1/3

Gears of War 2

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Marcus bu sefer daha çok kan akıtmaya hazırlanıyor!
Gears of War (GeOW) X360’a özel olarak duyurulmuş ve ilk ekran görüntüleri yayınlanmıştı. Ben dahil birçok kişinin ağzının suyu aka aka görüntülere bakakalmıştık. Oyun hakkında ayrıntılar geldikçe, iştahlar daha da kabarmıştı. İşin arkasında Unreal efsanesini oyun dünyasına katan, sadece oyun değil, Id Software gibi teknoloji üreten kült yapımcı Epic Games vardı. GeOW’un grafikleri dudak uçuklatan cinstendi. Bunun asıl büyük sebebi de Unreal 3 Engine’nın kendisinden dolayıydı. Unreal 3 Engine, fuarlarda gösterilmiş ve Epic yeni yazdığı motorun ne kadar kaliteli olduğunu adeta gövde gösterisi şeklinde sunuyordu. Ancak motorla yapılan bir oyun daha ortalıkta yoktu. GeOW, Unreal 3 Engine’la yapılan ilk oyundu ve motorun gücünü oyuncuya hissettiriyordu. Aradan geçen zaman içinde GeOW sonunda piyasaya sunuldu ve resmen ortalığı kasıp kavurdu. Milyonu geçen satış rakamları, Live üstünden oynanan çoklu oyuncusu, harika aksiyonuyla listelerde uzun süre bir numara kalmayı başarmıştı.

GeOW’un PC’ye çıkacağı söylentileri yayıldı. En başlarda Microsoft bu konu hakkında PC versiyonunun olmayacağını söylese de, daha sonra GeOW’un PC versiyonu çıktı. Bazı PC oyuncularından X360’taki kadar abartıldığı gibi olmadığı yorumları geldi, bazıları ise bir hayli beğendi. GeOW PC’de Games for Windows Live sistemini (Xbox Live’ın PC versiyonu) kullanıyordu. Yine Silver ve Gold üyelik durumları vardı. Silver hesaplar multiplayer’a girebilse de, çoklu oyuncu Achievement’ları açamıyorlardı. Bunları açmak için Gold üyeliğe ihtiyaçları vardı ve Gold üyelik paralıydı. Ayrıca Gold üyelikler her şekilde multiplayer’da oynayabiliyorlardı, Silver hesaplar ise sadece Silver üyelerin açtıkları maçlara girebiliyordu. Bu durum açıkçası PC oyuncuları açısından yadırgandı. Hatta Gold ve Silver hesap durumları Games for Windows Live sistemi kullanan diğer oyunlarda da vardı. Ek bilgi olarak yakın zamanda yapılan açıklamayla Gold ve Silver üyeliklerin beraber oynayabileceği ve Games for Windows Live sisteminin artık paralı olmayacağı duyuruldu. İlk X360 ve sonrasında PC’ye konuk olan GeOW, sahalara yeniden geri dönmeye hazırlanıyor, hem de bu sefer daha vahşi ve daha aksiyonu bol bir şekilde.

Olanlar ve olmayanlar

GeOW 2, birinci oyunun bittiği yerden başlıyor. Bilmeyenler için hikayeye en baştan değinelim. Her şey Dünya benzeri Sera gezegeninde geçiyor. İnsanlar Sera gezegeninde barış içinde yaşarken, insanların beklemediği bir anda yeraltından Locust isimli yaratıklar ortaya çıkıyor ve büyük bir savaş yaşanıyor. Savaş sonucu insanlar kazansa da, Sera’nın büyük bir bölümü yaşanmaz hale geliyordu. Bizde başına buyruk, asi ama başarılı bir asker olan Marcus Fenix’i yönetiyorduk. Marcus olarak sonunda RAAM’i (RAAM ismi İsrail tarafından kullanılan F-15I RAAM uçaklarının adıyla aynı) haklamış ve Locust’ların yeraltında solucan deliği gibi her tarafa uzanan ana yerini Lightmass bombasıyla yok etmiştik. Ancak oyun sonunda ekranda bir başka Locust’u görüyorduk. GeOW 2’de Locust’lar bu hezimetten sonra toparlanıyorlar ve saldırılarını daha da arttırıyorlar. Ancak Jacinto şehrinde savaşta hayatta kalmış olan insanlar ve Marcus Fenix, büyük bir plan hazırlığı yapıyor. Bu sefer Locust’larla çok büyük bir koz paylaşılacak. Amaç tek ve büyük bir saldırı ile Locust’ları tamamen ortadan kaldırmak.