapılması kaçınılmazdı. Kaçınılmaz ne yazık ki gerçekleşti, eğlenceli filminin aksine ortaya oldukça kötü bir oyun çıktı.

G.I. Joe: The Rise of Cobra
"Yapımın grafikleri, 2000'li yılların başındaki kaliteyi aşmakta bile zorlanıyor."

Yo Joe mu? Hayır, ben almayayım

Oynanış açısından G.I Joe: Rise of the Cobra’nın, Gears of the War’ı andırdığını söyleyebilirim. Vurguya dikkat etmenizi öneririm, çünkü yalnızca uzaktan andırıyor. Yapımı çalıştırdığımızda, üç sınıf arasında seçim yapabildiğimizi görüyoruz. Bu sınıflar; Commando, Heavy Weapons ve Soldier. Commando’ya, ninjamız Snake Eyes’ı örnek gösterebiliriz. Yakın dövüş, çeviklik ve hız üstüne kurulmuş bir sınıf ve bu oyun için eğlencede söz edilebilirse oynanışı en eğlenceli olanı. Heavy Weapons ise bekleyeceğiniz üzere, uzak mesafeli silahlar üstüne kurulmuş. Vur, kır, parçala ve nişancılık becerilerini geliştir. Soldier ise iki sınıfın dengesinde kuruluyor. Buna da esas oğlan Duke örnek gösterilebilir. Aksiyon oyunlarından bekleneceği üzere yapımda birçok bonus mevcut. Kendinizi power-up’larla güçlendirebiliyorsunuz. Üstün zırhlarla silahlar kuşanabilir, sonik hızlara ulaşabilirsiniz. Hatta zaman zaman yapımdaki taşıtları bile kullanabilirsiniz. Ancak power-up’lar kısa süreli eğlence vaat etseler de, oyunun durağan yapısında eriyip gidiyorlar.